środa 22 września 2021

Maury, Milany, Tomasza

9°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Dąbrowica: Świętowali 100-lecie OSP

Dąbrowica: Świętowali 100-lecie OSP - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

Wiek działalności - jakiż to piękny wynik! Takie jubileusze trzeba celebrować. Własnie dlatego Burmistrz Dobrej, Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Dobrej i Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowicy zaprosili mieszkańców na obchody 100-lecia OSP w Dąbrowicy, połączone z 30. rocznicą oddania strażnicy i Festynem Rodzinnym.

Uroczystości zorganizowane w dniu 26 sierpnia rozpoczęły się o godz. 15:30. Wtedy to w kościele pw. ap. Piotra i Pawła w Boleszczynie odprawiona została msza święta w intencji strażaków. Po mszy uczestnicy obchodów zjawili się na placu przy strażnicy OSP w Dąbrowicy. Tam wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia, wysłuchano także występów Orkiestry Dętej OSP Dobra-Żeronice oraz zespołu „Green”. Nie zabrakło też dmuchanych zjeżdżalni i obficie zaopatrzonego bufetu.

Podczas jubileuszowych uroczystości uhonorowano zasłużonych strażaków. Brązowym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono Marcina Sekurę, Przemysława Pietrzaka, Damiana Buczyńskiego, Radosława Grzymskiego oraz Sebastiana Grzesiaka. Za wysługę 10 lat nagrodzeni zostali: Honorata Sobczak, Przemysław Pietrzak, Marcin Sekura, Michał Ignaczak, Łukasz Buczyński, Damian Buczyński i Sebastian Szkop. Wysługą 15 lat pochwalić się mógł Robert Pakuła, a 20 lat Radosław Grzymski oraz Sławomir Sobczak. Pamiętano również o strażaku z 25-letnim stażem – Bogumile Szymczaku. Odznaki za wysługę 30 lat w strukturach OSP otrzymali Jerzy Kubiak i Wojciech Burdelak, za wysługę 35 lat - Mirosław Szkop i Stanisław Malicki, 40 lat - Adam Janas oraz Andrzej Dominiak, a 45 lat - Ryszard Gajewski i Jan Bartosik.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali też rysu historycznego jednostki. Początków istnienia OSP należy upatrywać w 1916 roku. Wówczas jej założeniem na terenie parafii Boleszczyn zajęła się lokalna społeczność. Powstała formacja została podzielona na oddziały: Boleszczyn, Żeronice, Dąbrowica i Bądków. Momentem przełomowym był rok 1927. Wtedy to od jednostki odłączył się oddział Żeronice. Nieco później to samo uczyniły inne oddziały, w tym druhowie z Dąbrowicy. Strażacy wybrali swoje własne władze. Na czele OSP Dąbrowica stanęli: Władysław Grębowski, Ludwik Bonikowski, Ignacy Marek, Franciszek Kluska oraz Józef Pyziak. Ten właśnie Zarząd kierował jednostką aż do wybuchu II wojny światowej.

Wojenna zawierucha nie spowodowała zawieszenia działalności OSP. Wręcz przeciwnie. Okupanci utrzymali jednostkę w Dąbrowicy, a na dodatek wcielili przymusowo wszystkich mężczyzn, którzy pozostali we wsi. Druhowie musieli pod niemieckim nadzorem brać udział w ćwiczeniach. Po wojnie jednostka zaczęła działać normalnie, powołany został też nowy Zarząd. W jego skład weszli m.in. prezes Józef Marek oraz naczelnik Stanisław Filipczak. Jednostka musiała borykać się z brakiem sprzętu, a także własnej strażnicy. Węże wraz z sikawką ręczną przechowywane były w prywatnych posesjach członków OSP. Stało się jasne, że celem nadrzędnym staje się więc budowa strażnicy.

Kolejny Zarząd, z prezesem Konstantym Ciesiołkiewiczem i naczelnikiem Edwardem Grzelakiem na czele zdecydował, że w wyniku braku środków na budowę nowego obiektu rozwiązaniem może być dzierżawa domu Józefa Pakuły. Przewieziono tam sprzęt, a podwórko posłużyło za plac ćwiczeń. Nieco później wydzierżawiono inny dom, mianowicie nieruchomość należącą do Mieczysława Dygasa.

W końcówce lat 60-tych i latach 70-tych Zarząd zmienił się kilkukrotnie, a działania druhów nieustannie zmierzały w kierunku budowy remizy. Po wielu latach starań w końcu udało się uzyskać dokumenty i środki niezbędne do zrealizowania inwestycji. Budowa stała się możliwa m.in. dzięki pomocy Urzędu Gminy Dobra, dotacji PZU, a także wsparciu ze strony Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Dobrej. Remizę budowano w czynie społecznym, a robili to nie tylko strażacy, ale też inni mieszkańcy. Obiekt został oddany do użytku w 1987 roku. Mundurowi mieli w końcu gdzie przechowywać swój sprzęt, znalazło się miejsce do organizowania zebrań, a także do organizacji różnego rodzaju imprez kulturalnych.

Jak wygląda dziś działalność OSP Dąbrowica? W tym roku drużyna z Dąbrowicy zajęła II miejsce w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych i dzięki temu reprezentować będzie gminę Dobra na zawodach powiatowych. Ostatnimi czasy wykonano też wiele remontów, takich jak tynkowanie, malowanie elewacji remizy, odnowienie garażu, budowa nowego płotu. Obecnie OSP Dąbrowica liczy sobie 23 druhów. Od 2016 roku prezesem OSP Dąbrowica jest Bogumił Szymczak, wiceprezesem Radosław Grzymski, naczelnikiem Marcin Sekura, zastępcą naczelnika Przemysław Pietrzak, skarbnikiem Wojciech Burdelak itd.

foto: Arkadiusz Wszędybył

foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Arkadiusz Wszędybył4
foto: Arkadiusz Wszędybył5
foto: Arkadiusz Wszędybył6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Arkadiusz Wszędybył8
foto: Arkadiusz Wszędybył9
foto: Arkadiusz Wszędybył10
foto: Arkadiusz Wszędybył11
foto: Arkadiusz Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
foto: Arkadiusz Wszędybył26
foto: Arkadiusz Wszędybył27
foto: Arkadiusz Wszędybył28
foto: Arkadiusz Wszędybył29
foto: Arkadiusz Wszędybył30
foto: Arkadiusz Wszędybył31
foto: Arkadiusz Wszędybył32
foto: Arkadiusz Wszędybył33
foto: Arkadiusz Wszędybył34
foto: Arkadiusz Wszędybył35
foto: Arkadiusz Wszędybył36
foto: Arkadiusz Wszędybył37
foto: Arkadiusz Wszędybył38
foto: Arkadiusz Wszędybył39
foto: Arkadiusz Wszędybył40
foto: Arkadiusz Wszędybył41
foto: Arkadiusz Wszędybył42
foto: Arkadiusz Wszędybył43
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

19 wrz.
Festyn

Festyn "Sztuka na ulicy" z narodowym...

12 wrz.
Nauka popłaca! Dokładnie 464 najlepszych...

Nauka popłaca! Dokładnie 464...

12 wrz.
Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły

Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły...

5 wrz.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w I Liceum...

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w...

2 wrz.
Uczniowie ZST rozpoczęli nowy rok szkolny...

Uczniowie ZST rozpoczęli nowy rok...

2 wrz.
reklama
reklama
reklama