Rolnicy z gminy Malanów dziękowali za plony. Dożynki Gminno-Parafialne w Żdżenicach.
Sierpień to miesiąc, w którym w wielu rolniczych gminach naszego kraju odbywają się uroczystości dożynkowe. Nie inaczej było w gminie Malanów. Tegorocznymi gospodarzami Gminno – Parafialnych Dożynek było sołectwo Żdżenice.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o godzinie 14.00 mszą świętą dziękczynną za tegoroczne plony, celebrowaną przez księdza prałata Stanisława Płaszczyka - proboszcza parafii Malanów, z ust którego spłynęły słowa uznania i podziękowania skierowane do rolników i sadowników. W trakcie mszy Ksiądz Proboszcz poświęcił wieńce dożynkowe, misternie wyplecione przez poszczególne sołectwa, a także okazałe bochny chleba wypieczone z mąki z tegorocznego zbioru. Ksiądz prefekt w trakcie kazania zastanawiał się nad definicją człowieka XXI wieku i nad tym, czy człowiek współczesny pamięta jeszcze o słowie „dziękuję”.
Po mszy świętej barwny korowód dożynkowy złożony z 18 delegacji wieńcowych i z zaproszonych Gości, udał się do pięknie przybranych Żdżenic, gdzie na placu przy świetlicy wiejskiej odbyły się dalsze uroczystości, zapoczątkowane odśpiewaniem hymnu.
Honory gospodarzy uroczystości pełnili: Ireneusz Augustyniak – wójt Gminy Malanów, Karol Płóciennik – przewodniczący Rady Gminy Malanów, ksiądz prałat Stanisław Płaszczyk – proboszcz parafii św. Stanisława Męczennika i św. Mikołaja Biskupa w Malanowie, oraz sołectwo Żdżenice na czele z jego sołtysem – Mariuszem Tomaszakiem, prezesem OSP – Markiem Kowalczykiem i przewodniczącą KGW – Agnieszką Heldt.
Z okazji niedzielnego święta na ręce Wójta – Ireneusza Augustyniaka i przewodniczącego Rady Gminy Karola Płóciennika wpłynęły listy gratulacyjne z wyrazami uznania za trud rolniczej pracy i życzeniami wszelkiej pomyślności od parlamentarzystów, włodarzy ościennych i zaprzyjaźnionych gmin, a także od prezesa Rejonowego Banku Spółdzielczego w Malanowie.
Punktem kulminacyjnym uroczystości dożynkowych jest rozdzielanie chleba – symbolu urodzaju i dostatku, szacunku i oddania, nieodłącznego symbolu polskiej gościnności. Starostowie dożynek – Jolanta Kowalczyk i Marcin Żurawik – rolnicy z sołectwa Żdżenice – wręczyli bochen chleba Gospodarzowi Gminy Malanów z apelem, żeby szanując chleb, symbol ich ciężkiej pracy, dzielił nim tak, żeby nikomu go nie zabrakło.
Piękny zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych zachował się do dzisiaj w naszej gminie. W tegorocznym korowodzie dożynkowym udział wzięły wszystkie sołectwa i wieś Brody, prezentując w dziękczynieniu 18 wieńców.
Zgodnie z tradycją dożynkowe wieńce wzięły udział w konkursie na jego najpiękniejszą formę. W wyniku głosowania poszczególnych delegacji wieńcowych nagrodę główną zdobył wieniec sołectwa Żdżenice, który będzie reprezentował nasza gminę na dożynkach powiatowych. Wyróżnienie trafiło do delegacji sołectwa Targówka, które z kolei będzie reprezentowało naszą parafię w tegorocznych dożynkach diecezjalnych.
Część artystyczną dożynkowego święta uświetniły występy zespołów ludowych Jarzębinki i Tradycja działające przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie. Na scenie zaprezentowali się również uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Malanowie, przygotowani przez Ewę Stelmaszak i Katarzynę Tomczyk. Program taneczny zaprezentowała grupa taneczna Discomax, a umiejętości wokalne: Oktawia Tutak, Joanna Chrzęściewska, Mateusz Maćczak, Hanna Harasna, Filip Walczak i Kinga Augustyniak. W roli konferansjerów uroczystości dożynkowych w Zdżenicach wystąpili Agata Cebula i Błażej Jarek. Wieczorem przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentował się zespół Wolter, a muzyka serwowana przez dj Adriana rozbrzmiewała do późnych godzin nocnych.
Koordynatorem tegorocznych uroczystości dożynkowych było Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie.
źródło/fot.: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna / ArNo