wtorek 06 grudnia 2022

Dionizji, Leontyny, Mikołaja

4°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

W ZST wiedzą, że warto dać Drugie Życie

W ZST wiedzą, że warto dać Drugie Życie
 

W wielu polskich placówkach oświatowych trwa właśnie kampania, której celem jest jest promowanie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych idei przeszczepiania narządów, a także informowanie o korzyściach, które niesie za sobą transplantologia. Do akcji włączył się także Zespół Szkół Technicznych w Turku.

Uczniowie ZST mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu transplantologii w miniony czwartek, podczas spotkania w szkolnej auli. Młodzi ludzie najpierw obejrzeli film ukazujący, że mała liczba organów do przeszczepu stanowi jedną z głównych przyczyn ograniczających liczbę transplantacji, ale w krajach rozwiniętych, o wysokiej świadomości społecznej, problem ten nie musi być tak poważny. Niestety w Polsce – jak wskazuje Poltransplant – wprawdzie przeszczepiono w roku 2012 1546 narządów od dawców zmarłych i 65 od żywych, ale w grudniu wspomnianego roku wciąż na nowy organ czekało 2369 pacjentów. Niestety, w naszym kraju na przeszczep oczekuje się średnio 2 lata. Najczęściej dochodzi do przeszczepów nerek, wątrób i serc, najrzadziej – płuc.

reklama

Podczas czwartkowego spotkania uczniowie ZST dowiedzieli się, że transplantacja to naprawdę „Drugie Życie”, gdyż po przebytej operacji można żyć praktycznie normalnie, pracować, funkcjonować jako członek rodziny, podróżować. Podczas krótkiej prelekcji uczniowie Zespołu Szkół Technicznych informowali swych rówieśników, w jakich przypadkach dopuszczalne jest przeszczepianie organów. Nastolatkowie dowiedzieli się, że niezbędna jest zgodność tkankowa dawcy i biorcy. Podczas spotkania poruszono także temat pobierania organów od dawcy martwego. Jeśli chodzi o tego typu przypadki, to w naszym kraju obowiązuje zasada zgody domniemanej. Na jej mocy każda osoba, która nie zgłosiła się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów, jest uznawana za potencjalnego dawcę narządów.

Uczniowie ZST nie muszą być wspomnianymi dawcami potencjalnymi. Młodzi ludzie po czwartkowym spotkaniu mogli nie tylko zaopatrzyć się w rozmaite ulotki, dotyczące zagadnień transplantacji, ale także zabrać oświadczenia woli. Teraz już tylko od nich zależy, czy poprzez ich wypełnienie, poinformowanie o tym fakcie bliskich oraz noszenie oświadczeń razem z dokumentami osobistymi, świadomie, za życia wyrażą chęć niesienia pomocy chorym potrzebującym przeszczepów.

Wydarzenie, przeprowadzone w ramach kampanii „Drugie Życie”, mogło odbyć się nie tylko dzięki zaangażowaniu uczniów, ale także osób koordynujących akcję, którymi są Izabela Cytrowska, Marta Mielcarska, Agata Buchali oraz Witold Jasiak. Uczniowie ZST w najbliższych miesiącach spotkają się jeszcze z lekarzem transplantologiem, a także osobą, która przeszła zabieg przeszczepienia organu. Ponadto młodzi ludzie będą mogli wziąć jeszcze udział w konkursie fotograficznym oraz wiedzowym.

AW

2
3
4
5
6
7
8
9

Podobne artykuły

Trzymamy dobry kurs. Znamy wyniki matur 2022

Trzymamy dobry kurs. Znamy wyniki matur 2022

5 lip.
W powiecie ze sobą walczyli, w Koninie innych...

W powiecie ze sobą walczyli, w Koninie innych...

19 maj.
Ósmoklasisto! Czas na ważną decyzję! Wybierz...

Ósmoklasisto! Czas na ważną decyzję! Wybierz swoją...

13 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama