piątek 19 lipca 2024

Alfreny, Rufina, Wincentego

reklama

Premiera filmu "Skrzydlate Serce". Dzieło Mehoffera oczami młodych filmowców

Premiera filmu
foto: kard z filmu Skrzydlate Serce w reż. Justyna Kołakowskiego 

Czytelnicy portalu Turek.net.pl jako pierwsi mogą zobaczyć etiudę filmową dotyczącą dzieła Józefa Mehoffera w kościele pw. NSPJ w Turku. Film w reżyserii Justyna Kołakowskiego został zrealizowany na tegoroczną edycję konkursu „Zabytkomania”.

Na oficjalnej stronie konkursu (zabytkomania.pl) czytamy, że jest to konkurs skierowany do pasjonatów sztuki filmowej oraz historii, którzy poprzez swoje prace chcą pokazywać i popularyzować dorobek materialny oraz duchowy poprzednich pokoleń. W roku 2018 4. edycja Zbytkomanii koncentruje się na idei świętowania przez Polskę Stulecia odzyskania Niepodległości poprzez poznawanie swojego otoczenia, zabytków i tradycji czy ważnych postaci związanych z okresem odbudowy i rozwoju kraju.

Dla Justyna Kołakowskiego, młodego reżysera-dokumentalisty, taką właśnie postacią jest Józef Mehoffer, który we wnętrzu kościoła pw. NSPJ wykonał swoje największe dzieło. Kołakowski o polichromii dowiedział się od urodzonej w Turku matki.

- Naszym zamiarem było uchwycenie olbrzymiej skali przedsięwzięcia, za którymi stała duża grupa uczniów i pomocników Mehoffera, jak i najdrobniejszych detali, które wykańczał sam Mistrz – mówi Kołakowski. - Chcieliśmy przedstawić dzieło Mehoffera w sposób awangardowy, podkreślając jego nowoczesny charakter i blask, który nie słabnie, a wręcz nabiera mocy – dodaje reżyser.

Dopełnieniem całości jest rozmowa z dyrektorem turkowskiego muzeum, Bartoszem Stachowiakiem, który przedstawia historię przyjazdu Józefa Mehoffera do Turku oraz wyjaśnia jak powstawała polichromia.

Zdjęcia do filmu kręcone były w kościele oraz Muzeum Miasta Turku 25 i 26 października.

Scenariusz i reżyseria - Justyn Kołakowski, operator kamery - Jakub Urbański, operator drona - Jan Urbański, montaż - Ignacy Ciunelis. Aktorzy: Głos Mehoffera - Irek Dobrowolski, Anioł Baletnica - Karolina Sobieszek.

Młodzi filmowcy pragną szczególnie podziękować księdzu proboszczowi Markowi Kasikowi i całej parafii pw. NSPJ w Turku. Serdeczne podziękowania składają także: Romanowi Savchenko, Antoniemu Zajączkowskiemu, Aleksandrze Krzykowskiej, Bartoszowi Stachowiakowi, Pawłowi Filipiakowi, Jackowi Sulkowskiemu, Marcinowi Deruckiemu i całej Redakcji portalu "Turek.net.pl", stowarzyszeniu "Przystań", Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, Miejskiemu Domowi Kultury w Turku, Maciejowi Kucalowi i Hotelowi "Turkovia w Turku", Pizzerii "K2 Turek".

 

Marcin Derucki

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
foto: Marcin Derucki2
foto: Marcin Derucki3
foto: Marcin Derucki4
foto: Marcin Derucki5
foto: Marcin Derucki6
foto: Marcin Derucki7
foto: Marcin Derucki8
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Oglądaj także:

Wywiad z Tomaszem Mielcarskim w ramach promocji...

Wywiad z Tomaszem Mielcarskim w ramach...

2 lip.
Wideo: Brawo! Brawo! Brawo czyli polonez...

Wideo: Brawo! Brawo! Brawo czyli...

5 lt.
Wideo: Przepiękny polonez maturzystów ZSR CKP...

Wideo: Przepiękny polonez...

30 st.
Wideo: Polonez na 56 par rozpoczął...

Wideo: Polonez na 56 par rozpoczął...

14 st.
Wideo: Wyjątkowy koncert w Boleszczynie....

Wideo: Wyjątkowy koncert w...

25-12-2023
Wideo: Wystawa „Dusze Mehoffera” w Muzeum...

Wideo: Wystawa „Dusze Mehoffera” w...

23-11-2023
reklama
reklama
reklama