piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Rolnicy z gminy Malanów dziękowali za plony. Dożynki Gminno-Parafialne w Żdżenicach.

Rolnicy z gminy Malanów dziękowali za plony. Dożynki Gminno-Parafialne w Żdżenicach.
 

Sierpień to miesiąc, w którym w wielu rolniczych gminach naszego kraju odbywają się uroczystości dożynkowe. Nie inaczej było w gminie Malanów. Tegorocznymi gospodarzami Gminno – Parafialnych Dożynek było sołectwo Żdżenice.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o godzinie 14.00 mszą świętą dziękczynną za tegoroczne plony, celebrowaną przez księdza prałata Stanisława Płaszczyka - proboszcza parafii Malanów, z ust którego spłynęły słowa uznania i podziękowania skierowane do rolników i sadowników. W trakcie mszy Ksiądz Proboszcz poświęcił wieńce dożynkowe, misternie wyplecione przez poszczególne sołectwa, a także okazałe bochny chleba wypieczone z mąki z tegorocznego zbioru. Ksiądz prefekt w trakcie kazania zastanawiał się nad definicją człowieka XXI wieku i nad tym, czy człowiek współczesny pamięta jeszcze o słowie „dziękuję”.

reklama

Po mszy świętej barwny korowód dożynkowy złożony z 18 delegacji wieńcowych i z zaproszonych Gości, udał się do pięknie przybranych Żdżenic, gdzie na placu przy świetlicy wiejskiej odbyły się dalsze uroczystości, zapoczątkowane odśpiewaniem hymnu.

Honory gospodarzy uroczystości pełnili: Ireneusz Augustyniak – wójt Gminy Malanów, Karol Płóciennik – przewodniczący Rady Gminy Malanów, ksiądz prałat Stanisław Płaszczyk – proboszcz parafii św. Stanisława Męczennika i św. Mikołaja Biskupa w Malanowie, oraz sołectwo Żdżenice na czele z jego sołtysem – Mariuszem Tomaszakiem, prezesem OSP – Markiem Kowalczykiem i przewodniczącą KGW – Agnieszką Heldt.

Z okazji niedzielnego święta na ręce Wójta – Ireneusza Augustyniaka i przewodniczącego Rady Gminy Karola Płóciennika wpłynęły listy gratulacyjne z wyrazami uznania za trud rolniczej pracy i życzeniami wszelkiej pomyślności od parlamentarzystów, włodarzy ościennych i zaprzyjaźnionych gmin, a także od prezesa Rejonowego Banku Spółdzielczego w Malanowie.

Punktem kulminacyjnym uroczystości dożynkowych jest rozdzielanie chleba – symbolu urodzaju i dostatku, szacunku i oddania, nieodłącznego symbolu polskiej gościnności. Starostowie dożynek – Jolanta Kowalczyk i Marcin Żurawik – rolnicy z sołectwa Żdżenice – wręczyli bochen chleba Gospodarzowi Gminy Malanów z apelem, żeby szanując chleb, symbol ich ciężkiej pracy, dzielił nim tak, żeby nikomu go nie zabrakło.

reklama

Piękny zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych zachował się do dzisiaj w naszej gminie. W tegorocznym korowodzie dożynkowym udział wzięły wszystkie sołectwa i wieś Brody, prezentując w dziękczynieniu 18 wieńców.

Zgodnie z tradycją dożynkowe wieńce wzięły udział w konkursie na jego najpiękniejszą formę. W wyniku głosowania poszczególnych delegacji wieńcowych nagrodę główną zdobył wieniec sołectwa Żdżenice, który będzie reprezentował nasza gminę na dożynkach powiatowych. Wyróżnienie trafiło do delegacji sołectwa Targówka, które z kolei będzie reprezentowało naszą parafię w tegorocznych dożynkach diecezjalnych.

Część artystyczną dożynkowego święta uświetniły występy zespołów ludowych Jarzębinki i Tradycja działające przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie. Na scenie zaprezentowali się również uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Malanowie, przygotowani przez Ewę Stelmaszak i Katarzynę Tomczyk. Program taneczny zaprezentowała grupa taneczna Discomax, a umiejętości wokalne: Oktawia Tutak, Joanna Chrzęściewska, Mateusz Maćczak, Hanna Harasna, Filip Walczak i Kinga Augustyniak. W roli konferansjerów uroczystości dożynkowych w Zdżenicach wystąpili Agata Cebula i Błażej Jarek. Wieczorem przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentował się zespół Wolter, a muzyka serwowana przez dj Adriana rozbrzmiewała do późnych godzin nocnych.

Koordynatorem tegorocznych uroczystości dożynkowych było Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie.

źródło/fot.:  Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna / ArNo

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58

Podobne artykuły

Było smacznie i inspirująco! Na dożynkach w...

Było smacznie i inspirująco! Na dożynkach w...

5 wrz.
Wspólnie świętowali mieszkańcy miasta i gminy!...

Wspólnie świętowali mieszkańcy miasta i gminy!...

29 sierp.
Dożynki Brudzewa w afrykańskich rytmach!...

Dożynki Brudzewa w afrykańskich rytmach! Egzotyczna...

22 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Strażaczki z Kalinowej najlepsze! Kobiety na...

Strażaczki z Kalinowej najlepsze!...

12 wrz.
Druhowie z OSP Janiszew mistrzami powiatu...

Druhowie z OSP Janiszew mistrzami...

12 wrz.
Było smacznie i inspirująco! Na dożynkach w...

Było smacznie i inspirująco! Na...

5 wrz.
Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat...

Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat...

1 wrz.
Nigdy Więcej Wojny! 83. rocznica agresji...

Nigdy Więcej Wojny! 83. rocznica...

1 wrz.
Podwójne zwycięstwo reprezentacji Wyszyny!...

Podwójne zwycięstwo reprezentacji...

29 sierp.
reklama
reklama
reklama