wtorek 24 listopada 2020

Emmy, Flory, Romana

reklama

Żdżary z najpiękniejszym wieńcem, Marcinów z najsmaczniejszym jadłem. Za nami kolejne dożynki gminy Kawęczyn.

Żdżary z najpiękniejszym wieńcem, Marcinów z najsmaczniejszym jadłem. Za nami kolejne dożynki gminy Kawęczyn. - foto: JM
foto: JM 

Barwne wieńce,  pogodna atmosfera, regionalne potrawy, muzyka i rozrywka na żywo – a to dzięki obchodom kolejnych Dożynek Gminno-Parafialnych w Kawęczynie, które rozpoczął uroczysty korowód delegacji dożynkowych wraz z sztandarami i orkiestrą.

Zgodnie z tradycją, część oficjalną wydarzenia poprzedziła msza święta polowa, podczas której dziękowano za tegoroczne plony i jednocześnie proszono, aby ten nadchodzący rok także obfitował w urodzaj. Po niej zaś rozpoczęły się przemowy i wystąpienia okolicznościowe.

Starostami tegorocznych Dożynek Gminno-Parafialnych w Kawęczynie byli: Dominika Przyłęcka i Dawid Jasnowski, którzy wraz z Gospodarzami oraz księżmi uroczyście rozdzielili chleb, następnie rozdając go wśród przybyłym na wydarzenie.

Niezwykle ważny element dożynek stanowiła muzyka, która rozbrzmiewała z instrumentów Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Tokarach pod batutą Adriana Wałowskiego i kierownictwem Amadeusza Dzikowskiego. Członkowie orkiestry, oprócz przygrywania w czasie mszy, odegrania hymnu oraz roty, zaprezentowali kilka utworów z gatunku muzyki rozrywkowej. Mały, orkiestrowy koncert przyciągnął wielu zaintrygowanych słuchaczy, tak jak i występ zespołu Kawęczyniacy prowadzony przez Krzysztofa Jesionka, który od 2017 aktywnie działa występując na rozmaitych festynach i przeglądach.

Atrakcji dożynkowych zdecydowanie nie brakowało. Rozrywki dostarczał m.in. kabaret „Babeczki Podlaskie”, który bawił widzów do łez, a także integracyjne konkursy (rywalizacja odbywała się pomiędzy sołectwami gm. Kawęczyn), takie jak dojenie krowy czy przeciąganie liny. Na całym placu na przybyłych czekały stoiska z rozmaitymi daniami, wystawa szkła artystycznego i użytkowego, atrakcje dla dzieci i nie tylko.

Zdecydowanie jednym z najważniejszych punktów były wyniki konkursów: na najlepsze jadło i najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W pierwszej kategorii zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Marcinów, zaś równorzędne drugie miejsce zdobyły Kowale Pańskie i Tokary. Trzecie miejsce na podium powędrowało do KGW Wojciechów. Według jury zaś najpiękniejszy wieniec w tym roku stworzyło sołectwo Żdżary. Drugie miejsce trafiło do Marianowa, Marianowa Kolonii, a równorzędne trzecie do Wojciechowa i Marcinowa. Specjalne wyróżnienie, wręczane przez Posła na Sejm RP Ryszarda Bartosika powędrowało zaś do Tokar Pierwszych.

Dożynki to święto ludowe, które dla rolników i całych gmin stanowi niezwykle istotny punkt w ciągu roku. Piękna pogoda pozwoliła uczestnikom w rodzinnej atmosferze wspólnie podziękować za ukończenie żniw i prac polowych, patrząc z nadzieją na nadchodzący rok. Zapraszamy do fotogalerii z wydarzenia!

JM

2
3
4
5
6
foto: JM7
foto: JM8
foto: JM9
foto: JM10
foto: JM11
foto: JM12
foto: JM13
foto: JM14
foto: JM15
foto: JM16
foto: JM17
foto: JM18
foto: JM19
foto: JM20
foto: JM21
foto: JM22
foto: JM23
foto: JM24
foto: JM25
foto: JM26
foto: JM27
foto: JM28
foto: JM29
foto: JM30
foto: JM31
foto: JM32
foto: JM33
foto: JM34
foto: JM35
foto: JM36
foto: JM37
foto: JM38
foto: JM39
foto: JM40
foto: JM41
foto: JM42
foto: JM43
foto: JM44
foto: JM45
foto: JM46
foto: JM47
foto: JM48
foto: JM49
foto: JM50
foto: JM51
foto: JM52
foto: JM53
foto: JM54
foto: JM55
foto: JM56
foto: JM57
foto: JM58
foto: JM59
foto: JM60
foto: JM61
foto: JM62
foto: JM63
foto: JM64
foto: JM65
foto: JM66
foto: JM67
foto: JM68
foto: JM69
foto: JM70
foto: JM71
foto: JM72
foto: JM73
foto: JM74
foto: JM75
foto: JM76
foto: JM77
foto: JM78
foto: JM79
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Protest rolników w Turku w spokojnej...

Protest rolników w Turku w spokojnej...

7 paźd.
Walczyli w ramach Mistrzostw Wielkopolski...

Walczyli w ramach Mistrzostw...

4 paźd.
Turkowscy harcerze i zuchy w kolejnej edycji...

Turkowscy harcerze i zuchy w kolejnej...

30 wrz.
Earth Festiwal 2020 już za nami. Fotogaleria z...

Earth Festiwal 2020 już za nami....

24 sierp.
Foto: Sportowe wakacje zawodników KSiSW Turek i...

Foto: Sportowe wakacje zawodników...

23 sierp.
Setna rocznica Cudu nad Wisłą. Na pamiątkę...

Setna rocznica Cudu nad Wisłą. Na...

15 sierp.
reklama
reklama
reklama