sobota 18 maja 2024

Alicji, Edwina, Eryka

reklama

Weekend z OTOP: Zięba - pospolity ptak o charakterystycznym ognistym śpiewie i kontrastowym upierzeniu

Weekend z OTOP: Zięba - pospolity ptak o charakterystycznym ognistym śpiewie i kontrastowym upierzeniu
 

Kiedy nadchodzi wiosna, pięknie ubarwione samce zięby zaczynają ćwiczyć się w śpiewie. Wygląda to tak, jakby w trakcie zimy, zapominały jak brzmi melodia;). Wraz z aksamitnymi trelami kosa, śpiew samca zięby brzmi jak najpiękniejsza wiosenna pieśń słyszana w miastach. To seria przyspieszających dźwięków, z ‘zawijasowym’ zakończeniem. Samiec w ciągu dnia może zaśpiewać nawet 2000 razy, oznajmiając sąsiadom, że teren jest już przez niego zajęty.

W czasie pory lęgowej spotkamy pięknie ubarwione zięby w parkach, ogrodach, lasach. Nie zwracają większej uwagi na człowieka. Dają się obserwować na odległość zaledwie kilku kroków. Zachowanie zięb zmienia się z końcem pory lęgowej. Wówczas opuszczają one ogrody i udają się na pola w poszukiwaniu dojrzewających chwastów. Późnym latem i jesienią stają się płochliwe, nieufne. Dopiero z nastaniem mrozów i głodu, zięby znów zbliżają się do człowieka. Samce przeważnie zostają na zimę i pilnują terytorium, podczas gdy samice udają się na wakacje do ciepłych krajów.

reklama

Latem zięby żywią się owadami. Jesienią i zimą zjadają nasiona chwastów, drzew. Potrafią długo i wytrwale chodzić po ziemi, aby znaleźć smakowity kąsek. Ogrodnicy kochają zięby. Jeśli w ogrodzie mamy do czynienia z plagą gąsienic, np. objadających gruszę, potrafią uratować drzewo przed zagładą. Tylko na świeżo obsianych zagonach mogą wyrządzić niewielkie szkody, gdyż bardzo lubią kiełkujące nasiona.

Zięby to ptaki piękne i pożyteczne, a ich śpiew urzeka i budzi zachwyt. Warto na chwilę zatrzymać się i posłuchać o czym śpiewają. :)

Źródło: Ptaki Ziem Polskich, Jan Sokołowski, Wikipedia

reklama

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Wspólnie sprzątali kanał Folusz!...

Wspólnie sprzątali kanał Folusz! Podsumowanie akcji WWF Polska...

27 mrz.
Kto zamieszkał w budkach na turkowskich...

Kto zamieszkał w budkach na turkowskich osiedlach? Wiosenne porządki w...

22 lt.
Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe...

Policzymy wróble i inne ptaki! Zimowe ptakoliczenie już w niedzielę!

26 st.
Bociani remanent czyli spis powszechny gniazd w...

Bociani remanent czyli spis powszechny gniazd w powiecie

6 st.
Rozelka na gigancie. Egzotyczna papuga...

Rozelka na gigancie. Egzotyczna papuga zamieszkała w parku Tura!

23-11-2023
Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek!...

Najwięcej było szpaków, grzywaczy i kawek! Jesienne ptakoliczenie w...

10-10-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama