środa 06 lipca 2022

Dominiki, Jaropełka, Łucji

20°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Bożonarodzeniowe szopki niosą nadzieję, fascynują i zadziwiają. Także te nasze lokalne

Bożonarodzeniowe szopki niosą nadzieję, fascynują i zadziwiają. Także te nasze lokalne
 

Pierwsza szopka bożonarodzeniowa powstała w latach 30. IV w., kiedy cesarzowa Helena rozkazała zbudować w betlejemskiej grocie marmurowy żłóbek. W Wigilię Bożego Narodzenia w 1223 roku, św. Franciszek zorganizował pierwszą na świecie żywą szopkę. Powstała w grocie, nieopodal klasztoru w Greccio. Znajdował się tam naturalnej wielkości żłóbek, zwierzęta, oraz ludzie odgrywający role świętej Rodziny. Bożonarodzeniowe szopki możemy co roku podziwiać także w kościołach powiatu tureckiego.

Rok więzienia za szopkę

Szopki, które co roku powstają w polskich kościołach, niejednokrotnie niosą ze sobą różne przesłania. W XVII wieku pojawiły się elementy patriotyczne, które były szczególnie mocno akcentowane w czasie zaborów, zwłaszcza po powstaniu styczniowym. W czasie II wojny światowej szopki niosły otuchę zniewolonemu narodowi. Wprowadzenie stanu wojennego tuż przed świętami Bożego Narodzenia spowodowało, że w 1981 roku w wielu kościołach wystrój żłóbków nawiązywał do skutków decyzji gen. Jaruzelskiego. Twórców szopek odnoszących się do smutnej sytuacji w kraju, władze PRL niejednokrotnie prześladowały. Taka historia miała miejsce między innymi w kościele oo.Jezuitów w Kaliszu. Twórca tamtych szopek, ojciec Stefan Dzierżek, po kilku procesach sądowych, został ostatecznie skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.

„Sezonowe” i całoroczne

Wśród współczesnych szopek możemy znaleźć zarówno takie z tradycyjnymi figurkami i ruchome konstrukcje. Coraz częściej organizuje się też stajenki, w których znajdują się żywe zwierzęta. Powstają całe przedstawienia historii betlejemskiej, odgrywane przez ludzi. Ile ludzi, tyle więc pomysłów na szopki. A dobry pomysł i jego konsekwentna realizacja, prowadzą nieraz do stworzenia dzieła przyciągającego obserwatorów z najdalszych zakątków świata.

W kościołach na terenie powiatu tureckiego szopki przygotowuje się już na kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Jednak Święta Rodzina i Dzieciątko Jezus pojawiają się w nich dopiero w nocy z 24 na 25 grudnia. Jak wyglądaja tegoroczne szopki w naszych okolicach? Zobaczcie naszą galerię z kościołów z Turku i Obrzębina.  

KWA

Michał Sidorowicz
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: michal@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Parafia NSPJ w Turku2
Parafia NSPJ w Turku3
Parafia NSPJ w Turku4
Parafia NSPJ w Turku5
Parafia NSPJ w Turku6
Parafia Św. Barbary w Turku7
Parafia Św. Barbary w Turku8
Parafia Św. Barbary w Turku9
Parafia Św. Barbary w Turku10
Parafia Św. Barbary w Turku11
Parafia w Obrzębinie12
Parafia w Obrzębinie13
Parafia w Obrzębinie14
reklama

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Zobacz także:

Spartakiada Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w...

Spartakiada Młodzieżowych Drużyn...

4 lip.
Strażacy z gminy Turek rywalizowali w Kaczkach....

Strażacy z gminy Turek rywalizowali w...

4 lip.
Druhowie z Żeronic zatriumfowali! Zawody...

Druhowie z Żeronic zatriumfowali!...

3 lip.
Muzycznie i tanecznie na Dniach Tuliszkowa 2022

Muzycznie i tanecznie na Dniach...

3 lip.

"Orkiestry dęte" na sto głosów...

26 czerw.
Rzemieślnicy prezentowali swoje wyroby. III...

Rzemieślnicy prezentowali swoje...

20 czerw.
reklama
reklama
reklama