niedziela 28 kwietnia 2024

Bogny, Walerii, Witalisa

reklama

SCABB 2013 zmusza do refleksji

SCABB 2013 zmusza do refleksji - Foto: M. Derucki
Foto: M. Derucki 

Wraz z początkiem sierpnia rusza kolejna edycja Festivalu SCABB 2013. Wraz z nim refleksje nad tym, jak w Turku organizuje się imprezy masowe oraz czy w ogóle jest sens w przeprowadzaniu takich przedsięwzięć?

SCABB jest jedyną w naszym mieście alternatywą dla dzieci i młodzieży na bezpłatne wakacyjne warsztaty na wysokim poziomie. Co dziwne, o ile na szczeblu lokalnym wciąż nie docenia się tej inicjatywy, o tyle już w Polsce, a nawet w Europie, o SCABBie się słyszy i mówi. Do tego stopnia, że artyści sami chcą brać udział w imprezie. – Zgłosili się do nas artyści z Rosji, którzy nieodpłatnie chcą namalować u nas kolejny mural. Sami znaleźli nasz festiwal i wyszli z inicjatywą - mówią organizatorzy.

reklama

Podczas wielu edycji festiwalu młodzi tancerze, aktorzy i inni pasjonaci niszowych form sztuki mogli szkolić się u najlepszych. Przypomnijmy, że warsztaty prowadzili już m. in. Blady Kris, Lipskee, Dj Czarny i Tas. Warto nadmienić, iż festiwal nie jest jednodniowym strzałem, ale inicjatywą przemyślaną na długie lata. I przede wszystkim inwestycją w najmłodszych, dla których to jedyna szansa na rozwijanie umiejętności. - Na warsztatach pojawiam się od kilku lat. Tylko w ten sposób mogę się czegoś nauczyć. Jak jest w Turku, wie każdy, nic się nie dzieje - żali się ubiegłoroczna uczestniczka festiwalu. – Chcę zostać profesjonalną tancerką. Wiele się już nauczyłam, ale co roku nabywam warsztat. To jedyna okazja, nie stać mnie na dojazdy do szkół tanecznych w innych miastach.

Także rodzice są szczęśliwi, gdy widzą efekty pracy swoich dzieci – W Turku nie ma innych organizacji zajmujących się edukacją kulturalną. Są warsztaty zadedykowane dla dzieci w wieku przedszkolnym, a te starsze, które już poważnie traktują swoje pasje, nie mają możliwości. Nie wyobrażam sobie, żeby moja córka nie mogła wziąć udziału w SCABBie, czeka na to cały rok! - mówi mama innej dziewczynki. I nie jest w tym sama, ponieważ przez warsztaty przewinęły się już setki dzieciaków.

Przyszłość festiwalu jest jednak niepewna. Coraz trudniej uzyskać fundusze na jego organizację, a te są potrzebne, by utrzymać poziom imprezy. Organizatorzy są zmęczeni ciągłą walką i udowadnianiem, że dbanie o rozwój swoich podopiecznych ma sens. Wiele z osób, które początkowo deklarowały swoje zaangażowanie zawiodło. Skąd jeszcze miała by nadejść pomoc dla festiwalu, który autentycznie wpływa na postrzeganie miasta w kraju i w świecie? Dlatego Turek nie wspiera akcji, których zazdroszczą nam ościenne miasta? Czy na dobre zeszliśmy do poziomu dojenia krowy?

M.A.
 

dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Planowanie urlopu pociągiem – jak wybrać...

Planowanie urlopu pociągiem – jak wybrać idealną trasę?

26 kw.
Czy warto podróżować po Polsce samolotem?

Czy warto podróżować po Polsce samolotem?

16 kw.
Czeka las i jezioro! Najlepsza letnia przygoda...

Czeka las i jezioro! Najlepsza letnia przygoda z harcerzami tylko z...

5 kw.
Wielkanocne warsztaty z jajem i nie tylko we...

Wielkanocne warsztaty z jajem i nie tylko we Władysławowie

19 mrz.
Kraina Zająca Wielkanocnego już w niedzielę....

Kraina Zająca Wielkanocnego już w niedzielę. Moc świątecznych...

18 mrz.
Smaczne i zdrowe gotowanie. Warsztaty z...

Smaczne i zdrowe gotowanie. Warsztaty z Fundacją ze Smakiem!

22 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama