poniedziałek 29 listopada 2021

Błażeja, Margerity, Saturnina

0°C słabe opady śniegu Pogoda 7 dni »
reklama

Gala z okazji Jubileuszu 40-lecia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie

Gala z okazji Jubileuszu 40-lecia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie
 

Uroczysta Gala z okazji Jubileuszu 40- lecia Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie oraz Jubileuszu 5- lecia Orkiestry Dętej MGOK odbyła się 29 października w hali widowiskowo- sportowej w Tuliszkowie.

O oprawę muzyczną zadbały zespoły działajace w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kutury w Tuliszkowie. Tego dnia przed publicznością zaprezentowały się: Orkiestra Dęta MGOK w Tuliszkowie, Studio Piosenki, Zespół Seniorów Jesień, Kasztelańska Kapela z Tuliszkowa, Kasztelan Project Band oraz zespół wokalny kobiet. Dzięki prezentacjom multimedialnym uczestnicy gali mogli poznać historię domu kultury, a za sprawą sołtysów, rad sołeckich oraz Rady Samorządu Mieszkańców Miasta Tuliszkowa i jej Przewodniczącej mogli skosztować pysznych przysmaków przyrządzonych z lokalnych produktów.  

Zwieńczeniem piątkowego spotkania były życzenia, podziękowania za współpracę i gratulacje skierowane do Mirosława Rojka - Dyrektora MGOK oraz do Pracowników MGOK- Pani Małgorzaty Grześkiewicz, Pani Małgorzaty Michałkiewicz oraz Pana Jarosława Durkiewicza.

Historia MGOK w Tuliszkowie.

Powołany do istnienia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Tuliszkowie przez 10 lat mieścił się i działał w pomieszczeniach tuliszkowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Od 3 marca 1992 roku jego nową siedzibą stał się wyremontowany, zabytkowy dworek Mycielskiego. Nowe warunki lokalowe oraz wyposażenie stały się niejako motywem do prężniejszego działania ośrodka. Przystąpiono do realizacji nowych form aktywności kulturalnej, zmieniono sposób i podejście do realizacji zadań z zakresu upowszechniania kultury.

Przez wiele lat prowadzone w domu kultury zajęcia stałe nadawały mu charakter, wyróżniały go wśród innych. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w naturalny sposób kontynuował muzyczne i teatralne tradycje chórów, zespołów muzycznych i teatralnych Tuliszkowa z pierwszej połowy XX wieku.

Od roku 2006 ośrodek podjął próbę dostosowania oferty kulturalnej do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Zarazem dokonywała się zmiana w wizerunku samego budynku, czyli zabytkowego dworku i otaczającego go parku.

Wprowadzono też zmiany w Statucie MGOK. Ośrodek koordynuje realizację przedsięwzięć kulturalnych organizowanych na terenie gminy i miasta. Zajmuje się upowszechnianiem osiągnięć instytucji i twórców ludowych. Sprawuje opiekę nad administrowanymi przez siebie obiektami i terenami, realizuje zadania związane z ochroną tradycji i dziedzictwa kulturalnego.

W latach 2009-2013 staraniem samorządu Tuliszkowa przeprowadzona została rewaloryzacja zabytkowego zespołu dworsko-parkowego w Tuliszkowie i modernizacja zabytkowego dworku, siedziby domu kultury. Prace zostały podzielone na kilka etapów. Inwestycje zostały dofinansowane z pieniędzy unijnych.

W roku 2009 Miejsko-Gminny Ośrodek znalazł się wśród 50 domów kultury z całej Polski, które zostały zakwalifikowane do Programu Dom Kultury +.

Mieszkańcom gminy i miasta oferuje przede wszystkim zajęcia stałe oraz cykliczne imprezy plenerowe i wydarzenia kulturalno-artystyczne. Stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Zakres i zróżnicowanie oferty uzależnione jest od możliwości finansowych. Udział w większości prowadzonych zajęć jest nieodpłatny.

Historia Orkiestry Dętej MGOK.

26 stycznia 2016 roku, przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tuliszkowie zawiązała się orkiestra dęta. Pierwsza próba odbyła się 4 lutego. Kapelmistrzem został Jacek Rybczyński, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie oraz dyrygent wrzesińskiej orkiestry. W kilkunastoosobowym znaleźli się doświadczeni muzycy, którzy grali w istniejącym ongiś w Tuliszkowie zespole i debiutanci. Wskrzeszenie orkiestry dętej w Tuliszkowie nie powiodłoby się, gdyby nie zaangażowanie Piotra Pokranta, który od samego początku jest jej prezesem. Orkiestra oficjalnie zadebiutowała 11 listopada 2016 r., podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości.

Drugi dzień jubileuszu.

30 października br. odbyła się druga część Jubileuszu 40- lecia Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie. W sobotnie popołudnie młodsi mieszkańcy naszej gminy uczestniczyli w  spektaklu pt. Koncert Stwora Głodomora. Kolorowe stroje, zabawne lalki i  znane wszystkim przeboje dla najmłodszych zapewniły dzieciom miłą zabawę.

Wieczorem natomiast miał miejsce kabaretowy program lalkarski, tym razem przeznaczony tylko dla dorosłych. Na scenie w hali widowiskowo- sportowej wystąpili artyści Kabaretu Moralnego Niepokoju- Mikołaj Cieślak oraz Rafał Zbieć.

 

źródło/fot.: UMiG Tuliszków

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Wojsko na ulicach miasta. Spokojnie... to tylko...

Wojsko na ulicach miasta. Spokojnie......

27 list.
Społeczność gminy Przykona uczciła Święto...

Społeczność gminy Przykona uczciła...

13 list.

"Niech żyje Niepodległa!"....

11 list.
Niepodległa od 103 lat! Malanów uczcił Święto...

Niepodległa od 103 lat! Malanów uczcił...

11 list.
Tuliszków dla Niepodległej. Msza święta i...

Tuliszków dla Niepodległej. Msza...

11 list.
Hołd poległym oraz wystawa początków orkiestry...

Hołd poległym oraz wystawa początków...

11 list.
reklama
reklama
reklama