MiPBP: Dwa wyznania, jedna, wspólna historia
Wczoraj w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku miało miejsce oficjalnie rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą prezentację multimedialną pod hasłem „Byliśmy czym Wy jesteście, czym my jesteśmy, Wy będziecie”, w ramach którego młodzież z gimnazjów i szkół średnich starała się ukazać życie ludności wyznania ewangelickiego, żyjącej na naszych terenach.
Czy jest coś bardziej integrującego społeczeństwo niż własna tożsamość narodowa i świadomość historii swojego regionu? Niewątpliwie w naszym powiecie znajduje się wiele bezcennych zabytków i obiektów, będących niemymi świadkami dziejów Turku i okolicy. Wiele z nich to pamiątki po ewangelikach, niegdyś licznie zamieszkujących powiat turecki. Konkurs miał przypomnieć, że ich losy nie są historią obcą, ale ważną częścią wspólnego dziedzictwa, a luteranie żyli obok wyznawców kościoła rzymskokatolickiego w zgodzie i przyjaźni.
Konkurs miał przypomnieć także o licznych zabytkach, kościołach i cmentarzach, które są bezcennymi dziełami sztuki i mimo że prawnie podlegają pod urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, często popadają w zapomnienie i ruinę, bezpowrotnie zatracając swoją pierwotną formę. Jak mówił Ryszard Kaszyński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa, które razem z turkowską biblioteką było organizatorem wydarzenia, powodem do wstydu są tak zaniedbane, zabytkowe i unikalne zabytki.
W kategorii szkół średnich najlepsza prezentacja została wykonana przez Kacpra Kolendę, ucznia klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Turku, zaś w kategorii szkół gimnazjalnych największe wrażenie zrobiła praca Olgi Dzwoniarek z kl. II e Gimnazjum w Malanowie. Przyznano także dwa wyróżnienia, które powędrowały do zespołów: Turkowianki, czyli Marleny Dziamary i Aleksandry Straszewskiej z Gimnazjum nr 2 w Turku oraz do DIP97, czyli Dominiki Obielak, Patrycji Szymczak i Ilony Ścibor z Zespołu Szkół Technicznych w Turku.
Komisja konkursowa, w skład której weszli Ryszard Kaszyński, Bartosz Stachowiak i Witold Wojciechowski oceniali 7 prezentacji wykonanych przez gimnazjalistów i 2 prace uczniów szkół średnich. Prezentacje robiły wrażenie nie tylko przez ilość przekazanych, trudno dostępnych informacji, ale także dzięki pięknemu wykonaniu i dużej ilości unikatowych zdjęć.
Niezaprzeczalnie wydarzenia takie jak to mają ogromne znaczenie dla ratowania naszej historii od zapomnienia. Dodajmy – wspólnej historii, w której duży udział mieli ewangelicy, traktowani jednak często z dystansem. Być może wielu osobom uświadomi to pilną potrzebę dbania o to świadectwa naszej wielokulturowej, bogatej przeszłości.
ma
