sobota 19 września 2020

Januarego, Konstancji, Leopolda

reklama

Wietchinin: Uczcili 100-lecie OSP modlitwą i biesiadą

Wietchinin: Uczcili 100-lecie OSP modlitwą i biesiadą - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

W niektórych jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej jubileusz 100-lecia istnienia zbiegł się w czasie z ogólnopolskimi obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości. Taką jednostką, powstałą równo wiek temu, jest właśnie Wietchinin. Stosowne uroczystości z tej okazji, połączone z obchodami Gminnego Dnia Strażaka, odbyły się w dniu 5 maja w dwóch wsiach. Najpierw modlono się podczas mszy świętej w Kaczkach Średnich, na placu przy kościele nagrodzono druhów medalami, a następnie udano się do Wietchinina, gdzie przemaszerowano przez miejscowość, poświęcono figurę św. Floriana, a koniec końców bawiono się i integrowano podczas biesiady.

W 1918 roku - czyli wtedy, gdy powstała jednostka OSP - Wietchinin znajdował się w gminie Kowale Pańskie. Podczas zebrania, zwołanego u sołtysa, postanowiono, że prezesem jednostki zostanie Józef Borkowski, naczelnikiem – Leonard Matczak, sekretarzem – Jan Kurzyński, a skarbnikiem – Kacper Jasiak. W latach późniejszych prezesami zostawali:Władysław Kurzański, Stanisław Sobieraj, Józef Rosiak i Tadeusz Wojciechowski.

Co oczywiste, strażacy na początku skupili się na zakupie najpotrzebniejszego sprzętu. Pieniądze gromadzono dzięki festynom i majówkom, a datki przekazywali hojni mieszkańcy. W ten oto sposób w 1930 roku w Wietchininie pojawiła się sikawka ręczna. Także wtedy zbudowano drewnianą remizę. Rozwój OSP zahamowała II wojna światowa. Część strażaków ochotników nie wróciła z frontu, niektórzy zostali wywiezieni na przymusowe roboty.

Po wojnie przyszedł czas na uzupełnienie szeregów OSP i poprawę jej kondycji. Druhów wsparła m.in. komenda powiatowa, przekazując węże ssawne i tłoczne, syrenę alarmową, czy też motopompę typu M300. W 1955 roku druhowie zaczęli korzystać z nowego budynku remizy, a nieco później, w 1957 roku do wsi trafił pierwszy samochód strażacki. Był to Dodge, który wcześniej był na wyposażeniu jednostki wojskowej w Kołobrzegu. W ten oto sposób, od końca lat 50-tych do początku lat 70-tych, OSP Wietchinin była uważana za jedną z lepiej wytrenowanych i wyposażonych jednostek w powiecie.

W latach 80-tych wysłużonego Dodge'a zastąpił Żuk. W XXI wieku druhowie zajęli się takimi działaniami, jak np. zarejestrowanie OSP jako stowarzyszenia, zdobycie sztandaru z okazji 90-lecia jednostki, wymiana wozu na samochód marki IFA 50L. W 2008 roku jednostka otrzymała Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Dla druhów z Wietchinina szczególnie udane były też ostatnie lata, kiedy to dzięki przychylności władz gminy Turek wyremontowana i rozbudowana została strażnica, a do garażu trafił nowy Ford typu lekkiego.

Zarząd OSP Wietchinin funkcjonuje obecnie w następującym składzie: prezes – Tadeusz Wojciechowski, wiceprezes – Dariusz Pściuk, naczelnik – Bartosz Rzetecki, zastępca naczelnika – Dariusz Dudek, skarbnik – Tomasz Błaszczyk, sekretarz – Radosław Kasprzak, gospodarz – Danuta Kasprzak, członek Zarządu – Dorota Wojciechowska, członek Zarządu – Grzegorz Kołata. Komisje Rewizyjną tworzą: Krzysztof Łagiewka, Artur Domżal, Patryk Łagiewka.

Strażackie święto było doskonałą okazją do nagrodzenia poszczególnych druhów. Tak więc oto Złote Medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali Krzysztof Łagiewka i Marek Ogrodowczyk, Srebrne Medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa” Arkadiusz Kurzawa, Robert Ogrodowczyk i Tomasz Ogrodowczyk, a Brązowe Medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”: Dawid Łożyński, Karol Szczepaniak, Jarosław Kustosz. Odznaką „Wzorowy Strażak” wyróżnieni zostali: Mariusz Kominiarczyk, Janusz Kozłowski, Oktawian Kowalczyk.

AW

foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Arkadiusz Wszędybył4
foto: Arkadiusz Wszędybył5
foto: Arkadiusz Wszędybył6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Arkadiusz Wszędybył8
foto: Arkadiusz Wszędybył9
foto: Arkadiusz Wszędybył10
foto: Arkadiusz Wszędybył11
foto: Arkadiusz Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
foto: Arkadiusz Wszędybył26
foto: Arkadiusz Wszędybył27
foto: Arkadiusz Wszędybył28
foto: Arkadiusz Wszędybył29
foto: Arkadiusz Wszędybył30
foto: Arkadiusz Wszędybył31
foto: Arkadiusz Wszędybył32
foto: Arkadiusz Wszędybył33
foto: Arkadiusz Wszędybył34
foto: Arkadiusz Wszędybył35
foto: Arkadiusz Wszędybył36
foto: Arkadiusz Wszędybył37
foto: Arkadiusz Wszędybył38
foto: Arkadiusz Wszędybył39
foto: Arkadiusz Wszędybył40
foto: Arkadiusz Wszędybył41
foto: Arkadiusz Wszędybył42
foto: Arkadiusz Wszędybył43
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Earth Festiwal 2020 już za nami. Fotogaleria z...

Earth Festiwal 2020 już za nami....

24 sierp.
Foto: Sportowe wakacje zawodników KSiSW Turek i...

Foto: Sportowe wakacje zawodników...

23 sierp.
Setna rocznica Cudu nad Wisłą. Na pamiątkę...

Setna rocznica Cudu nad Wisłą. Na...

15 sierp.
Kolejne

Kolejne "Kolorowe wakacje" na Matejki...

15 lip.
Foto: Rozpoczęto testy u pracowników Sun...

Foto: Rozpoczęto testy u pracowników...

30 czerw.
Liczna procesja Bożego Ciała mimo skromnej...

Liczna procesja Bożego Ciała mimo...

11 czerw.
reklama
reklama
reklama