poniedziałek 22 kwietnia 2024

Łukasza, Kai, Nastazji

reklama

Listy do redakcji: Opinia Tureckiego Klubu Ekologicznego na temat modernizacji parku

Listy do redakcji: Opinia Tureckiego Klubu Ekologicznego na temat modernizacji parku
 

09.06.1938r. Wojewoda Poznański dokonał otwarcia parku i odsłonięcia popiersia Komendanta. W ceremonii odsłonięcia brał udział Ignacy Michalak aktywny członek ,,Strzelca” – mieszkaniec Turku. Popiersie po zdemontowaniu w listopadzie 1939r. i zabraniu przez Niemców zaginęło. Park od początku był bardzo lubiany przez mieszkańców, był spokojnym miejscem do wypoczynku, spacerów i spotkań. Tworzył spójną całość i był na swój czas nowoczesny. Na bramie wejściowej od strony szkoły widniały słowa ,,Wypoczynek po pracy” Germine Składkowska. Park był chlubą miasta i jej założycielki Germiny Składkowskiej.

Dokonana w ciągu blisko 4 lat kosztowna – ponad 20 mln zł. modernizacja wprowadziła do parku chaos i zniszczenie wielu przedwojennych nasadzeń. Zostało wyciętych ponad 220 drzew. Zniszczone i rozjechane pojazdami kołowymi zostały trawniki, nie przeprowadzono melioracji gruntów, które znajdują się na terenie zalewowym kanału Folusz. Nie przebudowano właściwie zasilania stawu w świeżą wodę. Nie wymieniono obskurnego ogrodzenia z płyt betonowych. Wyłożona w 2004 r. kostką granitową aleja północna została rozjeżdzona i wymaga przełożenia. Nie oczyszczono pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego – popiersie które jest obecnie zostało wykonane w 1936r. przez artystę Józefa Gosławskiego i zamontowane na przedwojennym ,,kamieniu pochodzącym z majątku Muchlin Wincentego Orłowskiego”.

reklama

Odsłonięcia popiersia które umieszczone z inicjatywy i staraniem NSZZ Solidarność dokonano 17.06.1990r. Wykonane zostały bardzo duże podesty nad wodą słabo zakonserwowane które wkrótce zaczną gnić. Ławki w większości nie posiadają oparć i są bardzo niewygodne. Ilość drzew które zostały wycięte do pozyskania drewna parkowego prawdopodobnie przekracza znacznie ilość wyciętych w parku. Korty tenisowe nie posiadają właściwego odwodnienia i są zalewane wodą. Muszla koncertowa z ,,architekturą na wyrost” jest bardzo kosztowna. Zlikwidowane zostały kwietniki a na osi północ południe powstało coś, co przypomina lądowisko dla statków powietrznych Plac zabaw dla dzieci niefortunnie usytuowano pod drzewami na których znajduje się kolonia gawronów ,co powoduje zanieczyszczanie placu zabaw ptasimi odchodami. Należy pamiętać że gawrony są gatunkiem chronionym zagrożonym wymarciem. Według informacji dostępnych w przestrzeni publicznej duże pieniądze zostały wydane nieracjonalnie, całość została wykonana niechlujnie, czemu mógł sprzyjać projekt niedostosowany do stanu wyjściowego. Jednolita forma parku została zburzona, występuje nieuporządkowanie form, stylów i materiałów. Ale co najgorsze jakość wykonania jest fatalna, a park po zakończonej 27.01.2024r. modernizacji nadaje się do natychmiastowego remontu.

TKE negatywnie ocenia przeprowadzoną modernizację, uważamy że przebieg inwestycji powinien być gruntowanie zbadany pod względem organizacyjnym i finansowym a ewentualni winni zaniedbań wskazani i ukarani.

źródło: materiał prasowy nadesłany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Niedziela na sportowo i kulturalnie w parku...

Niedziela na sportowo i kulturalnie w parku miejskim

16 kw.
Opinia Tureckiego Klubu Ekologicznego na temat...

Opinia Tureckiego Klubu Ekologicznego na temat realizacji inwestycji...

4 kw.
Wspólnie sprzątali kanał Folusz!...

Wspólnie sprzątali kanał Folusz! Podsumowanie akcji WWF Polska...

27 mrz.
Powitanie wiosny w parku. Dzieciaki śpiewały,...

Powitanie wiosny w parku. Dzieciaki śpiewały, tańczyły i dobrze się...

22 mrz.
Sobota dla Ziemi i rzeki! Przyjdź i...

Sobota dla Ziemi i rzeki! Przyjdź i posprzątaj okolice Folusza

21 mrz.
Pierwsze akty wandalizmu w odnowionym parku....

Pierwsze akty wandalizmu w odnowionym parku. Urząd Miasta apeluje

16 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama