sobota 26 września 2020

Cypriana, Justyny, Łucji

reklama

Poetycki jubileusz

Poetycki jubileusz
 

Piotr Zemanek z Bielska-Białej został zwycięzcą tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku. Rozstrzygnięcie poetyckich zmagań, których organizatorem jest miejska biblioteka, odbyło się po raz piętnasty w ramach tradycyjnej Biesiady Poetyckiej.

Ogólnopolski Konkurs poetycki im. Włodzimierza Pietrzaka to jedno z najważniejszych wydarzeń w kulturalno-literackim kalendarzu turkowskiej biblioteki. Tegoroczna, jubileuszowa edycja opatrzona została hasłem „Kropla wieczności waży więcej niż całe morze czasu”, autorstwa szwajcarskiego teologa i myśliciela – Karla Bartha. Z zaproponowanym przez organizatorów hasłem w sumie zmierzyło się 164 poetów, którzy nadesłali ponad 500 prac. 

reklama

Komisja konkursowa w składzie: Leszek Żuliński, Jan Zdzisław Brudnicki i Lech Lament nie mieli łatwego zadania. Ostatecznie jurorzy postanowili przyznać pierwszą nagrodę Piotrowie Zemankowi z Bielska Białej. Drugą nagrodę otrzymał zielonogórski poeta – Czesław Markiewicz, trzecią natomiast Ida Sieciechowicz z Madrytu.

Podobnie jak w zeszłorocznej edycji przyznano Nagrodę Młodych, dla uczestnika do 18 roku życia, którą otrzymała Ewa Medyńska z Wrocławia. W tym roku komisja uhonorowała także lokalnych poetów, przyznając specjalną nagrodę siedemnastoletniemu Mateuszowi Jabłońskiemu ze Słodkowa.

Jak przystało na jubileuszową edycję Biesiady Poetyckiej, organizatorzy zaprosili przybyłych na uroczystość gości na pełną wspomnień, podróż do przeszłości. Archiwalne fotografie, nazwiska laureatów wszystkich poprzednich konkursów oraz muzyczne niespodzianki, które towarzyszyły biesiadom zostały przywołane dzięki prezentacji multimedialnej „15 lat konkursu im. Włodzimierza Pietrzaka”.

reklama

Nie zabrakło także akcentu muzycznego – przed miłośnikami poezji w koncercie „Powrót bardów” wystąpili Jerzy Keller i Lech Lament. Na zakończenie dwie piosenki zaśpiewał także laureat pierwszej nagrody Piotr Zemanek. 

Podobne artykuły

Literackie poranki ze znanymi pisarzami w...

Literackie poranki ze znanymi pisarzami w bibliotece...

z wczoraj
Ministerialne środki na promocję biblioteki. W...

Ministerialne środki na promocję biblioteki. W...

z wczoraj
Jacek Hugo-Bader spotka się z czytelnikami w Turku

Jacek Hugo-Bader spotka się z czytelnikami w Turku

20 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama