wtorek 16 kwietnia 2024

Bernarda, Biruty, Erwina

reklama

Budżet Obywatelski dyskusji cd.

Budżet Obywatelski dyskusji cd.
 

Na ostatniej sesji Rady Miasta Turku wróciła sprawa głosowania nad projektami z budżetu obywatelskiego.

W trakcie sesji przedstawiłem stanowisko, że trzeba podjąć działania zmierzające do poprawy regulaminu w Budżecie Obywatelskim w zakresie dotyczącym procedury głosowania. Mój pomysł nie uzyskał jednak aprobaty większości radnych w rozmowach poza obradami, którzy uznali, że postanowienia regulaminu są prawidłowe.

reklama

Zastanawiam się zatem - jeżeli postanowienia regulaminu odpowiadają prawu, to dlaczego ich interpretacji towarzyszy tyle wątpliwości, że sprawą musiała się zająć prokuratura na wniosek burmistrza? Po głosowaniu nad budżetem obywatelskim nadal pozostaje niesmak. Jeżeli w tym temacie nie zrobi się nic to taki stan rzeczy będzie trwał jeszcze bardzo długo.

Regulamin skłonił mnie do przemyśleń, porównań i sugestii które chcę przedstawić.

Skoro radny i poseł w czasie obrad, nawet wyborca w czasie wyborów samorządowych, parlamentarnych, czy prezydenckich może głosować jedynie w swoim imieniu, czy zasada ta nie powinna dotyczyć również głosowania nad projektami budżetu obywatelskiego?

Czy wprowadzenie zasady oddawania głosów na budżet obywatelski przez internet jest dobrym rozwiązaniem, skoro umożliwia oddawanie wielu głosów przed jedną osobę. Dlaczego zatem możliwość glosowania przez internet nie została wprowadzona w czasie wyborów prezydenckich, samorządowych, parlamentarnych. Według mnie utrzymanie tego systemu jest bardziej kosztowne (jeżeli jest prawdą że obsługa komputerowa kosztowała 30.000 złoty) niż przeprowadzenie np. głosowania w urzędzie miasta przy wystawieniu jednej urny przez określony czas (np. miesiąc), czy powołania pięciu komisji zbierających głosy w szkołach podstawowych (np. 2 dni).

reklama

Może warto zastanowić się nad ograniczeniem możliwości oddawania głosów, tak by z jednego komputera można było oddać tylko ograniczoną ilość głosów?

Trzeba również rozważyć przedstawienia pełnomocnictwa potwierdzonego przez notariusza osób w przypadku zamiaru oddania głosu w ich imieniu. Przecież sytuacja, w której jedna osoba oddaje głos w imieniu 303 innych osób jest nietypowa i powinna być poprzedzona odpowiednią weryfikacją.

Skoro środki z budżetu obywatelskiego mają być przeznaczone dla zaspokojenia potrzeb całej społeczności, należy wprowadzić przejrzyste zasady, gwarantujące równe szanse dla wszystkich mieszkańców Turku.

Jan Przybylski
Przewodniczący Samorządu Mieszkańców nr 7 (os. Wyzwolenia)

Ewelina Grabowska dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Teraz można grać bez względu na ciemności!...

Teraz można grać bez względu na ciemności! Boisko w Tuliszkowie...

15 st.
Zadanie z Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok...

Zadanie z Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok wykonane. Przywrócili...

11 st.
Będzie można trenować wieczorami! Nowe lampy...

Będzie można trenować wieczorami! Nowe lampy na boisku w Tuliszkowie

20-12-2023
Będzie modernizacja amfiteatru w Tuliszkowie!...

Będzie modernizacja amfiteatru w Tuliszkowie! Tak zadecydowali mieszkańcy

21-09-2023
Na co wydać 213 tysięcy? Mieszkańcy gminy...

Na co wydać 213 tysięcy? Mieszkańcy gminy Tuliszków mają nie lada...

07-09-2023
Który projekt wybiorą mieszkańcy? Znamy...

Który projekt wybiorą mieszkańcy? Znamy zadania zgłoszone do...

16-09-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama