czwartek 21 luty 2019

Eleonory, Lenki, Kiejstuta

reklama

Tuliszków: Oddali hołd Żołnierzom Batalionów Chłopskich

Tuliszków: Oddali hołd Żołnierzom Batalionów Chłopskich
 

W poniedziałek 8 października w Tuliszkowie, z inicjatywy starosty tureckiego - Mariusza Seńko oraz burmistrza gminy i miasta Tuliszków - Grzegorza Ciesielskiego, zorganizowane zostały obchody Święta Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Wydarzenie wpisało się w całoroczny cykl wydarzeń, związanych z celebrowaniem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczestnicy wydarzenia modlili się podczas mszy świętej, odprawionej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym św. Wita w Tuliszkowie. Później zgromadzeni przeszli pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Tam wszystkich zebranych powitali dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Tuliszków - Renata Chorążewska oraz burmistrz Tuliszkowa – Grzegorz Ciesielski.

Czuję się zaszczycony tym, że w Tuliszkowie możemy obchodzić taką uroczystość, związaną z powstaniem drugiej co do wielkości konspiracyjnej formacji, jaką były Bataliony Chłopskie. To pięknie wpisuje się w naszą narodową uroczystość, związaną ze 100-leciem niepodległości, ze 100-leciem wybuchu powstania wielkopolskiego, ale też z naszym jubileuszem 560-lecia lokowania miasta Tuliszkowa. To zaszczyt i honor – mówił burmistrz.

Przemówienie, poświęcone Batalionom Chłopskim, wygłosił starosta turecki. – Ze słowami przysięgi na ustach, z jej słowami w sercach, żołnierze Batalionów Chłopskich podejmowali walkę o niepodległość naszej ojczyzny, która przez wieki mocowała się z zalewem zaborców, później okupant hitlerowski, a następnie z reżimem komunistycznym. Nadszedł czas, by oddać hołd nieugiętym, niepokonanym kobietom i mężczyznom z Batalionów Chłopskich i upamiętnić ich zasługi w naszej wspólnej historii. (…) W 78. rocznicę powołania organizacji zbrojnej pod nazwą Bataliony Chłopskie spotkaliśmy się przed pomnikiem Tadeusz Kościuszki, by oddać hołd za patriotyczną postawę i wyrazić szacunek dla ogromu ofiar ludności wsi polskiej. Rozstrzeliwanych, pozbawianych dobytku, wyrzucanych z domostw, wywożonych do niemieckich obozów i na przymusowe roboty. Nie można przejść obojętnie obok historycznych faktów, które jednoznacznie wskazują, że żołnierze Batalionów Chłopskich odegrali nieocenioną rolę w walkach z okupantem.

Po złożeniu wiązanek kwiatów i zakończeniu części oficjalnej obchodów uczestnicy święta udali się na poczęstunek, którym była wojskowa grochówka.

AW

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

OSP Kuny z nowym wozem bojowym za 830 tyś zł

OSP Kuny z nowym wozem bojowym za 830...

16 lt.
Oto maturzyści

Oto maturzyści "Ogólniaka". Eleganccy,...

9 lt.
Bal I Liceum Ogólnokształcącego zakończył sezon...

Bal I Liceum Ogólnokształcącego...

9 lt.
Sukcesy młodych wokalistów na Festiwalu w Ślesinie

Sukcesy młodych wokalistów na...

4 lt.
Bawili się podczas II Balu Karnawałowego Osób...

Bawili się podczas II Balu...

4 lt.
Strażacy z powiatu przeszukują kompleks...

Strażacy z powiatu przeszukują...

3 lt.
reklama
reklama
reklama