wtorek 11 sierpnia 2020

Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

reklama

Czyste: Modlitwa dla Wyklętych. "Odżywa to, z czym oni walczyli" - wskazywał prałat Chromiński

Czyste: Modlitwa dla Wyklętych.
foto: Arkadiusz Wszędybył 

W środę 1 marca w całym kraju przygotowano obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Stosowne uroczystości odbyły się także na terenie powiatu tureckiego, między innymi w gminie Dobra. Osoby, które chciały uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych, w tym członków oddziału Groźnego, spotkały się w miejscowości Czyste. O godz. 10:00 rozpoczęła się tam uroczystość przy pamiątkowej tablicy. Tam złożone zostały kwiaty, zapalone znicze.

O tym, że Żołnierze Wyklęci byli największymi wrogami władzy ludowej, mówił prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej, a zarazem wiceburmistrz Dobrej.. – Wspomnijmy dziś w modlitwie Żołnierzy Wyklętych, z ugrupowań Armii Krajowej, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, z Narodowych Sił Zbrojnych, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, V i VI Brygady Wileńskiej i innych grup podziemia niepodległościowego – mówił Jacek Gajewski.

Zebrani w Czystem modlili się wraz z księdzem prałatem Zygmuntem Chromińskim. Kapłan wspomniał o tym, że wiele osób nie potrafi uszanować poświęcenia bohaterów tamtych wydarzeń. – Stoimy w miejscu, gdzie polała się krew w walce o wolną Polskę, o wolność Ojczyzny. Szczególnie za nich pomódlmy się, a także za wszystkich, którzy po tzw. wyzwoleniu sowieckim zeszli do podziemia, zostali w lasach, by bronić wolności obywateli, manifestować sprzeciw wobec decyzji mocarstw zachodnich i Stalina. (…) Prośmy też o to, by ich pamięć była w naszej Ojczyźnie uszanowana. Obecnie słyszymy różne głosy. Mnożą się protesty. Odżywa to, z czym oni kiedyś walczyli.

O tym, że propaganda PRL starała się zrobić z Wyklętych reakcjonistów, faszystów i pospolitych bandytów, przypominał wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej. – Wyklęci nie uznali końca wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw komunistycznym władzom i okupującemu Polskę sowieckiemu wojsku. (…) Jedną z metod walki z nimi było tworzenie przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa grup, podających się za partyzantów. Takie oddziały prowokacyjne UB dokonały wielu skrytobójczych mordów, za które winą obarczono potem zbrojne podziemie. Działalność pseudo-partyznatów była prowadzona, by stanowić uzasadnienie nasilenia represji. Służyła kompromitowaniu zbrojnego podziemia. W tym celu rekrutowano do formacji także element przestępczy – wyjaśniał Andrzej Pokojewski.

Podczas uroczystości głos zabrał także poseł Ryszard Bartosik. Parlamentarzysta nie szczędził krytyki tym, którzy krytykują Żołnierzy Wyklętych. – Pojawiają się niesprawiedliwe wypowiedzi, niesprawiedliwe artykuły, które nie mają nic wspólnego z tamtą rzeczywistością. Nie wolno nam się z tym godzić. Bardzo dobrze, że w ten właśnie uroczysty sposób czcimy ten dzień, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych – mówił poseł, dziękując władzom gminy Dobra, księżom oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Dobrskiej za to, że potrafią w piękny sposób pielęgnować pamięć o podziemiu niepodległościowym.

foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Arkadiusz Wszędybył4
foto: Arkadiusz Wszędybył5
foto: Arkadiusz Wszędybył6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Arkadiusz Wszędybył8
foto: Arkadiusz Wszędybył9
foto: Arkadiusz Wszędybył10
foto: Arkadiusz Wszędybył11
foto: Arkadiusz Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
foto: Arkadiusz Wszędybył26
foto: Arkadiusz Wszędybył27
foto: Arkadiusz Wszędybył28
foto: Arkadiusz Wszędybył29
foto: Arkadiusz Wszędybył30
foto: Arkadiusz Wszędybył31
foto: Arkadiusz Wszędybył32
foto: Arkadiusz Wszędybył33
foto: Arkadiusz Wszędybył34
foto: Arkadiusz Wszędybył35
foto: Arkadiusz Wszędybył36
foto: Arkadiusz Wszędybył37
foto: Arkadiusz Wszędybył38
foto: Arkadiusz Wszędybył39
foto: Arkadiusz Wszędybył40
foto: Arkadiusz Wszędybył41
foto: Arkadiusz Wszędybył42
foto: Arkadiusz Wszędybył43
foto: Arkadiusz Wszędybył44
foto: Arkadiusz Wszędybył45
foto: Arkadiusz Wszędybył46
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Kolejne

Kolejne "Kolorowe wakacje" na Matejki...

15 lip.
Foto: Rozpoczęto testy u pracowników Sun...

Foto: Rozpoczęto testy u pracowników...

30 czerw.
Liczna procesja Bożego Ciała mimo skromnej...

Liczna procesja Bożego Ciała mimo...

11 czerw.
Uczniowie z

Uczniowie z "Czwórki" uczcili 100....

18 maj.

"Nie bądź żyła oddaj krew! Twoja krew...

10 maj.
Święto Patrona w

Święto Patrona w "Czwórce" inne niż...

1 maj.
reklama
reklama
reklama