Najnowsze technologie baterii do magazynowania energii w domu
Magazynowanie energii w domu jest jednym z kluczowych elementów zrównoważonego rozwoju oraz efektywności energetycznej. Wraz z rosnącymi wyzwaniami takimi jak m.in. zmiany klimatyczne, niestabilność dostaw energii, czy rosnące koszty związane z tradycyjnymi źródłami energii, wiele osób skłania się do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Jednym z rozwiązań jest magazynowanie energii w domu, które przyczynia się zarówno do oszczędności finansowych, jak również zwiększa niezależność energetyczną gospodarstw domowych, co jest tak istotne w obliczu dzisiejszej niepewności na rynku energetycznego.
Magazynowanie energii z fotowoltaiki – Jak to się robi?
Magazynowanie energii z fotowoltaiki, czyli technika przechowywania nadmiaru energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne jest coraz bardziej popularna ze względu na rosnącą liczbę instalacji fotowoltaicznych na całym świecie. Rewolucjonizuje sposób w jaki przechowujemy i wykorzystujemy energię w naszych domach. Pozwala między innymi na wykorzystanie wyprodukowanej energii w późniejszych godzinach, gdy panele fotowoltaiczne nie wytwarzają wystarczającej ilości energii np. w nocy.
Na rynku istnieją dwa najbardziej popularne sposoby magazynowania energii z fotowoltaiki
Instalacje fotowoltaiczne ON-GRID, czyli takie w których jesteśmy podłączeni na stałe do sieci energetycznej. Nadwyżki wyprodukowanej energii możemy jako prosumenci oddać do naszej wybranej sieci energetycznej oraz odebrać w momencie większego zapotrzebowania na prąd m.in. w okresach jesienno-zimowych.
Instalacje fotowoltaiczne OFF-GRID, czyli takie w których nie jesteśmy podłączeni na stałe do centralnej sieci elektroenergetycznej i nie ma potrzeby wysyłania do niej nadwyżek energii. Nadwyżki energii są magazynowane w magazynach i mogą być wykorzystane w nocy lub podczas awarii sieci. Dzięki temu możemy stworzyć własną mini-elektrownię i zyskać niezależność energetyczną. Jest to dzisiaj najbardziej nowoczesne, ekologiczne rozwiązanie zarządzania i oszczędzania energii. Magazyny energii w instalacji fotowoltaicznej OFF-GRID pełnią rolę rezerwuaru, który umożliwia przechowywanie i optymalne wykorzystanie energii wyprodukowanej z paneli słonecznych, zapewniając ciągłość dostawy energii w każdych warunkach.
Główne funkcje oraz role magazynów energii w instalacji OFF-GRID:
-
Przechowywanie nadwyżek energii:
Magazyn energii umożliwia przechowywanie nadmiaru energii elektrycznej, która jest produkowana w okresach, gdy instalacja fotowoltaiczna generuje więcej energii, niż jest obecnie potrzebne. To rozwiązanie pozwala na gromadzenie energii w czasie dobrej pogody, by móc z niej skorzystać w okresach słabszej produkcji, takich jak noc czy dni pochmurne.
-
Zasilanie w nocy lub w czasie mniejszej produkcji energetycznej:
Magazyn energii staje się źródłem zasilania w okresach, gdy panele solarne nie generują wystarczającej ilości energii, takich jak noc, dni pochmurne czy poranne i wieczorne godziny. Dzięki magazynowi instalacja OFF-GRID ma możliwość dostarczania energii ciągłej.
-
Zabezpieczenie Przed Awariami Sieci:
Magazyn energii pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu przed przerwami w dostawie energii. Działa jako źródło zasilania awaryjnego, umożliwiając ciągłą dostawę energii w momencie awarii sieci. W jaki sposób?
- Generacja energii z paneli solarnych:
Panele solarne w instalacji fotowoltaicznej przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Proces ten zachodzi nawet podczas awarii sieci zewnętrznej, ponieważ instalacja OFF-GRID jest odłączona od tej sieci.
- Ładowanie magazynu energii:
W okresach, gdy panele solarne generują więcej energii niż aktualnie jest potrzebne do zasilania domu, nadwyżki energii są kierowane do magazynu energii.
- Źródło zasilania awaryjnego:
W momencie, gdy występuje awaria prądu magazyn energii staje się głównym źródłem zasilania awaryjnego dla instalacji OFF-GRID. Dzięki temu zasilimy sprzęt domowy m.in. urządzenia RTV-AGD, systemy oświetlenia, grzewcze etc.
Główne zalety magazynów energii marki VOLT Polska:
-
Ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe LiFePO4, charakteryzuje się bardzo długą żywotnością i bezpieczeństwem.
-
System zarządzania akumulatorem (BMS - Battery Managemenat System), który monitoruje najważniejsze parametry, takie jak m.in. napięcie, prąd, temperatura i stan naładowania. BMS dba również o bezpieczeństwo i efektywność akumulator m.in. zarządza procesem ładowania i rozładowania, chroni akumulator przed nadmiernym naładowaniem, rozładowaniem, czy przegrzaniem.
-
Możliwość wykonania ok. 6 000 cykli, co pozwala wielokrotnie ładować i rozładowywać urządzenie przy zachowaniu co najmniej 60% pierwotnej pojemności.
-
Modułowa budowa, nowoczesny design oraz niewielkie rozmiary.