piątek 17 maja 2024

Brunony, Sławomira, Wery

reklama

Modlili się i wspominali sowiecką agresję

Modlili się i wspominali sowiecką agresję
 

W dniu 17 września w całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Turku, we wtorkowe popołudnie pojawili się mieszkańcy miasta i powiatu, by oddać hołd ofiarom tamtych wydarzeń.

Gdyby nie deszczowa pogoda, obchody rocznicowe rozpoczęłaby polowa msza święta. Opady sprawiły jednak, że ta odprawiona została w licealnej auli, a celebrował ją ksiądz Sławomir Walczak.  Tuż po modlitwie przyszedł czas na wystąpienia okolicznościowe, a głos zabrał były już uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Turku i członek Forum Młodych PiS zarazem - Filip Nowakowski.

reklama

Dwa wrogie Polsce mocarstwa podpisały tajny protokół, w którym podzieliły między siebie Europę środkowo-wschodnią. 1 września o świcie Wermacht przekroczył granice Polski, a 17 września do naszego kraju wkroczył drugi agresor, nadciągający w mundurach Armii Czerwonej. Do radzieckiej niewoli dostało się ponad 200 000 polskich żołnierzy, w tym 25 000 oficerów. Znaleźli się oni w obozach jenieckich w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku. W marcu 1940 roku szef NKWD wnioskował o zastosowanie wobec Polaków najwyższego wymiaru kary - rozstrzelania. Stalin bez wahania przyjął jego propozycję. Akcja masowej zbrodni ruszyła 3 kwietnia 1940 roku – wspominał bolesną kartę historii narodu polskiego nastolatek, przemawiając do swych koleżanek i kolegów, jak również zebranych w auli kombatantów, pocztów sztandarowych, samorządowców i nauczycieli.

W czasie uroczystości przyszedł również czas na to, by głos zabrała osoba, której tragiczne wydarzenia lat 30-tych i 40-tych XX wieku są nieco bliższe, niż współczesnej młodzieży. O pamięć o ofiarach bolesnego dla naszego kraju czasu prosiła Halina Łukaszewska, córka funkcjonariusza Policji Państwowej, więźnia Ostaszkowa zamordowanego w Skwerze.

O ile ofiary hitleryzmu trafiały do komór gazowych, a potem kominy były pełne dymu, to ofiary sowieckie miały doły śmierci i kule w tył głowy. Z kolei rzeź wołyńska rozpoczęła się w niedzielę, gdy ludzie byli w kościołach. Podpalono kościoły, a okrucieństwa jakich doznali Polacy na Wołyniu trudno porównywać z innymi cierpieniami. Ci na Wołyniu modlili się o śmierć od kuli, a nie od toporów, noży, innych narzędzi, jakimi dysponowali Ukraińcy. Nie wszyscy, bo tam, jak i wszędzie, byli zarówno źli, jak i dobrzy ludzie – mówiła Halina Łukaszewska.

W dalszej części uroczystości jej uczestnicy wysłuchali przygotowanego przez młodzież programu artystycznego, a następnie delegacje placówek edukacyjnych, przedstawiciele partii politycznych, ugrupowań, organizacji i zakładów pracy złożyli wiązanki kwiatów pod kamieniami pamięci.

reklama

AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Podobne artykuły
Ruszyły matury. Egzamin w powiecie tureckim...

Ruszyły matury. Egzamin w powiecie tureckim zdaje 508 uczniów

7 maj.
Nagrody dla absolwentów szkół średnich z...

Nagrody dla absolwentów szkół średnich z terenu Gminy Kawęczyn

4 maj.
Odszedł mgr Maciej Gajdecki - Człowiek...

Odszedł mgr Maciej Gajdecki - Człowiek Wielkiego Serca, Nauczyciel...

7 kw.
Wideo: Polonez na 56 par rozpoczął...

Wideo: Polonez na 56 par rozpoczął studniówkę I LO w Turku

14 st.
Wyjątkowy polonez licealistów na 56 par!...

Wyjątkowy polonez licealistów na 56 par! Studniówka LO rozpoczęła...

14 st.
Klasy maturalne I Liceum Ogólnokształcącego...

Klasy maturalne I Liceum Ogólnokształcącego w Turku. Piękni,...

13 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama