piątek 01 listopada 2024

Konrada, Seweryny, Wiktoryny

reklama

Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik

Jak wziąć auto firmowe w leasing? Poradnik
 

Leasing to metoda finansowania samochodu często korzystniejsza dla firmy niż zwykły zakup za gotówkę. Jeśli jesteś już świadomy jego zalet, być może zastanawiasz się jakie kroki należy podjąć, by z niego skorzystać. Nie jest to trudne – cały proces jest nawet prostszy niż zakup samochodu z salonu. Na początku trzeba się zdecydować na konkretny rodzaj leasingu.

Leasing finansowy

W leasingu finansowym przedmiot umowy jest już na początku wliczany do składników majątkowych leasingobiorcy i staje się jego własnością automatycznie po zapłaceniu ostatniej raty. W tym przypadku to na nim spoczywa obowiązek wykonywania odpisów amortyzacyjnych. Niesie to też ze sobą konsekwencje związane z podatkami. Do kosztów uzyskania przychodu, leasingobiorca nie może zaliczyć całej raty, a jedynie jej część odsetkową. Co do podatku VAT istnieje obowiązek opłacania go z całości z góry. Użytkownik samochodu nie ponosi natomiast opłaty wstępnej. Koszty początkowe leasingu finansowego są jednak ostatecznie wyższe niż leasingu operacyjnego, chyba że leasingobiorca nie jest płatnikiem VAT. To jeden z powodów, który czyni to rozwiązanie popularniejszym.

reklama

Leasing operacyjny

Samochód wzięty w leasing operacyjny wlicza się do majątku leasingodawcy. Na nim spoczywają też obowiązki związane z jego amortyzacją. Pojazd przechodzi na własność leasingobiorcy dopiero po dobrowolnym wykupie pojazdu. Podatek VAT doliczany jest do każdej raty, nie płaci się go więc w całości już na początku trwania umowy, jak w przypadku leasingu finansowego. Zamiast tego uiszcza się opłatę wstępną (ta jednak może wynosić 0%). Zarówno ją, jak i raty można dopisać do kosztów uzyskania przychodu. Czyni to leasing operacyjny korzystniejszym dla firm szukających sposobu na optymalizację podatkową.

Leasing samochodu – co dalej?

Po wyborze rodzaju leasingu przychodzi czas na zdecydowanie się na konkretny model samochodu. To, który z nich będzie najbardziej odpowiadał potrzebom firmy, jest sprawą mocno indywidualną i uzależnioną od wielu czynników. Gdy już się zdecydujesz, trzeba wybrać firmę leasingową (leasingodawcę). Można w tym celu użyć jednego z dostępnych w sieci kalkulatorów lub zdać się na intuicję. Na pewno nie pożałujesz, jeśli Twoim wyborem będzie mLeasing, który poza obydwoma rodzajami leasingu oferuje szereg dodatkowych korzyści (m.in. kartę paliwową i pełną obsługę techniczną samochodu).

Na koniec czas na dopełnienie formalności, czyli podpisanie umowy. Do tego celu będą Ci potrzebne dane firmy, takie jak NIP i REGON oraz wypełniony wniosek o leasing. Niezbędny będzie też dokument tożsamości. Nie ma potrzeby dodatkowego zabezpieczania umowy – wystarczającym jest sam pojazd. Jeśli wybrałeś mLeasing, to wszystko. Nie trzeba będzie nawet osobiście odbierać auta, ponieważ jedną z dodatkowych oferowanych przez markę usług jest door to door – samochód zostanie dostarczony pod wskazany adres.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Fałszywa pracownica banku wyłudziła 36...

Fałszywa pracownica banku wyłudziła 36 tysięcy zł od naiwnego...

25 paźd.
Listy do redakcji: Tur, Tur, Tur Turek....

Listy do redakcji: Tur, Tur, Tur Turek. Konstruktywne spotkanie u...

18 paźd.
Kilka chwilówek do spłaty. Jak się za to...

Kilka chwilówek do spłaty. Jak się za to zabrać?

28 sierp.
Długoterminowy wynajem samochodów - dla kogo...

Długoterminowy wynajem samochodów - dla kogo jest najlepszym...

18 kw.
Jak działa silnik Diesla: kluczowe komponenty...

Jak działa silnik Diesla: kluczowe komponenty i ich funkcje

9 lt.
Zimowe opony, płyn do spryskiwaczy,...

Zimowe opony, płyn do spryskiwaczy, naładowany akumulator i nie tylko...

23 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama