wtorek 27 września 2022

Damiana, Mirabeli, Wincentego

17°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Wideo: "Dla takich chwil warto żyć..." czyli mieszkańcy powiatu na scenie kaliskiego teatru

Wideo:
 

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Chłopi” Władysława Reymonta, dwa wybitne dzieła literatury polskiej, stały się bazą dwóch dużych projektów grantowych, których realizacji podjęła się Lokalna Grupa Działania Turkowskiej Unii Rozwoju T.U.R. Zwieńczeniem obu były etiudy teatralne, wystawione w sobotę, 30 października w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Po raz kolejny LGD TUR stworzyło możliwość udziału w niezwykłym wydarzeniu, a to za sprawą lokalnych mieszkańców, którzy podjęli się wyzwania odegrania ról w teatralnej adaptacji dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” i powieści Władysława Reymonta „Chłopi”. Za scenariusz i reżyserię obu spektaklów odpowiedzialni byli aktorzy kaliskiego teatru, z którymi LGD TUR współpracowało już w latach poprzednich – Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska oraz Marcin Trzęsowski. Wówczas przygotowano adaptacje „Balladyny” Juliusza Słowackiego (2013 r.), „Lilije” Adama Mickiewicza (2014 r.) oraz sztukę „Historia życia i (nie)przemijania” (2016 r.).

Pięknymi słowami określili zrealizowane projekty  organizatorzy z LGD: Dla nas - organizatorów przedsięwzięcia - to kolejna podróż do świata kultury, w której towarzyszyli nam mieszkańcy naszego obszaru, ludzie niezwykli – pełni pasji, zaangażowania, chwytający życie pełnymi garściami. Ich szczęście i radość to dla nas powód do dumy i ogromna satysfakcja. To właśnie dla takich chwil warto żyć, działać i tworzyć.

Sobotnie premiery były zwieńczeniem cyklu warsztatów, prowadzonych przez tych samych aktorów, którzy stworzyli scenariusz, czyli przez Małgorzatę Kałędkiewicz-Pawłowską oraz Marcina Trzęsowskiego. To wiele godzin pracy nad tekstem, ruchem, świadomością i wykorzystaniem głosu, ciała i emocji, swobodą bycia na scenie, umiejętnością zaprezentowania się i improwizacji. Uczestnicy warsztatów ćwiczyli m.in. metody interpretacji tekstu, emisję głosu, technikę mowy oraz zadania aktorskie na tekście.

Rekrutacja aktorów do „Wesela” trwała zaledwie tydzień. Tak szybko udało się pozyskać osoby chętne do udziału w projekcie. A miejsc było niewiele, bo jedynie 15. Pierwsze warsztaty ruszyły w drugiej połowie września 2020 r. Wstępnie wystawienie spektaklu z udziałem aktorów-amatorów, mieszkańców podtureckich miejscowości, planowano na wiosnę. Jednak sytuacja wywołana przez pandemię doprowadziła na początku listopada do zaprzestania organizacji kolejnych warsztatów i odwołania spektaklu. Ostatecznie udało się dokończyć działania projektowe i wystawić dzieło Wyspiańskiego w ostatnią sobotę października br.

Zaprezentowane „Wesele” to moc energii, emocji i wzruszeń. To także przyczynek do refleksji nie tylko nad tym, co było, ale także nad tym, co tu i teraz. Wreszcie to świadomość, że mimo upływu lat przywary ludzkie i ziemskie słabości są niezmienne. Po mistrzowsku opowiedziane, malowane słowem, dźwiękami i obrazem. Piękna interpretacja, wyśmienity koncept reżysera i scenarzysty spektaklu. Czymże jednak byłoby każde wesele, gdyby nie taniec… Występ zespołu tanecznego, działającego w ramach Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Kultury i Folkloru przy Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu, wzbudził zachwyt i podziw. Młodzi ludzie wnieśli do sztuki moc energii i kolorytu, na co publiczność zareagowała gromkimi brawami. Całość dopełniała muzyka i utwory wykonane przez zespoły działające przy Ośrodku Kultury z Dobrej.

Jeśli chodzi o „Chłopów”, to udało się zrealizować zamierzenia według planu, właśnie jesienią. W inicjatywę zaangażowani byli przedstawiciele 3 pokoleń – mieszkańcy gmin Malanów, Przykona i Kawęczyn. Oprawę muzyczną, która towarzyszyła niemal wszystkim scenom spektaklu zapewnili członkowie zespołu Tradycja z Malanowa w składzie: Eugeniusz Włodarczyk, Janusz Czerniak i Jerzy Wierzbicki. Szczególny udział w tym przedsięwzięciu miała dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie – Małgorzata Przygońska, która oprócz tego, że użyczyła sali podczas realizacji warsztatów i wspierała organizacyjnie, to przede wszystkim stała się wzorem zaangażowania i oddania sprawie, wcielając się w postać Jagny Boryny i odgrywając ją po mistrzowsku.

Świat teatru to miejsce magiczne, w którym opowiadane historie ożywają przed oczami publiczności, przywołują wspomnienia i są bodźcem do refleksji. Widzowie inscenizacji powieści Reymonta mieli możliwość poczuć tą właśnie atmosferę, podobnie zresztą jak wówczas, kiedy realizowano obrzęd weselny pt.: „Wesel dawnych czar”.

Malanowską grupę aktorów amatorów tworzyli: Eugenia Przybylak, Jadwiga Włodarczyk, Teresa Gryceczko, Mirosława Dziencioł, Wiesława Kornacka, Krystyna Musiałowska , Wiktoria Włodarczyk i Małgorzata Przygońska. Z gminy Przykona: Dorota Ozga, Katarzyna Zielińska, Arleta Trzmielewska, Karolina Szewczyk, Agnieszka Łysiak, Joanna Jamruszka i Eliza Jamruszka oraz Jagoda, córka Małgorzaty Kałędkiewicz-Pawłowskiej oraz sam Marcin Trzęsowski.

Podekscytowani, pełni niepokoju i z wielką tremą weszliśmy na deski Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu wcielając się w swoje role. Na tle zmieniających się pór roku przedstawiliśmy fragmenty życia codziennego wsi i perypetie bohaterów powieści Reymonta. Było to dla nas duże wyzwanie i niezwykła przygoda, dzięki której mogliśmy przekroczyć własne bariery i ograniczenia, zyskać kolejne doświadczenia, ale przede wszystkim poznać wielu wspaniałych ludzi.- podsumowała występ i udział w projekcie Małgorzata Przygońska, dyrektor CKiBP w Malanowie.

Spędziliśmy z wami kupę fajnego czasu. Jak wracaliśmy z Gośką, to zawsze w samych superlatywach wypowiadaliśmy się o waszej pracy, o tym, że wam się chce, że jesteście też cierpliwi w stosunku do nas. Bardzo dziękujemy. Byliście wspaniali, brawa należą się wam.- tymi słowami pożegnał się z uczestnikami projektów, tuż po występie, Marcin Trzęsowski z Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.

Projekt zrealizowany został przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Fragmenty obu spektakli 

źródło: LGD TUR, CKiBP Malanów

reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Oglądaj także:

Wideo: Wakacje nie tylko spontaniczne ale i...

Wideo: Wakacje nie tylko spontaniczne...

27 czerw.
Na żywo Sesja Rady Miasta - transmisja wideo

Na żywo Sesja Rady Miasta - transmisja...

23 czerw.
Wideo: Fani ekstremalnych sportów motocyklowych...

Wideo: Fani ekstremalnych sportów...

5 kw.
Wideo: Przepiękny polonez maturzystów ZST w...

Wideo: Przepiękny polonez maturzystów...

13 lt.
Wideo: Polonez maturzystów Zespołu Szkół...

Wideo: Polonez maturzystów Zespołu...

23 st.
Wideo: Otwarcie największej farmy...

Wideo: Otwarcie największej farmy...

29-10-2021
reklama
reklama
reklama