środa 12 sierpnia 2020

Hilarii, Juliana, Lecha

reklama

Piętno: Czerwcowe Nepomuki z pierogami, Jankowymi Dziewczynami i zespołem KERS

Piętno: Czerwcowe Nepomuki z pierogami, Jankowymi Dziewczynami i zespołem KERS - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

W różnych zakątkach Europy, od Litwy po Włochy, można napotkać tzw. Nepomuki czyli figury świętego Jana Nepomucena. Taka właśnie figura znajduje się w Piętnie w gminie Tuliszków, a mówiąc konkretniej na terenie dawnego parku dworskiego z I połowy XIX wieku. W tym miejscu, idealnym do celów rekreacyjnych, odbyła się pierwsza edycja pikniku Czerwcowe Nepomuki, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota w Piętnie, Urząd Gminy i Miasta Tuliszków oraz Starostwo Powiatowe w Turku. Osoby, które zjawiły się w niedzielę 24 czerwca w parku i nie wystraszyły się deszczowej pogody, miały wyjątkową okazje skosztować pysznych pierogów, wysłuchać występu nowo powstałego zespołu wokalnego Jankowe Dziewczyny, bawić się podczas koncertu rockowego zespołu KERS.

Kim jest święty, którego figura znajduje się w parku? To żyjący w XIV wieku ksiądz, który zmarł męczeńską śmiercią. Stało się tak dlatego, iż król czeski Wacław IV Luksemburski podejrzewał swą żonę o niewierność i w efekcie postanowił wydobyć prawdę ze spowiednika niewiasty. – Pojmano więc spowiednika, którym był Jan Nepomucen, poddano ciężkim torturom, ale żadnego sekretu zeń nie wydobyto. Porzucono go wreszcie w nurty Wełtawy, gdzie dokonał żywota. A działo się to w Pradze w 1393 roku. Po trzech wiekach Jana Nepomucena wyniesiono na ołtarze. Został patronem Pragi i dobrej spowiedzi, pomocnikiem podczas powodzi oraz opiekunem mostów i patronem chroniącym od utonięć, ale przede wszystkim symbolem wielkiej tajemnicy – wyjaśniają organizatorzy pikniku „Czerwcowe Nepomuki”.

Głowna część pikniku rozpoczęła się o godz. 14:00. Wtedy to uczestnicy wydarzenia wzięli udział w mszy świętej przy figurze św. Jana Nepomucena, odprawionej przez proboszcza parafii w Grzymiszewie, księdza Juliusza Grzeszczaka oraz księdza Przemysława Warmińskiego. Wspólna modlitwa była okazją do poświęcenia i odsłonięcia „Ławki Niepodległości”, która została ustawiona na terenie parku i stanowić będzie pamiątkę 100-lecia odzyskania niepodległości.

Po mszy świętej zebrani przemieścili się w okolice sceny w parku czyli na tzw. grzybek. Tam, pod namiotem, odbywała się degustacja w ramach konkursu kulinarnego na „Nepomukowego Pieroga”. Jak wskazują inicjatorki przedsięwzięcia, Magdalena Danisz i Barbara Kościankowska ze Stowarzyszenia Wspólnota, wybór padł na pieroga, gdyż jest to potrawa mająca w sobie pewną tajemniczość, skrywająca w swym wnętrzu to, co ważne. Tak więc oto sześć zespołów, złożonych z z miłośniczek gotowania, przyrządziło rozmaite pierogi, a uczestnicy pikniku mogli je zjadać, następnie oddawać swoje głosy, by przyznać nagrodę publiczności. O tym, kto miał otrzymać główną nagrodę, decydowało jury, w którym znaleźli się m.in. starosta Mariusz Seńko, dyrektor Wydziału Komunikacji – Mirosław Ścisły, ksiądz proboszcz Juliusz Grzeszczak.

Goście „Czerwcowych Nepomuków” uznali, że nagrodę publiczności powinny otrzymać panie Teresa Sroka i Urszula Fabiańska, które przygotowały tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami. Jury, przyznając główną nagrodę, postawiło na nieco bardziej śmiałe smaki i tak oto za najlepszego „Nepomukowego Pieroga” czyli za produkt regionalny, w którego Piętno może być szczególnie dumne, uznano pieróg z kaszanką, miodem i cebulką. Takie specjały przygotowały Czesława Adamek i Stanisława Prymas. Czego jeszcze można było posmakować? Pierogów z serem na słodko, ulepionych przez Jolantę Fic i Halinę Wszędybył, pierogów ze szpinakiem i fetą autorstwa Anny Szczap i Elżbiety Sypniewskiej, pierogów z ziemniakami i suszonymi grzybami upichconych przez Zofię Danisz i Małgorzatę Wojciechowską, pierogów z mięsem, suszonymi pomidorami i mozzarellą od Sabiny Kościankowskiej i Ireny Molki. Nagrodę główną w konkursie kulinarnym ufundowało Starostwo Powiatowe w Turku, a nagrody dla pozostałych uczestników Stowarzyszenie Wspólnota. Konsumpcji towarzyszyła charytatywna zbiórka na rzecz wymagającej rehabilitacji Anny Gaść. Osoby, które pałaszowały domowe ciasta czy chleb ze smalcem, wrzuciły do puszki – jak podają organizatorzy – 517 zł.

Wiele działo się przy stoiskach gastronomicznych, ale równie dużo na scenie. Wiersze patriotyczne wyrecytowali: Hania Adamek, Hania Krawiec, Adaś Kopczyński i Zosia Jabłońska, a piosenki zaśpiewali Klaudia Gronostaj, Oliwia Grzelczak, Mikołaj Głogowski, Martyna Paruszewska, Nadia Płuciennik, Natalia Iciek, Julia Dębowska i Amelia Kałużna. Na scenie pojawili się także członkowie zespołu Chlebowiacy z gminy Turek, którzy zaprezentowali się w dwóch tańcach – polonezie i mazurze. Role konferansjera wzięła na siebie członkini Stowarzyszenia Wspólnota – Izabela Gradecka, a o nagłośnienie zadbali panowie Tomasz Kościankowski oraz Marcin Wojciechowski.

Nie tylko rozmiłowane w śpiewie i tańcu dzieci mogły wykazać się swą aktywnością. Dla najmłodszych przygotowano też wiele atrakcji w ramach konkursu „Śladami Nepomucena”. Jego uczestnicy wędrowali po parku i odwiedzali kolejne miejsca, w których musieli – pod okiem opiekunów – zmierzyć się z rozmaitymi zadaniami, takimi jak układanie puzzli, quiz z pytaniami dotyczącymi świętego, rzut do celu, uzupełnienie kolorowanki. Konkursowicze nie tylko zdobywali drobne upominki (notesy, artykuły szkolne), ale też uzyskiwali prawo do wzięcia udziału w końcowym losowaniu nagród. Gdy wszystkie zadania zostały ukończone, nagrody w kategorii wiekowej do 5 lat czyli klocki i słodycze, ufundowane przez właściciela firmy Dem-Bud RD - Romana Dembowskiego, otrzymali Adam Kopczyński, Błażej Grzelczak, Agata Bursztyn, Alicja Perlińska, Garysia Smura i Lena Sypniewska. Nagrody o wartości 1000 zł, których sponsorem była firma Andrewex, zdobyli nastepujący uczestnicy zmagań w kategorii 6-13 lat: Małgorzata Derucka (elektryczna deskorolka), Ala Dziurzyńska i Oktawia Tutak (zestawy głośników).

Piknikowi „Czerwcowe Nepomuki” towarzyszył również Niepodległościowy Turniej Piłkarski Drużyn Dziecięcych Piętno 2018”. Zmagania rozpoczęły się już przed południem, a zainaugurował je burmistrz Grzegorz Ciesielski. Później nad przebiegiem rywalizacji czuwali Filip Kościankowski, Cezary Wągiel i Kacper Młynarczyk. Na boisku zmierzyli się piłkarze z roczników 2005 i młodsi. Po rozegraniu wszystkich meczów okazało się, że I miejsce zdobyli zawodnicy Huraganu Piętno (opiekun Cezary Wągiel). Srebro wywalczyli piłkarze Smaszewa (opiekun Sylwester Wypych), a brąz ex aequo drużyna WKS Grzymiszew (opiekun Michał Kubka) i drużyna złożona praktycznie z samych dziewcząt, a mowa o Batonikach ze wsi Smaszew i Ruda (opiekun Krzysztof Górski). Za najlepszego bramkarza uznano Roberta Kubkę, a najlepszym zawodnikiem stała się zdobywczyni 10 goli Dominika Kubka. Młodzi piłkarze otrzymali medale i puchary ufundowane przez UGiM w Tuliszkowie, a także nagrody rzeczowe oraz statuetki, których sponsorem była firma AWG Polonez. Każdy z członków zwycięskiej drużyny otrzymał także nagrody, które przekazała firma Sun Garden, a młodzi sportowcy – i nie tylko oni – gasili pragnienie dzięki napojom od firmy Jan-Pol. Dzieci chętnie zajadały się także hot-dogami. Ponadto organizatorzy dziękują firmie ubezpieczeniowej Warta oraz firmie Evermed za opiekę medyczną podczas meczów. Zwieńczeniem turnieju był mecz pokazowy rodziców i zawodników PKS Orzeł Dziadowice-Folwark.

Nagrody otrzymali również miłośnicy dbania o swoją urodę, a wszystko za sprawą firmy Souvre i Marzeny Świderskiej. Uczestnicy pikniku zdobyli główną nagrodę – złotą maskę o wartości 150 zł, a także dziesięc pomniejszych upominków, w postaci karnetów na zabieg kolagenowej pielęgnacji twarzy, o wartości 50 zł.

Prawdziwym „gwoździem programu” był występ zespołu Jankowe Dziewczyny, który powstał ledwie dwa tygodnie przed piknikiem „Czerwcowe Nepomuceny”. Grupę tworzy 17 pań, które odczuły spontaniczną potrzebę śpiewania, w tym m.in. radna powiatowa Aneta Seńko i radna Rady Miejskiej Tuliszkowa - Magdalena Danisz. Jankowe Dziewczyny zabrały się więc do wokalnych treningów pod okiem Tomasza Kościankowskiego, a także za własne środki zakupiły piękne stroje, by jak najlepiej zaprezentować się na scenie w niedzielę 24 czerwca. Nieco później na tej samej scenie pojawił się zespół KERS, którego pomysłodawcą oraz współzałożycielem był mieszkaniec Piętna, nieżyjący już Krzysztof Wojciechowski . Obecnie z tą rockową grupą współpracuje córka zmarłego, Milena Wojciechowska.

W związku z deszczową pogodą, piknik nie mógł zakończyć się integracją przy ognisku. Biesiadowano więc w usytuowanej tuż obok parku remizie OSP.

Członkinie Stowarzyszenia Wspólnota w Piętnie dziękują za współpracę przy organizacji „Czerwcowych Nepomuków” Starostwu Powiatowemu w Turku, Urzędowi Gminy i Miasta Tuliszków, firmie Andrewex, firmie AWG Polonez, panu Romanowi Dembowskiemu i firmie Dem-Bud RD, firmie Jan-Pol, firmie Sun Garden, firmie Souvre Polska, radnej Agacie Jasak, panu Michałowi Prymasowi, druhom OSP Piętno, księżom Juliuszowi Grzeszczakowi i Przemysławowi Warmińskiemu, panu sołtysowi Stanisławowi Adamkowi, panu Tomaszowi Kościankowskiemu, panu Marcinowi Wojciechowskiemu, panu Waldemarowi Daniszowi i wszystkim mieszkańcom Piętna i okolic.

AW

foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Roman Ścisły4
foto: Roman Ścisły5
foto: Roman Ścisły6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Roman Ścisły8
foto: Roman Ścisły9
foto: Roman Ścisły10
foto: Roman Ścisły11
foto: Roman Ścisły12
foto: Roman Ścisły13
foto: Roman Ścisły14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
foto: Arkadiusz Wszędybył26
foto: Arkadiusz Wszędybył27
foto: Arkadiusz Wszędybył28
foto: Arkadiusz Wszędybył29
30
foto: Arkadiusz Wszędybył31
foto: Arkadiusz Wszędybył32
foto: Arkadiusz Wszędybył33
foto: Arkadiusz Wszędybył34
foto: Arkadiusz Wszędybył35
foto: Arkadiusz Wszędybył36
foto: Arkadiusz Wszędybył37
foto: Arkadiusz Wszędybył38
foto: Arkadiusz Wszędybył39
foto: Arkadiusz Wszędybył40
foto: Arkadiusz Wszędybył41
foto: Arkadiusz Wszędybył42
foto: Arkadiusz Wszędybył43
foto: Arkadiusz Wszędybył44
foto: Arkadiusz Wszędybył45
foto: Arkadiusz Wszędybył46
foto: Roman Ścisły47
foto: Arkadiusz Wszędybył48
foto: Arkadiusz Wszędybył49
foto: Arkadiusz Wszędybył50
foto: Arkadiusz Wszędybył51
foto: Arkadiusz Wszędybył52
foto: Arkadiusz Wszędybył53
foto: Arkadiusz Wszędybył54
foto: Arkadiusz Wszędybył55
foto: Arkadiusz Wszędybył56
foto: Arkadiusz Wszędybył57
foto: Arkadiusz Wszędybył58
foto: Arkadiusz Wszędybył59
foto: Arkadiusz Wszędybył60
foto: Arkadiusz Wszędybył61
foto: Roman Ścisły62
foto: Roman Ścisły63
foto: Roman Ścisły64
foto: Roman Ścisły65
foto: Roman Ścisły66
foto: Arkadiusz Wszędybył67
foto: Arkadiusz Wszędybył68
foto: Arkadiusz Wszędybył69
foto: Arkadiusz Wszędybył70
foto: Arkadiusz Wszędybył71
foto: Arkadiusz Wszędybył72
foto: Arkadiusz Wszędybył73
foto: Arkadiusz Wszędybył74
foto: Roman Ścisły75
foto: Roman Ścisły76
foto: Roman Ścisły77
foto: Roman Ścisły78
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Kolejne

Kolejne "Kolorowe wakacje" na Matejki...

15 lip.
Foto: Rozpoczęto testy u pracowników Sun...

Foto: Rozpoczęto testy u pracowników...

30 czerw.
Liczna procesja Bożego Ciała mimo skromnej...

Liczna procesja Bożego Ciała mimo...

11 czerw.
Uczniowie z

Uczniowie z "Czwórki" uczcili 100....

18 maj.

"Nie bądź żyła oddaj krew! Twoja krew...

10 maj.
Święto Patrona w

Święto Patrona w "Czwórce" inne niż...

1 maj.
reklama
reklama
reklama