wtorek 27 września 2022

Damiana, Mirabeli, Wincentego

17°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: W Przykonie dobiegają końca Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Polski

Wideo: W Przykonie dobiegają końca Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Polski
 

Piloci z 7 państw rywalizują o tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski na VII Otwartych Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostwach naszego kraju, które odbywających się od poniedziałku, 23 sierpnia br. Zawody te są kolejną edycją Pucharu Świata organizowanego przez Światową Federację Lotniczą (FAI). Organizatorem zawodów jest Aeroklub Polski, które tym razem przy udziale Gminy Przykona oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu odbywają się na zbiorniku wodnym Przykona.

-Zawody slalomowe są szczególnie widowiskowe, gdyż odbywają się zaledwie kilka metrów nad wodą. Ta bliskość wyróżnia je spośród innych sportów lotniczych. Piloci z dużymi prędkościami i przy dużych przeciążeniach wykonują sekwencje manewrów tuż nad lustrem wody. Niepowodzenie kończy się zimną kąpielą - mówi Adam Paska, trener motoparalotniowej kadry narodowej Aeroklubu Polskiego.

Na tle farmy wiatrowej, która wypiera w gminie Przykona działający tu przez dziesiątki lat przemysł energetyczny bazujący na węglu, oglądamy najlepszych pilotów z Holandii, Szwecji, Grecji, Francji, Hiszpanii. Konkuruje z nimi reprezentacja Polski z wielokrotnym mistrzem Polski, Europy i świata Wojciechem Bógdałem (latającym w barwach Orlen Team) na czele. Po raz pierwszy w historii nasz kraj odwiedziła też liczna grupa profesjonalnej wojskowej kadry Kataru.

Finał dziś tj. w sobotę 28 sierpnia około godziny 18.00 Zapraszamy!
Dla osób które nie mogą przybyć nad zbiornik transmisja LIVE na stronach organizatorów:
https://www.facebook.com/ParamotorTeamPoland

Na czym polegają te zawody

Motoparalotniowe zawody slalomowe rozgrywają się na otwartych akwenach. Piloci ścigają się na dedykowanych, szybkich i zwrotnych paralotniach, mając założone na plecach silnikowe napędy ze śmigłami pchającymi lub siedząc w ekstremalnie lekkich wózkach napędowych. Od wyboru pilota: napęd plecakowy czy wózek, zależy przynależność do jednej z klas: PF1 (start z nóg) lub PL1 (wózki) – i jest to podział uregulowany przez FAI (Międzynarodową Federację Lotniczą). Zawody podzielone są na kilka konkurencji (tzw. tasków) a każda z nich jest sekwencją zakrętów jakie należy wykonać pomiędzy rozstawionymi na wodzie 8-metrowej wysokości dmuchanymi pylonami. Zadaniem zawodnika jest możliwe szybkie i bezbłędne wykonanie trasy przelotu. 

Wygrywa najszybszy i bezbłędny przelot. O zwycięstwie zdecydować może najmniejszy błąd:

-W mojej klasie (przypis: PL1) rywalizacja jest bardzo zacięta. W jednym z tasków różnice pierwszych trzech zawodników nie przekraczały 0.2sec. To niewiele jak na konkurencję, w której każdy mierzony przelot trwa kilkadziesiąt sekund. Jedna decyzja o zaciągnięciu sterówki o kilka centrymetrów więcej może zapewnić lub pozbawić zwycięstwa. Do Przykony przyjechałem z jednym celem, jakim jest obrona tytułu Mistrza – mówi Wojciech Bógdał (Orlen Team), aktualny mistrz Polski.

Piloci ścigają się zazwyczaj o świcie oraz tuż przed zachodem słońca – kiedy powietrze jest spokojne. Tylko loty narciarskie są dyscypliną, której wrażliwość na wiatr jest porównywalna.

Po 3 dniach zawodów

Przed sobotnimi finałami w klasyfikacji PF1 (napędy plecakowe, start z nóg) prowadzi reprezentant Kataru: Naif Al-Baloshi. Kolejne miejsca zajmują Francuz Nicolas Aubert, Bartosz Nowicki i reprezentujący Grecję Dimitris Kolliakos.

Michał Sidorowicz
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: michal@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Oglądaj także:

Wideo: Wakacje nie tylko spontaniczne ale i...

Wideo: Wakacje nie tylko spontaniczne...

27 czerw.
Na żywo Sesja Rady Miasta - transmisja wideo

Na żywo Sesja Rady Miasta - transmisja...

23 czerw.
Wideo: Fani ekstremalnych sportów motocyklowych...

Wideo: Fani ekstremalnych sportów...

5 kw.
Wideo: Przepiękny polonez maturzystów ZST w...

Wideo: Przepiękny polonez maturzystów...

13 lt.
Wideo: Polonez maturzystów Zespołu Szkół...

Wideo: Polonez maturzystów Zespołu...

23 st.
Wideo:

Wideo: "Dla takich chwil warto żyć..."...

05-11-2021
reklama
reklama
reklama