wtorek 04 sierpnia 2020

Dominiki, Dominika, Protazego

reklama

Chylin: Powiatowa narada strażaków 2018

Chylin: Powiatowa narada strażaków 2018 - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

Które jednostki powinny zapomnieć o pomyśle pozyskania lekkiego wozu strażackiego? Jakie dokumenty należy przedstawić, by starać się o sztandar? Które OSP kupowały sprzęt w taki sposób, że znalazły się na „czarnej liście”? Wszystko to wiedzą strażacy, którzy pojawili się w piątek 20 kwietnia w Chylinie. Tam odbyła się powiatowa narada szkoleniowa z zakresu ochrony przeciwpożarowej 2018, podczas której poruszano te tematy i wiele innych zagadnień.

Narada została zorganizowana przez Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Turku, Komendę Powiatową PSP w Turku, Gminę Władysławów oraz Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP we Władysławowie. Tak więc oto 20 kwietnia w remizie w Chylinie zjawili się strażacy z terenu całego powiatu, wójtowie i burmistrzowie, przewodniczący rad gmin. W powiatowej naradzie szkoleniowej z zakresu ochrony przeciwpożarowej wzięli udział tak szacowni goście, jak np. dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu – dh Andrzej Jankowski, starosta Mariusz Seńko, zastępca wójta gminy Władysławów – Piotr Szewczyński. Rolę gospodarzy spotkania pełnili prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP – Grzegorz Ciesielski oraz strażacy z Chylina, prezes Robert Szkudlarek, wiceprezes Mirosław Mazurek, czy też naczelnik OSP Chylin – Michał Maciaszek.

Jak zauważył Grzegorz Ciesielski, tego typu narada to okazja do wymiany doświadczeń i możliwość lepszego poznania się osób, które w wielu okolicznościach muszą ze sobą współpracować, np. podczas akcji ratowniczych. Obecnie w powiecie działają 84 jednostki OSP i jest to nieco mniej niż w latach ubiegłych, gdyż np. kończy się działanie jednostek przyzakładowych, przy Elektrowni Adamów itp. Prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP prosił druhów, by zwrócili uwagę na to, czy w ich okolicy nie mieszkają strażacy, których jednostka została zlikwidowana. Być może teraz zechcą oni zapisać się – o ile nie zrobili tego już wcześniej – do jednostki w danej miejscowości i tym samym działaliby dalej w pożarnictwie, na rzecz lokalnej społeczności.

W trakcie narady z druhami spotkali się przedstawiciele KP PSP w Turku – mł. bryg. Krzysztof Kubiak oraz mł. bryg. Arkadiusz Janaszkiewicz, którzy mówili m.in. o planie rozwoju jednostek OSP, realizujących koncepcję zaopatrzenia wodnego i działań pompowych na terenie powiatu tureckiego. Do takich działań wytypowano: OSP Chylin, OSP Piekary, OSP Chrząblice, OSP Turkowice, OSP Gadowskie Holendry, OSP Boleszczyn, OSP Głuchów, OSP Grąbków i OSP Turek. Nie zabrakło też informacji, dotyczących dotowania jednostek. – Środki z dotacji z budżetu państwa na wydatki bieżące w roku 2017 zostały prawie w 2/3 skierowane na remonty zaplecza garażowo-technicznego strażnic jednostek OSP w KSRG. Pozostałe środki zostały przeznaczone na doposażenie jednostek w umundurowanie specjalne, wyposażenie osobiste strażaka, armaturę wodną oraz środki łączności – wyjaśniał mł. bryg. Krzysztof Kubiak. Jeśli chodzi o rok 2018, to kwota dotacji dla jednostek OSP będących w KSRG w naszym województwie to 2 482 000 zł na wydatki bieżące oraz 5 297 000 zł na wydatki inwestycyjne. Dotowane są także jednostki nie będące w KSRG i – co ważne – to właśnie te jednostki mogą liczyć także na dodatkowe wsparcie, jakim będzie dotacja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tym roku jednostki nie będące w KSRG otrzymają pieniądze w ramach realizacji zadania publicznego „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych działań ratowniczo-gaśniczych”. Druhowie muszą być gotowi na przygotowanie ofert na realizację zadania publicznego, na zaznajomienie się z wzorami umów itp.

Podczas narady w Kaczkach Średnich głos zabrał także dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu, znany z tego, że nie owija w bawełnę i potrafi wytykać błędy. Andrzej Jankowski prosił, by druhowie z należytym rozsądkiem podchodzili do sprawy argumentacji przyznawania medali, odznak i sztandarów, a nie przychodzili z prawie pustymi wnioskami, lub wskazywali tylko, że druhowie jednostki biorą regularnie udział w uroczystościach kościelnych i państwowych. Zdaniem Andrzeja Jankowskiego bycie członkiem pocztu to zaszczyt, a nie praca, za którą należy dodatkowo oczekiwać odznak. Prelegent mówił, że jeśli dana jednostka postrzega udział w uroczystościach jako obowiązek, który trzeba później wymieniać na piśmie w poszczególnych wnioskach, to powinna w ogóle o sztandar się nie starać, bo później trzeba będzie w takich uroczystościach brać udział dalej, może nawet częściej. Druhowie usłyszeli też, że warto dbać o dokumenty z minionych lat, wykonywać ich kopie lub skany. Warto posiadać dawną korespondencję jednostki z komendami, z oddziałami gminnymi, z wójtami i burmistrzami, kopie zaświadczeń z odbytych kursów, dyplomy poświadczające udział w zawodach sportowych itp. Na bazie takich dokumentów łatwiej jest starać się o odznaczenia. Zdaniem Andrzeja Jankowskiego niedopuszczalne jest tłumaczenie się na zasadzie „bo nasza jednostka to ma już tyle lat, papierów nie ma, stare dzieje”.

Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu poruszył także temat aut, które jak stwierdził „zawsze są w modzie, szczególnie w powiecie tureckim”. Z informacji posiadanych przez druha dyrektora wynika, że w 2018 roku jednostki OSP z naszego województwa będą miały szansę zdobyć m.in. około 25 lekkich wozów, że znacznym dofinansowaniem samorządu województwa. Andrzej Jankowski zaznaczył, by jednostki, które chcą starać się o taki pojazd, już brały pod uwagę to, że trzeba też posiadać wkład własny, więc należy mieć albo własne pieniądze, albo udać się do sponsorów i spróbować też dogadać z władzami gmin. Uczestnicy narady dowiedzieli się też, że o autach typu lekkiego powinni zapomnieć strażacy z jednostek znajdujących się w KSRG. Po prostu tego typu jednostki potrzebują nieco lepszych aut, a wozy lekkie trafią zapewne do OSP, znajdujących się poza KSRG, rzadziej biorących udział w akcjach.

Swymi wypowiedziami podrażniła nieco druhów główna księgowa Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu. Hanna Łącka narzekała na to, że niektóre jednostki kupują umundurowanie i sprzęt w takie sposób, że niekoniecznie korzystają z dobrej współpracy z Odziałem Wojewódzkim, ale udają się do takich sklepów, gdzie – zdaniem głównej księgowej – nawet płacą drożej. Hanna Łącka poinformowała druhów, że powstała nawet pewna „czarna lista” takich jednostek, robiących w ten sposób zakupy, a są na niej m.in. OSP Wyszyna, OSP Chylin czy też OSP Skarżyn.

Gdy część oficjalna narady dobiegła końca, na terenie przy remizie zaprezentowano pokaz, w czasie którego druhowie z Chylina zademonstrowali zgromadzonym swój pozyskany niedawno pojazd, MAN-a z imponującym zbiornikiem o pojemności 8000 litrów. Wspomniani strażacy z Chylina starają się obecnie o uzyskanie nowego sztandaru. Właśnie dlatego powstał Społeczny Honorowy Komitet Fundacji Sztandaru. Każdy, kto chciałby, aby jego nazwisko było uwiecznione na indywidualnym „gwoździu”, może przekazać datek w wysokości co najmniej 200 zł. Pozostałe datki zostaną uwiecznione na tzw. „gwoździu zbiorowym”, który będzie eksponowany w sali tradycji. Datki można wpłacać na konto nr 38 8557 0009 0700 5480 2007 0001 z dopiskiem Sztandar. W tytule wpłaty należy umieścić nazwę, nazwisko osoby lub osób dokonujących wpłaty w celu wykonania właściwego graweru.

AW

foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Arkadiusz Wszędybył4
foto: Arkadiusz Wszędybył5
foto: Arkadiusz Wszędybył6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Arkadiusz Wszędybył8
foto: Arkadiusz Wszędybył9
foto: Arkadiusz Wszędybył10
foto: Arkadiusz Wszędybył11
foto: Arkadiusz Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
foto: Arkadiusz Wszędybył26
foto: Arkadiusz Wszędybył27
foto: Arkadiusz Wszędybył28
foto: Arkadiusz Wszędybył29
foto: Arkadiusz Wszędybył30
foto: Arkadiusz Wszędybył31
foto: Arkadiusz Wszędybył32
foto: Arkadiusz Wszędybył33
foto: Arkadiusz Wszędybył34
foto: Arkadiusz Wszędybył35
foto: Arkadiusz Wszędybył36
foto: Arkadiusz Wszędybył37
foto: Arkadiusz Wszędybył38
foto: Arkadiusz Wszędybył39
foto: Arkadiusz Wszędybył40
foto: Arkadiusz Wszędybył41
foto: Arkadiusz Wszędybył42
foto: Arkadiusz Wszędybył43
foto: Arkadiusz Wszędybył44
foto: Arkadiusz Wszędybył45
foto: Arkadiusz Wszędybył46
foto: Arkadiusz Wszędybył47
foto: Arkadiusz Wszędybył48
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Kolejne

Kolejne "Kolorowe wakacje" na Matejki...

15 lip.
Foto: Rozpoczęto testy u pracowników Sun...

Foto: Rozpoczęto testy u pracowników...

30 czerw.
Liczna procesja Bożego Ciała mimo skromnej...

Liczna procesja Bożego Ciała mimo...

11 czerw.
Uczniowie z

Uczniowie z "Czwórki" uczcili 100....

18 maj.

"Nie bądź żyła oddaj krew! Twoja krew...

10 maj.
Święto Patrona w

Święto Patrona w "Czwórce" inne niż...

1 maj.
reklama
reklama
reklama