poniedziałek 28 września 2020

Libuszy, Wacławy, Wacława

reklama

Wideo: Zebrali ponad 8 tys. zł na ambonę

Polichromie i witraże projektu Józefa Mehoffera w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku uchodzą za najcenniejszy zabytek miasta. Nic więc dziwnego, że dokłada się wszelkich starań, by jak najdłużej cieszyły oczy zarówno mieszkańców, jak i turystów. W ubiegłą niedzielę zbierano pieniądze na renowację ambony w świątyni podczas Rodzinnego Festynu Mehofferowskiego.

Prace konserwatorskie nie są małym wydatkiem. Dlatego też po raz kolejny zorganizowano festyn połączony z kwestą na rzecz renowacji wnętrza kościoła. Odbył się on w niedzielę 8 września na dziedzińcu plebanii Kościoła NSPJ. Inicjatywę zorganizowali Samorząd Miasta Turku, Towarzystwo Odnowy Dzieła Józefa Mehoffera oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku.

Podczas festynu nie zabrakło występów artystycznych w wykonaniu solistów oraz zespołów wokalno-muzycznych m.in. z Miejskiego Domu Kultury w Turku, Centrum Kultury w Malanowie i w Przykonie oraz Gimnazjum nr 2 w Turku. Dla dzieci i młodzieży Nadleśnictwo Turek przygotowało liczne konkursy i gry edukacyjne, by poprzez zabawę przybliżać wiedzę o otaczającym nas środowisku.

Nie zabrakło także stanowisk Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Turku oraz Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, na których można było nabyć ciekawe publikacje na temat historii naszego regionu oraz wyroby rękodzielnicze najwyższej jakości. Niestety, nie każdy włączył się w akcję: stanowisko szpitala, na którym zainteresowani mieli móc zmierzyć sobie ciśnienie i zasięgnąć porady, pozostało puste.

Największą atrakcją były jednak losowania „Cegiełek z Niespodzianką”. Każda cegiełka była wygrana, więc nikt, kto wspomógł akcję, nie wyszedł z pustymi rękami. Wylosować można było m.in. obrazy, zabawki i tablet, ufundowany przez księży z Parafii NSPJ. Impreza zakończyła się ogniskiem, podczas którego uczestnicy w atmosferze wspólnej zabawy piekli kiełbaski na ognisku.

Idea zbiórki funduszy na renowację ambony przypadła do gustu wielu osobom prywatnym, firmom i instytucjom, które wspomogły ją w miarę swoich możliwości. Łącznie udało się zebrać 8 175 zł. Na pewno kwota ta przyczyni się znacznie do jak najszybszego rozpoczęcia prac konserwatorskich.

M.A.

reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Oglądaj także:

Wideo: O badaniach nad architekturą powojennego...

Wideo: O badaniach nad architekturą...

7 mrz.
Wideo: Polonez maturzystów ZST zachwycił...

Wideo: Polonez maturzystów ZST...

23 lt.
Wideo: Polonez na 58 par rozpoczął studniówkę I LO

Wideo: Polonez na 58 par rozpoczął...

17 lt.
Wideo: Przepiękny polonez młodzieży z ZSR...

Wideo: Przepiękny polonez młodzieży z...

26 st.
Wideo podsumowanie wydarzeń minionego 2019 roku

Wideo podsumowanie wydarzeń minionego...

6 st.
Wideo: Najlepsza Czarna Kaśka w Polsce pochodzi...

Wideo: Najlepsza Czarna Kaśka w Polsce...

23-12-2019
reklama
reklama
reklama