sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

Uhonorowali "Błyskawicę" i "Sęka" w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uhonorowali
foto: Arkadiusz Wszędybył 

W niedzielę 1 marca w miejscowości Czyste (gm. Dobra) odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w trakcie których wspominano heroizm żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Przybyli złożyli wiązanki i znicze pod tablicą upamiętniającą partyzantów, dowodzonych przez Eugeniusza Kokolskiego, ps. Groźny, a podczas uroczystości nastąpił także akt nadania tytułów Zasłużony dla gminy Dobra „Bene Meritus” Stefanowi Kosobudzkiemu i Piotrowi Kosobudzkiemu.

Obaj bracia Kosobudzcy to legendy służby Bogu i Ojczyźnie. Piotr Kosobudzki - „Błyskawica” (1916-2008) to żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, współtwórca oddziału partyzanckiego podczas działań wojennych oraz po wojnie Pogotowia Akcji Specjalnej. Uciekinier z konwoju UB. Był więziony i katowany z rozkazu i pod nadzorem Mieczysława Moczara. Przed wojną skarbnik Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Dobrej, działacz Sekcji Młodych Stronnictwa Narodowego w Dobrej. Autor książki „Przez druty, kraty i kajdany”. Starszy brat Piotra Kosobudzkiego czyli Stefan Kosobudzki - „Sęk” (1912- 1944) to również żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Dowódca oddziału partyzanckiego. Przed wojną prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Dobrej, prezes Sekcji Młodych Stronnictwa Narodowego w Dobrej. „Sęk” został aresztowany w sierpniu 1944 roku przez siedlecką milicję i wszelki ślad po nim zaginął. Najprawdopodobniej został wtedy zamordowany. Obaj bracia zostali wielokrotnie uhonorowani najwyższymi odznaczeniami. Teraz nadano im pośmiertnie tytuły Zasłużony dla gminy Dobra „Bene Meritus”.

Niedzielne obchody zakończyła msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, odprawiona w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrej.

Foto: Arkadiusz Wszędybył

foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Arkadiusz Wszędybył4
foto: Arkadiusz Wszędybył5
foto: Arkadiusz Wszędybył6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Arkadiusz Wszędybył8
foto: Arkadiusz Wszędybył9
foto: Arkadiusz Wszędybył10
foto: Arkadiusz Wszędybył11
foto: Arkadiusz Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Kolejne

Kolejne "Kolorowe wakacje" na Matejki...

15 lip.
Foto: Rozpoczęto testy u pracowników Sun...

Foto: Rozpoczęto testy u pracowników...

30 czerw.
Liczna procesja Bożego Ciała mimo skromnej...

Liczna procesja Bożego Ciała mimo...

11 czerw.
Uczniowie z

Uczniowie z "Czwórki" uczcili 100....

18 maj.

"Nie bądź żyła oddaj krew! Twoja krew...

10 maj.
Święto Patrona w

Święto Patrona w "Czwórce" inne niż...

1 maj.
reklama
reklama
reklama