piątek 24 września 2021

Dory, Gerarda, Maryny

16°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Tną koszty, by naprawić finanse szpitala

Tną koszty, by naprawić finanse szpitala
 

W dniu 25 czerwca tego roku Rada Powiatu zatwierdziła stosowną uchwałą Program Naprawczy SP ZOZ w Turku. Jak wygląda cięcie kosztów w walce o poprawę kondycji placówki? Osiągnięcie przewidywanych oszczędności w latach 2013 i 2014 w wysokości ok. 858 790 zł i 1 886 060 zł na zostać osiągnięte chociażby przez zmiany umów, zmniejszenie wynagrodzeń grupie lekarzy czy też likwidację ½ etatu kapelana.

W ramach realizacji Programu podjęto rozmaite działania. Jednym z nich było zmniejszenie obsady w specjalistycznym zespole ratownictwa medycznego. W tym przypadku od maja uzyskano oszczędności w wysokości ok. 21 500 zł miesięcznie. Likwidacja tzw. dodatków pogotowianych od października przynosi ok. 6 000 zł miesięcznie.

reklama

Innym z podjętych kroków było zmniejszenie zatrudnienia o 3,5 etatu. Owe cięcia dotknęły takie etaty, jak pielęgniarka sterylizatorni, technik farmacji, sprzątaczka, plus pół etatu kapelana. Taki ruch kadrowy to obecnie oszczędność rzędu 10 800 zł miesięcznie. Nie obyło się również bez rozwiązania umowy cywilno-prawnej z lekarzem Pracowni USG. To od sierpnia oszczędność ok. 3 600 zł miesięcznie.

Jednym z elementów realizacji Programu Naprawczego jest przygotowanie aneksów umów cywilno-prawnych z lekarzami ze wszystkich oddziałów szpitalnych, pozwalających na zmniejszenie łącznych wynagrodzeń o 10%. Przewidywana oszczędność z tego tytułu, wstepująca od września to ok. 39 000 zł miesięcznie.

W ramach realizacji Programu Naprawczego SP ZOZ dokonano rozwiązania umowy z firmą Greys-Med na nocną i świąteczną opiekę lekarską, co obecnie przynosi ok. 11 000 zł oszczędności miesięcznie. Kolejne 6 800 zł to wypowiedzenie umowy cywilno-prawnej lekarzowi oddziału ginekologiczno-położniczego. Podpisane zostały również porozumienia na zmianę warunków pracy i płacy dla trzech lekarzy etatowych z oddziału ginekologiczno-położniczego o ok. 10 % brutto. Według szacunków powinno to od września przynosić 2 700 zł oszczędności. Aneksowanie umów z ośmioma podmiotami leczniczymi (pielęgniarkami środowiskowymi) na podwykonawstwo w zakresie nocnej i świątecznej opieki pielęgniarskiej, polegającej na wyłączeniu opieki ambulatoryjnej, pozwala – począwszy od czerwca – oszczędzić ok. 6 000 zł miesięcznie.

reklama

To rzecz jasna nie wszystkie formy ratowania kondycji finansowej szpitala. W Programie Naprawczym ujęte zostały także takie rozwiązania, jak m.in. zmniejszenie wysokości nagród jubileuszowych, zawieszenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, obniżenie dodatków funkcyjnych o 3 punkty procentowe, likwidacja stanowiska z-cy dyrektora ds. administracyjno-organizacyjnych, wypowiedzenie umowy radcy prawnego itd.

AW

Podobne artykuły

Szpital wsparty środkami z Funduszu...

Szpital wsparty środkami z Funduszu Sprawiedliwości

1 st.
Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu. Seńko i...

Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu. Seńko i Wojtkowiak...

27-10-2020
Apel radnych klubu PSL do starosty Dariusza...

Apel radnych klubu PSL do starosty Dariusza Kałużnego

21-10-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama