piątek 24 września 2021

Dory, Gerarda, Maryny

12°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Pokazali, że chemia może być pasjonująca!

Pokazali, że chemia może być pasjonująca! - Foto: ma
Foto: ma 

Wielu uczniom chemia spędza sen z powiek. O tym, że wcale nie jest tak trudna, jak nam się wydaje, za to niezwykle potrzebna, przekonywano dziś podczas Finału X Powiatowego Konkursu Chemicznego w auli Liceum Ogólnokształcącego w Turku. Byli laureaci, zaproszeni goście, a także niezwykle interesująca część artystyczna.

Swoją obecnością finał uświetniła Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej VI kadencji Irena Tomaszak – Zesiuk, a także nauczycielki chemii z Zespołu Szkół Technicznych, Małgorzata Szymańska oraz z ZSR Centrum Kształcenia Praktycznego, Anna Pawłowska. Osobno oceniani byli uczniowie klas I oraz II i II. Etap finałowy miał miejsce 2 kwietnia.

reklama

Pierwszoklasiści walczyli w trzyosobowych zespołach dobieranych losowo między uczestnikami. Najlepszym z nich okazała się grupa w składzie: Wiktoria Pietrzak (ZST), Alicja Jasiak (ZSR) i Kamil Szwankowski (ZSO). Zaraz za nimi, z drugim miejscem, znaleźli się: Weronika Antczak (ZSO) i  Michał Raszewski (ZST). Trzecie miejsce wywalczyły dwa zespoły: Natalia Baluska (ZST), Łukasz Małecki (ZSR) i Kinga Pająk (ZSO) oraz Monika Kustosz (ZST), Agata Rajn (ZSR) i Agnieszka Pluta (ZSO).

Ich starsi koledzy rywalizowali pojedynczo, a do finału dostało się zaledwie 11 osób. Najlepszym młodym chemikiem okrzyknięto Pawła Bortnowskiego, zaraz za nim znaleźli się Anna Litwin oraz Michalina Binkiewicz. Cała trójka to uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Także do licealistów powędrowały wyróżnienia. Otrzymali je: Karolina Bałdyka, Mateusz Bukowski i Błażej Walkowski. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Turku.

Nie zabrakło także wspomnień związanych z jubileuszową, X edycją konkursu. Przez 10 lat w murach liceum pojawili się prof. Elżbieta Frąckowiak z Politechniki Poznańskiej, dr Jacek Marczak z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy są absolwentami ZSO, czy posłowie mający chemiczne wykształcenie: Mirosław Sekuła i Waldy Dzikowski.

reklama

Niezwykle interesująca była także część artystyczna – przedstawienie, który w zabawny i ciekawy sposób nawet laikom wytłumaczyło, że chemia jest bardzo istotną częścią naszego życia. Obcujemy z nią codziennie, korzystając z kosmetyków czy spożywając posiłki. Amina (główna bohaterka przedstawienia) oraz wykonywane przez uczennice efektowne doświadczenia dobitnie nam to udowodniły. O jej znaczeniu mówił gość specjalny, Irena Tomaszak – Zesiuk, która także będąc chemikiem uświadamiała młodzieży, jak chemia potrzebna jest nam do osiągnięcia szczęścia i równowagi.

Warto nadmienić, że uczniowie z klasy 2d pod opieką Aliny Sobkowskiej biorą udział w projekcie E-szkoła.wielkopolska, a tematem przewodnim grupy 12 młodych pasjonatów jest naturalna pielęgnacja ciała za pomocą składników używanych z powodzeniem przez stulecia, wypartych przez „innowacyjne”, ale wcale nie bardziej skuteczne czy korzystne produkty przemysłu kosmetycznego. Poczynania uczniów można obserwować na facebookowym profilu „misja: Naturalność”. Zachęcamy do oddawania głosów na naszych adeptów chemii – wkładają oni mnóstwo pracy w swój projekt, starając się udowodnić, że można być pięknym i zadbanym bez przysłowiowej tony make-up'u na twarzy. Życzymy powodzenia!

ma
 

Podobne artykuły

Festiwal Słowa

Festiwal Słowa "Poetika. Lab" w Miejskim Domu Kultury

17 wrz.
Dania z Kapłona wygrywają w Dobrej....

Dania z Kapłona wygrywają w Dobrej. Wielkopolski...

7 sierp.
 Sukces uczennicy ZSP Słodków w Konkursie...

Sukces uczennicy ZSP Słodków w Konkursie Youngstar

26 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama