Przetrwali biwak, spotkali się z podróżnikami

Gminna Biblioteka Publiczna w Malanowie od kilku lat oferuje swoim młodym czytelnikom atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu, czyli aktywny wypoczynek połączony z poszerzaniem wiedzy o otaczającym świecie i zdobywaniem nowych, przydatnych umiejętności.
W tym roku opracowany został projekt „Poznajemy świat – biwak szkoleniowy oraz spotkania z podróżnikami”. Pomysł biblioteki na te działania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej uzyskał wysoką ocenę Tureckiej Unii Rozwoju i zatwierdzony został przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Projekt przewiduje organizację 3-dniowego biwaku szkoleniowego dla uczniów klas szóstych i gimnazjalistów oraz cykl spotkań ze znanymi podróżnikami.
W piątkowe popołudnie 6 września w sali CKiS uczestnicy biwaku spotkali się z Jackiem Hałasińskim, który przedstawił reportaż z podróży po dzikich rejonach rumuńskich Karpat. Bogata dokumentacja fotograficzna i filmowa oraz ciekawa narracja pozwoliły słuchaczom zapoznać się z tym nieodległym od Polski, a tak różnym kulturowo regionem Europy. Po spotkaniu autorskim uczniowie udali się samochodami terenowymi w okolice żwirowni w Młynach Miłaczewskich, gdzie pod okiem instruktorów zajęli się przygotowaniem obozowiska, a więc rozbiciem namiotów, organizacją obozowej kuchni, itp. Biwak kolejny już raz prowadził Krzysztof Petek, dobrze znany uczniom naszej gminy, pisarz podróżnik i organizator wypraw survivalowych.
W ramach nocnych zajęć zadaniem uczestników podzielonych na trzy grupy było odnalezienie i opatrzenie rannej osoby, która spadła z urwiska. Inna grupa musiała odnaleźć rannego z ranami ciętymi i udzielić mu pierwszej pomocy. Zadaniem grupy trzeciej było przetransportowanie w trudnym terenie, na skonstruowanych własnoręcznie noszach, rannej osoby. Po tak intensywnych zajęciach, które trwały do późnych godzin nocnych nie było problemu z zasypianiem.
Sobotni poranek rozpoczął się od gimnastyki, a po śniadaniu odbywały się kolejne zajęcia w grupach: podstawy samoobrony, strzelanie z broni pneumatycznej oraz poruszanie się w terenie, a jazda land-roverem po okolicznych wertepach dostarczyła wiele wrażeń i emocji. Po samodzielnie przygotowanym obiedzie i krótkim odpoczynku trenowano kolejne działania - umiejętność schodzenia po stoku oraz wspinaczkę na strome zbocze. W godzinach wieczornych Krzysztof Petek zapoznał uczniów z podstawami warsztatu dziennikarskiego oraz z zasadami pisania reportażu.
Druga biwakowa noc to kolejne działania w terenie: poruszanie się w nocnych warunkach, wyznaczanie punktów orientacyjnych, prowadzenie zwiadu, zdobywanie informacji na podstawie podsłuchu i wyszukiwanie miejsc w terenie na podstawie zakodowanych informacji. W niedzielny poranek uczestnicy biwaku zostali zapoznani z historią Ziemi Malanowskiej oraz z działalnością getta żydowskiego w Czachulcu. Skorzystali również z mostu linowego (oczywiście przy pełnym zabezpieczeniu). Po obiedzie przystąpiono do likwidacji obozowiska, zgodnie z zasadą, że prawdziwy turysta i obozowicz nie pozostawia po sobie śmieci.
W zgodnej opinii uczestników by to bardzo udany pobyt, wszyscy wyrazili gotowość wzięcia udziału w przyszłości w podobnym przedsięwzięciu.
Gminna Biblioteka Publiczna w Malanowie
*tytuł pochodzi od redakcji

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72