sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

Wspomnienia Fredry czytali w liceum poseł, proboszcz i inni goście

Wspomnienia Fredry czytali w liceum poseł, proboszcz i inni goście - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Żyjemy dziś w zaganianym świecie Twittera, klipów na YouTube i hitów kinowych z Hollywood.  Na szczęście nadarzają się czasem okazje, by przynajmniej raz w roku odetchnąć i godzinami rozsmakowywać się w literaturze, czytanej na głos. Mowa oczywiście o maratonach czytania, organizowanych od kilkunastu lat w I Liceum Ogólnokształcącym w Turku. Tym razem w auli „Ogólniaka” rozbrzmiewał tekst dzieła Aleksandra Fredry „Trzy po trzy”.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Turku tradycją stało się już poświęcenie zimą jednego dnia na czytanie dzieł literackich, w którym uczestniczą uczniowie, kadra pedagogiczna oraz liczni goście. I tym razem chętnych do zagłębienia się w lekturze nie brakowało. W liceum zjawili się przed południem m.in. poseł Ryszard Bartosik, burmistrz Romuald Antosik, starosta Mariusz Seńko, ks. Stanisław Nasiński, oficer prasowy KPP w Turku - asp. sztab. Piotr Kąciak, nie zabrakło też redaktorów Turek.net.pl.

Goście wydarzenia odczytali fragmenty „Trzy po trzy” czyli pamiętnika, w którym Aleksander Fredro wspomina czasy swej młodości. Nie zabrakło opowiastek z dzieciństwa, choć autor głównie skupił się na swoich nieco późniejszych przeżyciach, tych związanych ze służbą wojskową. Dzięki temu licealiści mogli poszerzyć swoją wiedzę o czasach napoleońskich i dowiedzieć się m.in. czym różnił się żołnierz-Francuz od walecznego Kozaka, a także dlaczego widok sielskiego domku na wsi bardziej rozczulał autora i zniechęcał do wieloletniej wojaczki, niż wizja mieszkania w pięknym wystawnym pałacu.

W I LO - a właściwie w dawnym ZSO - idea wspólnego czytania zrodziła się w 2004 roku. Wówczas sięgnięto po "Pana Tadeusza". Gwoli przypomnienia - na przestrzeni ostatnich lat, uczestnicy akcji sięgnęli kolejno po takie dzieła, jak: "Żywot człowieka poczciwego" Mikołaja Reja, wybrane utwory Juliusza Słowackiego, "Opis obyczajów..." Jędrzeja Kitowicza, "Lalka" Bolesława Prusa, "Beniowski" Juliusza Słowackiego, "Opowiadania" Sławomira Mrożka, "Dolina Issy" Czesława Miłosza, publikację "100 lat Liceum w Turku", wspomnienia Stanisława Lema, „Popioły” Stefana Żeromskiego czy fragmenty książki Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci”.‹

foto: M.Derucki / A. Wszędybył

foto: M. Derucki2
foto: M. Derucki3
foto: M. Derucki4
foto: M. Derucki5
foto: M. Derucki6
foto: M. Derucki7
foto: M. Derucki8
foto: M. Derucki9
foto: M. Derucki10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Kolejne

Kolejne "Kolorowe wakacje" na Matejki...

15 lip.
Foto: Rozpoczęto testy u pracowników Sun...

Foto: Rozpoczęto testy u pracowników...

30 czerw.
Liczna procesja Bożego Ciała mimo skromnej...

Liczna procesja Bożego Ciała mimo...

11 czerw.
Uczniowie z

Uczniowie z "Czwórki" uczcili 100....

18 maj.

"Nie bądź żyła oddaj krew! Twoja krew...

10 maj.
Święto Patrona w

Święto Patrona w "Czwórce" inne niż...

1 maj.
reklama
reklama
reklama