sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

Zaprzyjaźnij się z Biblioteką

Zaprzyjaźnij się z Biblioteką
 

Obecność biblioteki oraz instytucji propagujących kulturę jest poniekąd lustrem, w którym odbija się miasto i jego społeczeństwo. Jest wyznacznikiem prestiżu i poziomu. Nasza biblioteka funkcjonuje naprawdę dobrze – w dniu dzisiejszym mówiła o tym dyrektor placówki w Turku, Wanda Grzeszkiewicz podczas konferencji prasowej.

Poranne spotkanie odbyło się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku i miało na celu omówienie dalszych planów rozwoju oraz dotychczasowej działalności, obfitującej w sukcesy. Wg statystyk na dzień 31 grudnia 2012 roku zbiory powiększyły się o 2142 nowe egzemplarze, z czego 1807 było zakupem biblioteki, reszta zaś darem od wydawnictw oraz darczyńców. Zarejestrowano też 3 307 nowych czytelników, czyli o 66 więcej niż w roku 2011.

reklama

W styczniu 2014 roku zainstalowany zostanie program SOWA2/MARC21, który da czytelnikom możliwość korzystania z katalogu rozproszonych zbiorów 5 bibliotek miasta i powiatu: w Turku, Malanowie, Przykonie, Tuliszkowie oraz w Słodkowie. Drogą internetową będzie można nie tylko znaleźć, ale i zarezerwować dany egzemplarz.

Mieszkańcy intensywnie korzystają z wypożyczalni: udostępniono aż 72 108 jednostek, czyli o 3826 więcej niż w roku 2011. Biblioteka odnotowała 40 120 odwiedzin w różnych formach działalności. Turkowska placówka nie ogranicza się jedynie do wypożyczania swoich zbiorów: w bibliotece cały czas tętni życie. Świadczą o tym 804 spotkania dla czytelników, na których zawitało 10 873 osób.

Co najważniejsze, zajęcia skierowane są dla ludzi w różnym wieku. Od 2008 roku realizowany jest Program 50+, w ramach którego zorganizowano 112 spotkań – kursów, imprez, warsztatów edukacyjnych i plastycznych. Na jednych zajęciach pojawiało się średnio od 40 do 50 osób, co świadczy o tym, że w kwiecie wieku można żyć aktywnie.

reklama

Strzałem w dziesiątkę okazał się Biblioteczny Klub Filmowy - ciekawe prelekcje, specjalni goście, miła atmosfera przyciągają wielu fanów kinematografii i literatury. W roku ubiegłym spotkania odbywały się pod hasłem „Inspiracje literackie w filmie polskim i światowym”, w przyszłym zabrzmi ono „Obraz młodzieży w polskiej i światowej kinematografii”. Biblioteka złożyła wniosek do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej o dofinansowanie BKF. Jego pozytywne rozpatrzenie da możliwość zapraszania do Klubu psychologów i filmoznawców, co na pewno urozmaici spotkania. Już teraz zachęcamy do brania w nich udziału!

Kolejną zachętą do odwiedzin jest odświeżone oblicze turkowskiej biblioteki. Środki pozyskane dzięki Programowi Wieloletniemu „Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek” pozwoliły na wykonanie wielu prac i zakup nowych sprzętów. Całkowity koszt remontów wynosił 270 905 zł, z czego przyznana została kwota 200 905 tys., resztę tj. 70 tys. zł dołożyła Gmina Miejska Turek. Zakupiono 30 komputerów (stacjonarnych i laptopów), sprzęt nagłaśniający, tablicę interaktywną, nowe biurka i regały. Utworzono Wypożyczalnię Zbiorów Multimedialnych, Pracownię Komputerową i Piwnicę Talentów.

Na zakończenie wyświetlono film promocyjny pt. „Biblioteka w Turku w oczach czytelników”, który swoją premierę miał podczas seminarium zorganizowanym w Poznaniu w ramach projektu „Biblioteka Pomysłów”, zbierając wysokie oceny. Niezaprzeczalnie więc placówka ciągle się rozwija, dając mieszkańcom powiatu wiele możliwości kreatywnego spędzania czasu i rozwijania się w różnych dziedzinach. Na pewno warto zapoznać się i skorzystać z jej bogatej oferty.

ma

 

Podobne artykuły

PGKiM zakończono modernizację przepompowni w...

PGKiM zakończono modernizację przepompowni w Muchlinie

30 lip.
Czy na lotnisku w Łodzi można wypożyczyć...

Czy na lotnisku w Łodzi można wypożyczyć samochód...

19 lip.
Szpital w Turku ocieplony i z nowym sprzętem

Szpital w Turku ocieplony i z nowym sprzętem

10 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama