czwartek 02 maja 2024

Longiny, Toli, Zygmunta

reklama

Jak pracować z bezrobotnymi?

Jak pracować z bezrobotnymi? - foto: freeimages.com / Svilen Milev
foto: freeimages.com / Svilen Milev 

Raport „Ocena sytuacji na wielkopolskim rynku pracy i realizacji zadań w zakresie polityki rynku pracy w 2014 roku” a także informacja o badaniach sytuacji młodych Wielkopolan na rynku pracy były głównymi tematami odbywającego się 16 czerwca 2015 r. posiedzenia Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Poznaniu. Omawiane zagadnienia były szeroko dyskutowane przez członków Rady.

W ubiegłym roku nastąpił kolejny, blisko 20-procentowy, spadek liczby bezrobotnych rejestrujących się w powiatowych urzędach pracy. Spadła liczba młodych bezrobotnych, wzrósł za to udział długotrwale bezrobotnych w ogóle bezrobotnych. Nie zmienił się udział bezrobotnych mieszkańców wsi i osób z wykształceniem poniżej średniego wśród ogółu bezrobotnych. Pozytywnym zjawiskiem było to, że liczba osób tracących pracę w wyniku zwolnień grupowych spadła o 2/3. Aż o 40 procent wzrosła liczba ofert pracy w powiatowych urzędach pracy, z czego ¾ stanowiły niesubsydiowane oferty pracy. 33,5 tysiąca zarejestrowanych osób bez pracy objęto aktywnymi formami przeciwdziałania bezrobociu. Pod koniec maja tego roku stopa bezrobocia w Wielkopolsce wyniosła 7,6 proc. i była najniższa w kraju.

reklama

Przy okazji omawiania badań motywacji osób młodych z niepokojem zauważono, że są one w dużym procencie nieskłonne do dalszej nauki i poszukiwania zatrudnienia poza miejsce zamieszkania. Niska mobilność społeczeństwa – tłumaczył jeden z dyskutantów – jest spowodowana czynnikami obiektywnymi: niskimi płacami. Natomiast zainteresowanym grupom trzeba tworzyć warunki do kształcenia oraz tworzenia miejsc pracy – podsumowano. Temat będzie kontynuowany w przyszłości z udziałem przedstawicieli władz oświatowych.

Przedstawiciel Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego Lewiatan przedstawił założenia modelu innowacyjnego Jobfirma. Projekt był realizowany wśród bezrobotnych w wieku powyżej 50 lat w dwóch powiatach tego województwa i przyniósł zaskakująco dobre rezultaty. 83 procent uczestników po przeszło pół roku nadal utrzymywało zatrudnienie. Tymczasem w grupie kontrolnej pracowało 58 proc. uczestników. Wyniki przedstawionego modelu uznano za obiecujące.

Członkowie WRRP pozytywnie zaopiniowali utworzenie nowych kierunków kształcenia: mechanik motocyklowy w Zespole Szkół Politechnicznych w Śremie oraz kelner, technik usług kosmetycznych i technik transportu drogowego w Centrum Kształcenie Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie.

materiał prasowy

reklama

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Satysfakcja z pracy, ale i niskie zarobki

Satysfakcja z pracy, ale i niskie zarobki

08-12-2017
Bezrobocie w powiecie? Tylko 4,7%. ''Coraz...

Bezrobocie w powiecie? Tylko 4,7%. ''Coraz częściej słychać...

26-09-2017
Zatrudnianie Ukraińców to nie optymalizacja...

Zatrudnianie Ukraińców to nie optymalizacja kosztów

07-06-2017
Agencje zatrudnienia rosną na rynku pracy

Agencje zatrudnienia rosną na rynku pracy

05-10-2016
Wojewódzka Rada Rynku Pracy rozpoczęła...

Wojewódzka Rada Rynku Pracy rozpoczęła działalność

01-04-2015

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama