Powiatowy Dzień Strażaka 2025. Turek świętuje 150 lat OSP i 140 lat orkiestry

W sobotę, 17 maja 2025 roku, Turek stał się miejscem wyjątkowego wydarzenia - XXV Powiatowych Obchodów "Dnia Strażaka" połączonego z jubileuszem 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku oraz 140-lecia Orkiestry Dętej OSP Turek. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a ich kulminacją była ceremonia z udziałem przedstawicieli władz, strażackich delegacji z całego powiatu oraz licznie przybyłych gości.
Jubileusz strażaków. Turek świętuje 150-lecie OSP
Oficjalną część Powiatowego Dnia Strażaka rozpoczęło złożenie meldunku dowódcy uroczystości kpt. Sebastiana Janiaka Komendantowi Powiatowemu PSP w Turku st. kpt. Krzysztofowi Gruszczyńskiemu. Następnie odegrano hymny: państwowy i strażacki, po czym głos zabrał Burmistrz Turku Romuald Antosik oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP druh Grzegorz Ciesielski.
150 lat OSP Turek – od patriotyzmu po nowoczesność
Prezes OSP Turek dh Zbigniew Rogodziński przypomniał bogatą historię jednostki. Początki straży w Turku sięgają końca XIX wieku, kiedy to – w czasach zaborów – z inicjatywy naczelnika Jana Sokolnickiego powołano Ochotniczą Straż Ogniową. Już w 1875 roku jednostka została oficjalnie zatwierdzona, a dwa lata później uzyskała pierwszy statut. Wkrótce stała się nie tylko formacją ratowniczą, ale także manifestacją polskości i dumy narodowej.
Strażacy z Turku, zarówno w czasie wojen, jak i pokoju, wielokrotnie udowadniali swoje oddanie sprawie – uczestniczyli w walkach niepodległościowych, odbudowywali jednostkę po zawieruchach wojennych i aktywnie wspierali społeczność w trudnych chwilach. W 1932 roku rozpoczęto budowę nowej remizy, której otwarcie nastąpiło w 1953 roku.
Przełomowe momenty w historii OSP Turek to m.in. utworzenie zawodowej straży w 1967 roku, powołanie Jednostki Operacyjno-Technicznej w 2009 roku oraz włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w 2015 roku. Na przestrzeni lat jednostka inwestowała w nowoczesne pojazdy i sprzęt: Ford GLM, GBA Man, GCBA czy Ford BUS oraz systematycznie szkoliła swoich członków.
Orkiestra dęta – muzyczny filar pamięci i wspólnoty
Powstała w 1885 roku orkiestra dęta, której pierwszym dyrygentem był pan Fabich, stała się nieodłącznym elementem miejskich uroczystości. Przez ponad 50 lat jej muzyczne oblicze kształtował kapelmistrz Eugeniusz Grzelak, wyróżniony odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Od 2022 roku batutę przejął Piotr Kmieciak, kontynuując bogate tradycje. Orkiestra reprezentowała miasto w wyjątkowych wydarzeniach, w tym podczas wizyty papieża Jana Pawła II w Licheniu.
Strażacy gotowi do działania – dziś i jutro
Dziś OSP Turek to 118 członków, z czego wielu zaangażowanych jest także w działania edukacyjne i społeczne. Działa tu Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, Klub Honorowych Dawców Krwi, a także zespół niosący pomoc ofiarom katastrof – jak podczas powodzi w Kotlinie Kłodzkiej czy działań pomocowych na rzecz Ukrainy.
Jednostka współpracuje międzynarodowo, m.in. z niemiecką strażą z Wiesmoor, od której otrzymała pojazd pożarniczy. W ramach jubileuszu druhowie ufundowali pamiątkowy dzwon, a replikę zaginionego sztandaru z 1935 roku własnoręcznie wykonał Krystian Skotarczak z Wielkopolskiego Archiwum Społecznego.
Kto został uhonorowany? Lista odznaczeń i wyróżnień
Z okazji Dnia Strażaka, a także obchodzonych jubileuszy, wielu druhów i druhen otrzymało odznaczenia państwowe i związkowe oraz awanse:
Odznaka Świętego Floriana „Za zasługi dla społeczności lokalnej”: dh Jan Rogodziński
Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”: bryg. Marcin Dzieran oraz kpt. Adam Walczak
Awanse otrzymali:
- asp. sztab. Damian Bąkowski – awans na pierwszy stopień oficerski
- kpt. Błażej Walkowski – stopień starszego kapitana
- sekc. Przemysław Tygielski – stopień starszego sekcyjnego
- sekc. Sebastian Kałużny – stopień starszego sekcyjnego
Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza:
- dh Stanisław Maciaszek (OSP Polichno)
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa:
- dh Zdzisław Pietrzak (OSP Tuliszków)
- dh Piotr Bińkowski (OSP Turek)
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa:
- dh Karol Szczeciński (OSP Turek)
- dh Piotr Witkowski (OSP Turek)
- dh Piotr Piekarski (OSP Wielopole)
Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa:
- st. kpt. Krzysztof Gruszczyński
- dh Emil Grzelak (OSP Turek)
- dh Grzegorz Grzelak (OSP Turek)
- dh Maciej Janiszewski (OSP Turek)
- dh Piotr Witczak (OSP Turek)
- dh Paulina Tomczyk (OSP Turek)
- dh Weronika Wysocka (OSP Turek)
- dh Michał Krawiec (OSP Wielopole)
Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej Powiatu Tureckiego”:
- Ochotnicza Straż Pożarna w Turku
- dh Dominik Rogodziński
- dh Mirosław Sekura
- dh Krzysztof Zając (OSP Władysławów)
- Bartosz Stachowiak (Muzeum Miasta Turku)
Odznaka „Strażak Wzorowy”:
- dh Włodzimierz Lodziński (OSP Turek)
- dh Hubert Wasilewski (OSP Turek)
Odznaka Honorowa „Przyjaciel Orkiestry OSP Turek”:
- Jan Smak (Starosta Turecki)
- Romuald Antosik (Burmistrz Turku)
- Karol Mikołajczyk (Wójt Gminy Turek)
- Andreas Röhrig (delegacja Wiesmoor)
Uroczystości zakończyły przemówienia zaproszonych gości: Głos zabrali m.in. Michał Kołodziejczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marian Mirosław Marczewski (odczytał list od sekretarza stanu MSWiA Wiesława Szczepańskiego), posłowie Ryszard Bartosik i Tomasz Nowak, wiceprezes ZOW ZOSP RP w Poznaniu dh Andrzej Piaskowski, radna sejmiku wojewódzkiego Anna Majda oraz Jan Smak, starosta turecki.
Uroczystości jubileuszowe nie tylko podkreśliły znaczenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku dla bezpieczeństwa regionu, ale także ukazały jej rolę jako filaru społecznego zaangażowania w życie miasta i powiatu.
