sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

15°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Nauka w Turku: na ile przywilej, na ile przykry obowiązek?

Nauka w Turku: na ile przywilej, na ile przykry obowiązek? - Foto: sxc.hu / Sanja Gjenero
Foto: sxc.hu / Sanja GjeneroRodzice skarżą się na zadania, które są za trudne dla uczniów 

Jedno z turkowskich gimnazjów najwyraźniej zachłysnęło się wysokimi wynikami tegorocznych testów. Szkoła za wszelką cenę chce sukces przekuć w normę, czego wynikiem są skargi rodziców na wiecznie zmęczone, niewyspane pociechy. Nic dziwnego, wszak młodzież w szkole jest od godz. 8.00 do 16.00, a więc tyle samo, co ich pracujący rodzice.

Nauka jest ważna, ale nie najważniejsza. Ponad nią są zdrowie, zarówno to fizyczne, jak i emocjonalne młodzieży. A ta coraz częściej sięga po leki uspakajające, choruje na nerwice, ma nerwobóle. Młodemu człowiekowi z takim bagażem na starcie nie pomoże najlepsze nawet świadectwo. Rodzice alarmują, że ich dzieci spędzają w szkole coraz więcej czasu.

reklama

- Moja córka zaczyna lekcje o godzinie 8.00. Do domu wraca po godz. 15.00. O ile nie ma żadnego kółka, bo panie są tak ambitne, że z każdego przedmiotu zarządziły dodatkową lekcję. Wraca zmęczona, a ma do odrobienia lekcje, w tym po 20 zadań z matematyki. Musi się także pouczyć na bieżące zajęcia, sprawdziany – pisze do nas matka jednej z uczennic. - Nie ma już czasu na rozwijanie zainteresowań, czasu dla siebie. Ciągle boli ją głowa, jest przemęczona. I paradoksalnie, wcale nie mądrzejsza – dodaje.

Do Turku wkracza wielkomiejska tendencja wtłaczania dzieci w chory wyścig szczurów

Rodzice skarżą się także na zadania, które są za trudne dla uczniów: - Jeżeli nauczycielowi się nie chce, albo sam nie umie czegoś zrobić, daje najtrudniejsze zadania do domu. Syn przychodzi do mnie, a ja, mimo że jestem człowiekiem wykształconym, nie umiem mu pomóc. I jest problem, bo o ile historię czy polski można "wykuć" na pamięć, to przedmioty ścisłe po prostu trzeba zrozumieć. Nie mogę winić dziecka, że nie ma tego daru mimo najszczerszych chęci €‹- pisze inny rodzic.‹

Oczywiście generalizować nie można. Jest i taka młodzież, która najzwyczajniej w świecie nie przejmuje się ani napiętym planem lekcji, ani ocenami, żyjąc w atmosferze wiecznego luzu - jest to problem i dla rodziców i dla kadry pedagogicznej, która swoich podopiecznych chciałaby wykształcić jak najlepiej. Nie da się jednak ukryć, że także do Turku wkracza wielkomiejska tendencja wtłaczania dzieci w chory wyścig szczurów. 

reklama

Ciągłe przekonywanie uczniów, że muszą być najlepsi bez względu na wszystko, że cyferki są odzwierciedleniem wartości osoby - w małych dawkach może działać motywująco, w dużych po prostu szkodzić. Czy obawy rodziców są słuszne?

M.A.

 

Podobne artykuły

Bezpieczne wakacje-akcja strażaków z PSP w Turku

Bezpieczne wakacje-akcja strażaków z PSP w Turku

14 lip.
Powiatowe Pogotowie Ekologiczne - młodzi ludzie...

Powiatowe Pogotowie Ekologiczne - młodzi ludzie...

22 mrz.
Strażacy z PSP uczą poprzez zabawę w Sali...

Strażacy z PSP uczą poprzez zabawę w Sali...

26-10-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama