Jak uniknąć kontuzji podczas zimowych sportów?
Śnieg i mróz dla prawdziwego sportowca nie są żadną przeszkodą. Mimo to, jeśli zamierzasz trenować na dworze o tej porze roku, powinieneś zwracać uwagę na kilka istotnych kwestii. W naszym artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci w uniknięciu kontuzji.
Odpowiednie przygotowanie
Zacznijmy od tego, że absolutną podstawą jest dobra rozgrzewka. Mięśnie zawsze potrzebują czasu, aby odpowiednio się rozgrzać i być gotowymi na dynamiczny, intensywny ruch. Przyjmuje się, że przed przystąpieniem do głównego treningu, powinno się rozgrzewać przez minimum dziesięć minut, a ćwiczenia powinny obejmować całe ciało.
Jeśli planujesz zimowe szaleństwo na stoku lub dynamiczną jazdę na łyżwach, ale od dłuższego czasu nie miałeś odpowiedniej aktywności fizycznej, to najpierw musisz się odpowiednio przygotować. O tej porze roku warto wzmocnić nogi, ponieważ łyżwy, narty czy snowboard są dla nich bardzo wymagające.
Przemyślana aktywność fizyczna
Podczas zimowych aktywności ważne jest także zachowanie rozwagi. Oczywiście, jeśli specjalnie pojechałeś na narty, to chcesz z tego jak najmocniej skorzystać. Mimo wszystko słuchaj się swojego ciała, które będzie Ci podpowiadać, kiedy powinieneś powiedzieć w danym dniu „stop”.
Jazda na nartach czy snowboardzie wymaga również odpowiedniej koordynacji ruchowej. Jeśli chcesz podnieść swoje możliwości w tym zakresie, to jeszcze przed wyjazdem w góry możesz pomyśleć o treningu ogólnorozwojowym. Dzięki niemu z czasem może poprawić się Twój czas reakcji, siła mięśni i ogólna sprawność. Do tego nauczysz się też panowania nad oddechem.
Pamiętaj jednak, że trening ogólnorozwojowy to dość długi proces. Z tego powodu będziesz potrzebować nawet kilku miesięcy ćwiczeń, aby zobaczyć wyraźne efekty. Niemniej jednak w ten sposób zadbasz o swoje ciało, co przyda się nie tylko podczas jazdy na nartach, ale będzie stanowić ogólną wymierną korzyść.
Jeśli mimo przygotowań przydarzy Ci się uraz, nie załamuj się. Skonsultuj się z fizjoterapeutą, ten być może zaleci noszenie stabilizatora. Różne modele znajdziesz między innymi tutaj: https://sportano.pl/ortezy-i-stabilizatory. Słuchaj się zaleceń specjalisty, aby w pełni i bez komplikacji wrócić do zdrowia!
Zwróć uwagę na swoją dietę
Być może nie byłeś tego świadom, ale sposób odżywiania również może wpływać na Twoją podatność na kontuzje. Przede wszystkim istotne są te składniki odżywcze, które wspierają funkcje układu mięśniowo-szkieletowego. Braki w wapniu, witaminie D czy białku mogą osłabić kości oraz mięśnie, tym samym zwiększając ryzyko odniesienia urazu.
Zwracaj uwagę nie tylko na to, aby jeść owoce i warzywa. Ważne są również kwasy omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne. Znajdziesz je między innymi w rybach, na przykład łososiu, tuńczyku czy sardynkach. Zdrowa i zbilansowana dieta jest silnym fundamentem pod budowę formy!
Daj sobie czas na regenerację
Chcąc uniknąć kontuzji zimą, szczególną uwagę powinieneś poświęcić kwestii regeneracji. Wspomnieliśmy już o tym, że istotna jest rozgrzewka przed ćwiczeniami. Natomiast ważne jest także porozciąganie się po zakończonej aktywności fizycznej. Dzięki temu Twoje mięśnie się rozluźnią i będzie im łatwiej się zregenerować.
Nie można również bagatelizować samego odpoczynku. Ciało musi dojść do siebie po czasie zwiększonego obciążenia. Z tego powodu dbaj o prawidłowy sen, a także monitoruj swój organizm. Przeoczenie mikrourazu może zaowocować jego pogłębieniem, a w efekcie dłuższą przerwą od treningów.
Pamiętaj również o tym, aby dbać o swoje stawy. Sporty zimowe mocno je obciążają – zmiany pozycji, nagłe skręty czy balansowanie ciałem może być dla nich wymagające. Z tego powodu warto spożywać kolagen (znajdziesz go między innymi w galaretce), który je wzmacnia.
Zima to pora roku, którą można dobrze wykorzystać. Łyżwy, narty czy snowboard to atrakcyjne aktywności fizyczne, które mogą dostarczyć nie tylko przyjemności, ale i adrenaliny. Nie ma jednak co ukrywać, są one również dość wymagające dla Twojego ciała. Dlatego jeśli chcesz oddać się w pełni zimowemu szaleństwu, to najpierw odpowiednio się do tego przygotuj!
źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany