czwartek 21 luty 2019

Eleonory, Lenki, Kiejstuta

reklama

Premiera filmu "Skrzydlate Serce". Dzieło Mehoffera oczami młodych filmowców

Czytelnicy portalu Turek.net.pl jako pierwsi mogą zobaczyć etiudę filmową dotyczącą dzieła Józefa Mehoffera w kościele pw. NSPJ w Turku. Film w reżyserii Justyna Kołakowskiego został zrealizowany na tegoroczną edycję konkursu „Zabytkomania”.

Na oficjalnej stronie konkursu (zabytkomania.pl) czytamy, że jest to konkurs skierowany do pasjonatów sztuki filmowej oraz historii, którzy poprzez swoje prace chcą pokazywać i popularyzować dorobek materialny oraz duchowy poprzednich pokoleń. W roku 2018 4. edycja Zbytkomanii koncentruje się na idei świętowania przez Polskę Stulecia odzyskania Niepodległości poprzez poznawanie swojego otoczenia, zabytków i tradycji czy ważnych postaci związanych z okresem odbudowy i rozwoju kraju.

Dla Justyna Kołakowskiego, młodego reżysera-dokumentalisty, taką właśnie postacią jest Józef Mehoffer, który we wnętrzu kościoła pw. NSPJ wykonał swoje największe dzieło. Kołakowski o polichromii dowiedział się od urodzonej w Turku matki.

- Naszym zamiarem było uchwycenie olbrzymiej skali przedsięwzięcia, za którymi stała duża grupa uczniów i pomocników Mehoffera, jak i najdrobniejszych detali, które wykańczał sam Mistrz – mówi Kołakowski. - Chcieliśmy przedstawić dzieło Mehoffera w sposób awangardowy, podkreślając jego nowoczesny charakter i blask, który nie słabnie, a wręcz nabiera mocy – dodaje reżyser.

Dopełnieniem całości jest rozmowa z dyrektorem turkowskiego muzeum, Bartoszem Stachowiakiem, który przedstawia historię przyjazdu Józefa Mehoffera do Turku oraz wyjaśnia jak powstawała polichromia.

Zdjęcia do filmu kręcone były w kościele oraz Muzeum Miasta Turku 25 i 26 października.

Scenariusz i reżyseria - Justyn Kołakowski, operator kamery - Jakub Urbański, operator drona - Jan Urbański, montaż - Ignacy Ciunelis. Aktorzy: Głos Mehoffera - Irek Dobrowolski, Anioł Baletnica - Karolina Sobieszek.

Młodzi filmowcy pragną szczególnie podziękować księdzu proboszczowi Markowi Kasikowi i całej parafii pw. NSPJ w Turku. Serdeczne podziękowania składają także: Romanowi Savchenko, Antoniemu Zajączkowskiemu, Aleksandrze Krzykowskiej, Bartoszowi Stachowiakowi, Pawłowi Filipiakowi, Jackowi Sulkowskiemu, Marcinowi Deruckiemu i całej Redakcji portalu "Turek.net.pl", stowarzyszeniu "Przystań", Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, Miejskiemu Domowi Kultury w Turku, Maciejowi Kucalowi i Hotelowi "Turkovia w Turku", Pizzerii "K2 Turek".

 

Marcin Derucki

reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Oglądaj także:

Wideo: Studniówkowy szał już za nami, przeżyjmy...

Wideo: Studniówkowy szał już za nami,...

17 lt.
Wideo: Polonez młodzieży I LO zachwycił...

Wideo: Polonez młodzieży I LO...

10 lt.
Na żywo IV Sesja Rady Miasta - transmisja wideo

Na żywo IV Sesja Rady Miasta -...

7 lt.
Wideo: 360 śmiałków bawiło się na VIII Inwazji...

Wideo: 360 śmiałków bawiło się na VIII...

6 lt.
Wideo: Polonez maturzystów ZST w Turku 2019

Wideo: Polonez maturzystów ZST w Turku...

3 lt.
Na żywo Sesja Rady Powiatu - transmisja wideo

Na żywo Sesja Rady Powiatu -...

31 st.
reklama
reklama
reklama