poniedziałek 19 listopada 2018

Elżbiety, Faustyny, Pawła

reklama

Tuliszków: Judocy trenowali z Mistrzynią. Aneta Szczepańska wyjaśniła, jak sięga się po medale

Tuliszków: Judocy trenowali z Mistrzynią. Aneta Szczepańska wyjaśniła, jak sięga się po medale - foto: Arkadiusz Wszędybył
foto: Arkadiusz Wszędybył 

Nie lada gratkę dla miłośników judo z Tuliszkowa i okolic przygotował trener Michał Gaj. W piątek 17 sierpnia młodzi sportowcy mogli spotkać się z Anetą Szczepańską - srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich w Atlancie, brązową medalistką Mistrzostw Świata i srebrną medalistką Mistrzostw Europy. W wydarzeniu mogli wziąć udział zarówno nastolatkowie, szlifujący od dłuższego już czasu formę w UKS Judo Tuliszków, jak i młodsi pasjonaci sztuk walki, w których poważne zainteresowanie sportem dopiero się budzi. Zajęcia miały charakter otwarty, więc wypowiedziom Anety Szczepańskiej przysłuchiwali się także rodzice dzieci oraz przedstawiciele lokalnych mediów, a oprócz treningów i rozmów znalazł się również czas na wykonanie pamiątkowych fotografii.

Aneta Szczepańska opowiadała uczestnikom zajęć o tym, jak zaczęła się jej przygoda z judo. - Rozpoczęłam mając nieco ponad 11 lat. Teraz jest inaczej, rozpoczyna się treningi już w przedszkolach. Dowiedziałam się o zapisach do sekcji judo i poszłam z ciekawości. Na pierwszym treningu od razu mi się spodobało. Od razu pojawiły się ćwiczenia związane z judo czyli nauka padów, bardzo żmudna. Mimo wszystko chciałam nauczyć się jak najwięcej, wynieść dużo z zajęć.

Przyszłą zdobywczynię medali zaintrygowały szczególnie widowiskowe rzuty przeciwnikiem. - Byłam tym zafascynowana. Zaczęłam przychodzić na te treningi bardzo chętnie. Zostawałam na zajęciach grupy starszej, by po prostu popatrzeć sobie jak starsi koledzy trenują. Spędzałam tak godziny – mówiła Aneta Szczepańska dodając, że takie zaangażowanie może budzić lekkie obawy u rodziców czy nauczycieli, ale dążąc do sukcesu trzeba na sali treningowej spędzić wiele godzin.

Dzieci, uczestniczące w spotkaniu z Anetą Szczepańską, przekonały się, że nie zawsze trzeba odnosić sukcesy już, natychmiast. Czasem sportowy talent musi się rozwinąć, a do tego potrzeba czasu. Grunt, by się nie poddawać. - Lubiłam trenować, więc to nie sprawiało mi aż takiej trudności. Po każdych zawodach, wygranych czy przegranych, wracałam na matę. Bywały okresy, gdy koleżanki wygrywały, a ja wracałam z zawodów bez medalu. Przychodziłam wtedy znów na treningi i dalej się doskonaliłam. Później się okazało, że niektóre osoby, które na początku zdobywały medale, odpadły z rywalizacji, a ja wytrwale trenowałam i systematycznie podnosiłam umiejętności. Pojawiły się i medale.

Po sukcesach krajowych przyszedł czas na walkę o międzynarodowe laury. Nie było to proste proste. Rywalizacja na tym poziomie to zmagania z zawodnikami zagranicznymi, inaczej walczącymi, z innym temperamentem niż Polacy. Ci zawodnicy stawiali większy opór, więc tych medali nie było od razu tak bardzo dużo. Musiałam zapracować na nie, poczekać. Największe sukcesy osiągnęłam nie w kadetkach i juniorkach, ale w seniorkach. Konsekwentnie i stopniowo się rozwijałam. Dzięki temu zdobyłam między innymi medal olimpijski.

Rzecz jasna dzieci miały też pytania, które zadały Anecie Szczepańskiej. Mistrzyni wyjaśniła zainteresowanym, czy miała jakieś złamania, jak godziła studia z karierą sportową, a także opowiedziała o tym, czym zajmuje się dziś jako trener.

AW

foto: Arkadiusz Wszędybył2
foto: Arkadiusz Wszędybył3
foto: Arkadiusz Wszędybył4
foto: Arkadiusz Wszędybył5
foto: Arkadiusz Wszędybył6
foto: Arkadiusz Wszędybył7
foto: Arkadiusz Wszędybył8
foto: Arkadiusz Wszędybył9
foto: Arkadiusz Wszędybył10
foto: Arkadiusz Wszędybył11
foto: Arkadiusz Wszędybył12
foto: Arkadiusz Wszędybył13
foto: Arkadiusz Wszędybył14
foto: Arkadiusz Wszędybył15
foto: Arkadiusz Wszędybył16
foto: Arkadiusz Wszędybył17
foto: Arkadiusz Wszędybył18
foto: Arkadiusz Wszędybył19
foto: Arkadiusz Wszędybył20
foto: Arkadiusz Wszędybył21
foto: Arkadiusz Wszędybył22
foto: Arkadiusz Wszędybył23
foto: Arkadiusz Wszędybył24
foto: Arkadiusz Wszędybył25
foto: Arkadiusz Wszędybył26
foto: Arkadiusz Wszędybył27
foto: Arkadiusz Wszędybył28
foto: Arkadiusz Wszędybył29
foto: Arkadiusz Wszędybył30
foto: Arkadiusz Wszędybył31
foto: Arkadiusz Wszędybył32
foto: Arkadiusz Wszędybył33
foto: Arkadiusz Wszędybył34
foto: Arkadiusz Wszędybył35
reklama
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

Zobacz także:

Turek: 22 dni do finału Szlachetnej Paczki

Turek: 22 dni do finału Szlachetnej...

17 list.
Klaudia, Mikołaj i Maratończycy przebiegli Bieg...

Klaudia, Mikołaj i Maratończycy...

11 list.
Władysławów: Biegli i maszerowali, ciesząc się...

Władysławów: Biegli i maszerowali,...

11 list.
Władysławów: Z wójt Klanowską uczcili Święto...

Władysławów: Z wójt Klanowską uczcili...

11 list.
Malanów: Kochają Polskę, pamiętają o...

Malanów: Kochają Polskę, pamiętają o...

11 list.
100-metrowa flaga Polski na 100. rocznice...

100-metrowa flaga Polski na 100....

11 list.
reklama
reklama
reklama