Już w sobotę: Głosuj na Adriana z Turku podczas finału Disco Star, godz. 18:00

środa 24 maja 2017

Joanny, Zdenka, Zuzanny

reklama

Krew to życie!

Krew to życie!
 

W dniu 14 marca 2017 roku w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych, w Bursie Szkolnej w Turku odbyła się prelekcja, której celem było dostarczenie wiedzy i zachęcenie wychowanków oraz ich najbliższych do brania udziału w organizowanych akcjach poboru krwi i szpiku kostnego przez Ruch Honorowego Dawstwa Krwi PCK im. Św. Floriana przy OSP w Turku. Organizatorem spotkania była wychowawczyni pani Mirosława Greber, która zaprosiła na spotkanie Prezesa HDK PCK przy OSP w Turku pana Piotra Dewickiego. Pan Piotr od lat koordynuje pracę klubów HDK PCK w naszym rejonie oraz organizuje doroczne podsumowania oddanych litrów krwi oraz szpiku kostnego z uhonorowaniem szczególnie zasłużonych dla polskiego krwiodawstwa i krwiolecznictwa. 

„Dar krwi, który każdy dorosły, zdrowy człowiek może przekazać innym dla ratowania ich zdrowia i życia jest wyjątkowym i bezcennym podarunkiem. Wśród krwiodawców nie brakuje takich osób, którzy przez wiele lat przekazują na potrzeby lecznictwa nawet kilkadziesiąt litrów tego bezcennego leku” – mówił pan Piotr Dewicki, który przekazał podstawowe informacje dotyczących krwi, jej roli w leczeniu wielu schorzeń oraz kto może zostać krwiodawcą. Ponadto zaprezentował zgromadzonym odznaczenia przyznawane za oddane litry krwi i opowiedział o obchodach 75 Rocznicy męczeńskiej śmierci patrona krwiodawców w Polsce Maksymiliana Marii Kolbe. Zachęcał też młodzież do udzielania się w ruchu wolontariatu, który zajmuje się nie tylko pozyskiwaniem krwi, ale służy pomocą ludziom starszym, chorym i potrzebującym poprzez przekazywanie żywności, leków i odzieży. Wychowankowie po prelekcji wzięli udział w teście znajomości zagadnień z zakresu krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Zwycięzcą I miejsca został Hubert Szkudlarek, II Albert Ciołek, a III Natalia Stasiak. Laureaci zostali uhonorowani dyplomami i upominkami ufundowanymi przez Krwiodawstwo w Kaliszu.

reklama

Na zakończenie spotkania pan Piotr Dewicki, wspólnie z wychowawczyniami bursy: Mirosławą Greber, Katarzyną Nitecką i Krystyną Skieresz zachęcali do krzewienia i popularyzowania Akcji Zbiórki Krwi, która odbędzie się 26 marca 2017 roku w sali OSP w Turku, przy ulicy 3 Maja w godzinach od 9:00 do 12:00.  Mamy nadzieję, że dzięki temu szlachetnemu przedsięwzięciu nasi wychowankowie zrozumieli, jak istotna jest pomoc potrzebującym.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Tydzień Promocji Zdrowia

Tydzień Promocji Zdrowia "W zgodzie z naturą" w...

8 maj.
Pożegnanie Absolwentów Bursy Szkolnej w Zespole...

Pożegnanie Absolwentów Bursy Szkolnej w Zespole...

4 maj.
Malanów: Oddali krew, by ratować czyjeś życie

Malanów: Oddali krew, by ratować czyjeś życie

25 kw.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama