piątek 14 sierpnia 2020

Alfreda, Maksymiliana, Selmy

reklama

Wideo: W tworzeniu odnaleźli radość życia

“Cała radość życia w tworzeniu” to hasło tegorocznej Biesiady Poetyckiej, na którą do Klubu Tęcza zaprosiła turkowian Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. Tradycyjnie, w trakcie uroczystej imprezy, rozstrzygnięto kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Włodzimierza Pietrzaka.

Organizowana od czternastu lat Biesiada Poetycka to impreza ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców Turku. Podobnie jak i w latach poprzednich sala spółdzielczego Klubu Tęcza została zapełniona do ostatniego miejsce. W tym roku organizatorzy postawili na biesiadny wystrój i kameralną atmosferę - kilkuosobowe stoliki, drobny poczęstunek i światło świec wyjątkowo sprzyjały w odbiorze prezentowanych utworów.

Podobnie jak i w latach poprzednich, głównym punktem imprezy było rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Włodzimierza Pietrzaka. - Poetyckie zmagania, które cieszą się dużą popularnością zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych poetów, z roku na rok, przyciągają coraz większą liczbę uczestników. Choć początki konkursu były skromne, każda kolejna edycja nabierała coraz większego rozmachu. Świadczą o tym, nie tylko poziom nadsyłanych prac, ale i nazwiska laureatów - doskonale znanych w ogólnopolskim środowisku literackim. - mówiła prowadząca Biesiadę Ewelina Derucka.

W tym roku uczestnicy konkursu w swoich wierszach odpowiadali na hasło “Cała radość życia w tworzeniu”. Jak się okazało tematyka przypadła do gustu wielu poetom, którzy w sumie nadesłali do organizatorów ponad 500 wierszy.

Konkursowe zestawy wierszy oceniała komisja w składzie: Leszek Żuliński - przewodniczący oraz Jan Zdzisław Brudnicki i Lech Lament. Decyzją Jury pierwsza nagroda przypadła Czesławowi Markiewiczowi z Zielonej Góry, który osobiście pojawił się na Biesiadzie, by swoją twórczością podzielić się z Turkowską publiką. Drugą nagrodę w konkursie otrzymał Jerzy Frykowski z Dębnicy Kaszubksiej, natomiast trzecią Ewa Włodarska z Krakowa. Komisja przyznała także Nagrodę Specjalną za wiersz poświęcony życiu i twórczości Włodzimierza Pietrzaka w setną rocznicę urodzin poety, która powędrowała na ręce Mirosława Antoniego Glazika z Kowala.

XIV Biesiada Poetycka okazała się także doskonałą okazją do wypromowania młodych talentów poetyckich. Oprócz dodatkowej nagrody w konkursie, dla uczestnika do 16 roku życia, którą zdobyła Julita Klimek ze Słodkowa, organizatorzy podczas imprezy przygotowali przegląd twórczości młodych poetów. Przed uczestnikami biesiady zaprezentowali się uczestnicy warsztatów literackich, które od października odbywają się w turkowskiej bibliotece.

Muzyczną niespodzianką imprezy był Kuba Michalski - autor tekstów, kompozytor, wokalista i gitarzysta. Dla turkowskiej publiczności wykonał ballady Cohena, piosenki Kaczmarskiego oraz kompozycje własne do wierszy najwybitniejszych poetów.

 

reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Oglądaj także:

Wideo: O badaniach nad architekturą powojennego...

Wideo: O badaniach nad architekturą...

7 mrz.
Wideo: Polonez maturzystów ZST zachwycił...

Wideo: Polonez maturzystów ZST...

23 lt.
Wideo: Polonez na 58 par rozpoczął studniówkę I LO

Wideo: Polonez na 58 par rozpoczął...

17 lt.
Wideo: Przepiękny polonez młodzieży z ZSR...

Wideo: Przepiękny polonez młodzieży z...

26 st.
Wideo podsumowanie wydarzeń minionego 2019 roku

Wideo podsumowanie wydarzeń minionego...

6 st.
Wideo: Najlepsza Czarna Kaśka w Polsce pochodzi...

Wideo: Najlepsza Czarna Kaśka w Polsce...

23-12-2019
reklama
reklama
reklama