Mecz: Tulisia Tuliszków vs. MGKS Tur 1921 Turek | 23.09 17:00 | Stadion w Tuliszkowie

niedziela 23 września 2018

Bogusława, Liwiusza, Tekli

reklama

Jolanta i Piotr Geblerowie - Wielkopolscy Rolnicy Roku 2017

Jolanta i Piotr Geblerowie - Wielkopolscy Rolnicy Roku 2017 - foto: Jacek Gajewski
foto: Jacek Gajewski 

W Sali Ziemi MTP kapituła konkursu ogłosiła, kto w tym roku został Rolnikiem Roku z Wielkopolski. Laureatów było dziesięciu, a statuetkę otrzymało między innymi gospodarstwo Jolanty i  Piotra Geblerów z Marcinowa z Gminy Kawęczyn. - Ta uroczystość ma uhonorować najlepszych z najlepszych. Rolników, dzięki którym możemy uznawać rolnictwo za jedną z kluczowych gałęzi wielkopolskiej gospodarki - takimi słowami Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, otworzył niedzielną uroczystość nagrodzenia laureatów konkursu Wielkopolski Rolnik Roku. 

Gospodarstwo rolne Państwa Geblerów ukierunkowane jest na produkcję podłoża (substratu) do uprawy grzybów boczniaka oraz podłoża przerośniętego grzybnią Boczniaka pleurotusostreatus boczniak ostrygowaty. Powierzchnia gospodarstwa to 51 ha, w tym 10,29 ha dzierżawy. Kluczem do sukcesu jest autorska technologia produkcji podłoża do uprawy grzybów boczniaka (metoda pasteryzacji opracowana na podstawie własnych doświadczeń).

Produkcję podłoża do uprawy grzybów rozpoczęto w kwietniu 2002r. Poprzednio gospodarstwo specjalizowało się w produkcji mleka, a na powierzchni 28 ha uprawiano głównie zboża paszowe i kukurydzę na kiszonki. Po wykonaniu przebudowy budynków i wykonaniu maszyn i urządzeń rozpoczęto produkcję podłoża do uprawy grzybów boczniaka a także w pierwszych 5 latach produkowano również grzyby, które dostarczano do marketów. Przez około 3 lata zaopatrywano sieć sklepów Piotr i Paweł, która wówczas liczyła 5 placówek. Grzyby również wysyłano w ilościach hurtowych za granicę. Od roku 2007 zaprzestano produkcji samych grzybów i wyspecjalizowano się wyłącznie w produkcji samego podłoża, co pozwoliło na sukcesywny rozwój i zwiększanie produkcji. Produkcja podłoża do uprawy grzybów boczniaka jest bardzo trudna o czym świadczy liczba firm czy gospodarstw ogrodniczych, które się  tym zajmują. W kraju producentów podłoża jest kilkunastu, jednak około 10 z nich jest znaczących pod względem skali produkcji. Tak mała liczba producentów nie jest spowodowana popytem na podłoże, ponieważ jest ono wysokie, tylko skomplikowaną technologią jego produkcji.

Państwo Geblerowie oprócz swojej działalności udzielają się społecznie w lokalnym środowisku. Pan Piotr jest prezesem OSP Potworów-Marcinów, w którym to odbywa się dorocznie wiele imprez kulturalno rozrywkowych, między innymi "Dzień Żniwiarza". Pan Piotr jest również przewodniczącym Rady Gminy Kawęczyn.

Z całego serca gratulujemy Państwu Geblerom i życzymy dalszych sukcesów. 

Należy nadmienić, że na uroczystej Gali wspierało Państwa Geblerów ponad 100 mieszkańców naszego powiatu, którzy dzięki Wielkopolskiej Izbie Rolniczej, która zorganizowała bezpłatny dojazd, mogli cieszyć się sukcesem naszego rolnika.

materiał nadesłany

foto: Jacek Gajewski2
foto: Jacek Gajewski3
foto: Jacek Gajewski4
foto: Jacek Gajewski5
foto: Jacek Gajewski6
foto: Jacek Gajewski7
foto: Jacek Gajewski8
foto: Jacek Gajewski9
foto: Jacek Gajewski10
foto: Jacek Gajewski11
foto: Jacek Gajewski12
foto: Jacek Gajewski13
foto: Jacek Gajewski14
foto: Jacek Gajewski15
foto: Jacek Gajewski16
foto: Jacek Gajewski17
foto: Jacek Gajewski18
foto: Jacek Gajewski19
foto: Jacek Gajewski20
foto: Jacek Gajewski21
foto: Jacek Gajewski22
reklama
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

Zobacz także:

Jakie są tragiczne skutki picia podczas ciąży?...

Jakie są tragiczne skutki picia...

21 wrz.
Dobra: 10 lat żydowskiego miejsca pamięci

Dobra: 10 lat żydowskiego miejsca pamięci

20 wrz.
Wybory 2018: Bińkowski pokona Antosika?...

Wybory 2018: Bińkowski pokona...

19 wrz.
Kawęczyn: Trenowali z Dawidem Muchlewiczem

Kawęczyn: Trenowali z Dawidem...

19 wrz.
Malanów: Uczcili 100-lecie OSP, nagrodzili...

Malanów: Uczcili 100-lecie OSP,...

18 wrz.
Wspominali sowiecką agresję, modląc się za jej...

Wspominali sowiecką agresję, modląc...

17 wrz.
reklama
reklama
reklama