sobota 04 maja 2024

Floriana, Michała, Moniki

reklama

Mieszkańcy i członkowie grupy OTOP liczyli ptaki w dużym parku

Mieszkańcy i członkowie grupy OTOP liczyli ptaki w dużym parku - foto: Karol Fornalczyk
foto: Karol Fornalczyk 

W sobotni poranek, mieszkańcy Turku spotkali się w Parku Miejski im. Żerminy Składkowskiej aby policzyć ptaki, które zimą można spotkać w naszym mieście. Akcja Zimowe Ptakoliczenie jest ogólnopolską coroczną akcją, a dostarczone wyniki z danej okolicy pomagają śledzić zmiany w liczebności zimujących ptaków i podejmować działania ochronne. Inicjatorem lokalnego wydarzenia była podobnie jak w roku ubiegłym Turkowska Grupa Lokalna – OTOP.

Dzisiejsza akcja była już 16 edycją Zimowego Ptakoliczenia w Polsce, a drugą odbywająca się w naszym mieście. W ruch poszły lornetki, notesy i długopisy by jak najskrupulatniej przeprowadzić tegoroczną akcję liczenia ptaków.

reklama

W tym roku miano „Ptak zimy 2020 r.” przypadło inteligentnemui pożytecznemu gawronowi - ptak z rodziny krukowatych, zbieracz owoców, naturalny wróg szkodników upraw (zjada pędraki niszczące uprawy).

Dlaczego właśnie gawron? To „czarne toto” jak śpiewał W. Młynarski, ptak tak nielubiany przez człowieka, kojarzący się jedynie z chrapliwym donośnym „oghr” wydawanym przez te ptaki. A dlatego, że zauważono bardzo niepokojący trend spadkowy w liczebności gawronów. Wydaje się, że te duże, czarne ptaki towarzyszą nam na każdym kroku – zarówno w krajobrazie silnie zurbanizowanym, jak i w miejscach poddanych mniejszej presji człowieka. Tymczasem dane są bezlitosne: w ciągu ostatnich kilkunastu lat populacja gawronów w Polsce spadła aż o 41 proc. Głównym powodem tak drastycznego zmniejszenia populacji jest intensyfikacja rolnictwa, prowadząca do utraty siedlisk i zubożenia diety nie tylko gawronów, ale większości ptaków związanych z krajobrazem rolniczym. Nie bez znaczenia pozostaje zapewne niechęć człowieka do gawronów: częste są przypadki ich płoszenia, a kolonie tych niezwykle inteligentnych ptaków są celowo niszczone (usuwanie gniazd, wycinka drzew z gniazdami).Może warto spojrzeć na gawrona z nieco innego punktu widzenia? Bo czyż nie takich sprzymierzeńców nam trzeba?

Gawron zajął miejsce II Zimowego Ptakoliczenia w Turku (119 sztuk). Zwyciężyła kaczka krzyżówka (145 sztuk). Trzecie miejsce należy ex aequo do bogatki (30 sztuk, wróbla i cudnych jemiołuszek-eleganckich ptaków z czubem na głowie :-)

Organizatorzy dziękują wszystkim za przybycie na dzisiejsze wydarzenie. Kolejne ciekawe akcje organizowane przez Turkowską Grupę OTOP już niebawem o czym z pewnością poinformujemy na łamach portalu.

reklama

źródło: Turkowska Grupa Lokalna - OTOP na FB
foto: Karol Fornalczyk

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
foto: Karol Fornalczyk2
foto: Karol Fornalczyk3
foto: Karol Fornalczyk4
foto: Karol Fornalczyk5
foto: Karol Fornalczyk6
foto: Karol Fornalczyk7
Podobne artykuły
Niedziela na sportowo i kulturalnie w parku...

Niedziela na sportowo i kulturalnie w parku miejskim

16 kw.
Wspólnie sprzątali kanał Folusz!...

Wspólnie sprzątali kanał Folusz! Podsumowanie akcji WWF Polska...

27 mrz.
Powitanie wiosny w parku. Dzieciaki śpiewały,...

Powitanie wiosny w parku. Dzieciaki śpiewały, tańczyły i dobrze się...

22 mrz.
Sobota dla Ziemi i rzeki! Przyjdź i...

Sobota dla Ziemi i rzeki! Przyjdź i posprzątaj okolice Folusza

21 mrz.
Pierwsze akty wandalizmu w odnowionym parku....

Pierwsze akty wandalizmu w odnowionym parku. Urząd Miasta apeluje

16 mrz.
Listy do redakcji: Opinia Tureckiego Klubu...

Listy do redakcji: Opinia Tureckiego Klubu Ekologicznego na temat...

13 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama