piątek 24 września 2021

Dory, Gerarda, Maryny

12°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Bibianna: Darli pierze, jedli knedle i kaczki podczas Pierzoka 2018

Bibianna: Darli pierze, jedli knedle i kaczki podczas Pierzoka 2018 - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Nadeszła jesień, a wraz z nią coraz dłuższe wieczory, nadszedł więc i czas na kolejny Pierzok w Bibiannie (gmina Malanów). Tym razem dwudniowe darcie pierza, połączone z zabawą, tańcami i smakowaniem kaczek, knedli i  innych dań odbyło się - dzięki staraniom członków Stowarzyszenia „Gościniec” i innych mieszkańców Bibianny i okolic - w dniach 12 i 13 października, oczywiście w świetlicy wiejskiej w Bibiannie.

Piątek jak zwykle był raczej dniem roboczym i wtedy to uwaga uczestników imprezy skupiona była szczególnie na pierzu. Nie zabrakło też innych atrakcji, takich jak zajęcia plastyczne dla dzieci, rozgrywki w szachy i warcaby, tenisa stołowego i w piłkarzyki. Po pracy przyszedł czas na kolację, złożoną z dań bezmięsnych. Podczas piątkowego Pierzoka podano knedle ze śliwkami, sałatki warzywną i śledziową, gzikę, racuszki z jabłkami i inne jarskie specjały.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał DJ Karol Płóciennik, a ponadto właśnie w piątkowy wieczór w Bibiannie odbył się występ, jakiego w świetlicy jeszcze nie było. Dla drących pierze zagrała Turkowska Kapela Podwórkowa - „Kapela Zza Roga”. Panowie pierwszą częścią swojego występu umilili paniom darcie pierza, a drugi występ sprawił, że mieszkanki Bibianny i okolic ruszyły do tańca. W ten oto sposób mijał piątkowy wieczór, a o tym, jaki miło bywa na Pierzoku, przekonali się m.in. proboszcz parafii w Grzymiszewie – ksiądz Juliusz Grzeszczak, wicedyrektor departamentu zarządzania mieniem Urzędu Marszałkowskiego – Rafał Gil i prezes Orła Kawęczyn – Krystian Krawczyk.

Impreza miała swój ciąg dalszy w sobotni wieczór. Wtedy to na scenie pojawiły się Jarzębinki z Dziadowic oraz panie, które zrobiły swoim występem furorę podczas Czerwcowych Nepomuków w Piętnie. Chodzi oczywiście o zespół Jankowe Dziewczyny. Występom przysłuchiwali się m.in. starosta turecki – Mariusz Seńko, wójtowie gminy Malanów – Sławomir Prentczyński i Piotr Cyls, radna Rady Powiatu – Zofia Gruszczyńska, radny Rady Powiatu – Jan Gruca, radna Rady Powiatu – Aneta Seńko, były przewodniczący Rady Gminy Malanów – Ireneusz Augustyniak, radni i sołtysi z terenu gminy Malanów.

Niewątpliwą atrakcją sobotniego wieczoru był bogato zaopatrzony w wędliny i inne specjały stół wiejski, a jakby tego było mało panie przygotowały kolację, podczas której można było posmakować najrozmaitszych dań, w tym tych ściśle związanych tematycznie z Piorzokiem czyli przyrządzonych z drobiu, ot chociażby spróbować pieczonej kaczki. Powody do zadowolenia mogły mieć dzieci, które przygotowały prace plastyczne, a następnie zostały nagrodzone książkami, grami planszowymi i drobnymi upominkami, ufundowanymi przez wspomnianego już Rafała Gila oraz przez „Gościniec”. Sobotnia część wydarzenia zakończyła się tak naprawdę w niedzielną noc, gdyż ubawieni goście tańczyli ile sił przy muzyce serwowanej przez DJ-a Karola Płóciennika.

Organizatorem Pierzoka 2018 było Stowarzyszenie „Gościniec” w Bibiannie. Działanie zostało sfinansowane ze środków Gminy Malanów oraz Powiatu Tureckiego. Działanie wsparło CKiBP w Malanowie. Sponsorami Pierzoka byli ponadto radni Rady Powiatu – Zofia Gruszczyńska i Jan Gruca.

AW

foto: M. Derucki2
foto: M. Derucki3
foto: M. Derucki4
foto: M. Derucki5
foto: M. Derucki6
foto: M. Derucki7
foto: M. Derucki8
foto: M. Derucki9
foto: M. Derucki10
foto: M. Derucki11
foto: M. Derucki12
foto: M. Derucki13
foto: M. Derucki14
foto: M. Derucki15
foto: M. Derucki16
foto: M. Derucki17
foto: M. Derucki18
foto: M. Derucki19
foto: M. Derucki20
foto: M. Derucki21
foto: M. Derucki22
foto: M. Derucki23
foto: M. Derucki24
foto: M. Derucki25
foto: M. Derucki26
foto: M. Derucki27
foto: M. Derucki28
foto: M. Derucki29
foto: M. Derucki30
foto: M. Derucki31
foto: M. Derucki32
foto: M. Derucki33
34
35
Foto: Piątkowa część Pierzoka36
Foto: Piątkowa część Pierzoka37
Foto: Piątkowa część Pierzoka38
Foto: Piątkowa część Pierzoka39
Foto: Piątkowa część Pierzoka40
Foto: Piątkowa część Pierzoka41
Foto: Piątkowa część Pierzoka42
Foto: Piątkowa część Pierzoka43
Foto: Piątkowa część Pierzoka44
Foto: Piątkowa część Pierzoka45
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

19 wrz.
Festyn

Festyn "Sztuka na ulicy" z narodowym...

12 wrz.
Nauka popłaca! Dokładnie 464 najlepszych...

Nauka popłaca! Dokładnie 464...

12 wrz.
Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły

Dożynki w Kawęczynie zwieńczyły...

5 wrz.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w I Liceum...

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w...

2 wrz.
Uczniowie ZST rozpoczęli nowy rok szkolny...

Uczniowie ZST rozpoczęli nowy rok...

2 wrz.
reklama
reklama
reklama