Projekt Warenka nabiera rumieńców. Radni gminni za zmianą planu zagospodarowania przestrzennego
„Projekt Warenka” to nie kryptonim tajnej akcji ani zaszyfrowana wiadomość. W obrębie terenów po byłej Kopalni Węgla Brunatnego Adamów ma powstać teren rekreacyjno-mieszkaniowy. Sprawa nabiera rumieńców. Kolejne etapy projektu są sukcesywnie realizowane. W czwartek radni gminy Turek podjęli uchwałę dotyczącą przystąpienia do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
O projekcie zagospodarowania terenu po kopalni Adamów słychać było już od dłuższego czasu. Zresztą wyrobiska, w których zakończono eksploatację, sukcesywnie zalewane były wodą. We wrześniu 2022 roku, prezes ZEPAK, Piotr Woźny, przedstawiał śmiały projekt terenu rekreacyjno-mieszkaniowego, który ma postać w ciągu kilku najbliższych lat.
Plan ZEPAKu składa się z kilku etapów. Likwidacja, czyli zakończenie eksploatacji, likwidacja obiektów i urządzeń, uporządkowanie terenu i rozpoczęcie rekultywacji zbiornika – to już częściowo za nami. Rozebrane tory i wiadukty, wywiezione ciężkie maszyny służące do wydobycia węgla brunatnego.
Druga część planu – koncepcja polega między innymi na zmianie planów zagospodarowania przestrzennego. Na obszarze rozciągającym się na 65 ha (w większości położonej na terenie gminy Turek), ma powstać, wyposażone w niezbędną strukturę techniczną i ekologiczne rozwiązania, 270 domów, zlokalizowanych na, liczących po ok. 700 m2, działkach. Wspólna przestrzeń publiczna – drogi, ciągi piesze i rowerowe, zieleń oraz infrastruktura rekreacyjno-sportowa, dopełnią całości.
Dzieło ma zwieńczyć etap trzeci – realizacja, czyli wdrożenie całego planu w życie – budowa obiektów, zalanie wyrobiska wodą i działania promocyjne. Trzeba przyznać, że zaburzone działaniem kopalni stosunki wodne, ogromne zmiany w systemie hydrologicznym – wszystko to sprzyja pustynnieniu naszej części Wielkopolski. Plan ZEPAKu wydaje się więc jak najbardziej na miejscu.
- W czasie działalności Elektrowni Adamów i Kopalni Adamów nastąpiły liczne zmiany w układzie hydrograficznym regionu. W ciągu ostatnich 60 lat przełożono koryta rzek, wybudowano kanały, dokonywano przerzutów wód między zlewniami i odprowadzano wody z odwodnienia odkrywek kopalni do rzek. W styczniu 2021 roku zakończona została działalność wydobywcza w PAK KWB ADAMÓW – mówi Paweł Szadek, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska ZEPAK. – Jednym z kierunków rekultywacji jest rekultywacja wodna wyrobisk pokopalnianych, która przyczyni się do utworzenia zbiorników: Adamów Pośredni, Adamów Końcowy, Koźmin, Głowy oraz Koźmin Końcowy. Niesie to ze sobą korzyści, nie tylko dla środowiska wodnego i otaczającego krajobrazu, ale także pozwoli na wykorzystanie zbiorników do pełnienia funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych, zapewniając bezpieczeństwo całego układu wodnego.
Plany są wspaniałe, a radni gminni jednogłośnie przyklasnęli ich realizacji. Projekt ma być zrealizowany w ciągu kilku najbliższych lat.
Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72