niedziela 25 września 2022

Aureli, Kamila, Kleofasa

5°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Marcin Pałasz podbił serca młodych czytelników

Marcin Pałasz podbił serca młodych czytelników - Foto: ma
Foto: ma 

Czytanie powinno być dla każdego codziennym rytuałem, który relaksuje i rozwija, przenosząc nas w świat wyobraźni. Jak napisał Umberto Eco, kto czyta książki, ten żyje podwójnie. Dlatego tak ważne jest wyrabianie nawyku czytania i kształtowanie gustu literackiego już od najmłodszych lat. Wiedzą o tym nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku, którzy zorganizowali dla swoich podopiecznych spotkanie z Marcinem Pałaszem, autorem książek dla dzieci.

Dzisiaj o godz. 10.30 na uczniów szkoły czekała nie lada niespodzianka – spotkanie z Marcinem Pałaszem, który na swoim koncie ma już dwadzieścia jeden książek dla dzieci, jest autorem słuchowisk radiowych i laureatem wielu konkursów literackich, przede wszystkim jednak osobą o wyjątkowo pogodnym usposobieniu i ogromnym poczuciu humoru.

reklama

Zarówno dzieci jak i dorośli mogli poczuć wyjątkowo ciepłą, rodzinną wręcz atmosferę, która panowała podczas spotkania. Pisarz, dawniej związany z reklamą, bawił do łez, ale także wzruszał swoimi opowieściami. Okazuje się bowiem, że inspiracją dla jego utworów są często rzeczywiste wydarzenia i epizody związane ze spotkanymi ludźmi. Największą jego pasją stało się pisanie literatury skierowanej do młodszych czytelników, których wyobraźnia działa  na najwyższych obrotach, którym szczególnie potrzebna jest literatura dobrana do wieku i zainteresowań.

Jak stwierdza samo grono pedagogiczne, spotkania tego typu bardziej motywują dzieci do czytania, niż zachęty nauczycielek lub przymuszanie do czytania lektur. Marcin Pałasz cieszy się ogromną popularnością, a jego książki rozeszły się wśród dzieci w kilka chwil. Wiele z nich słuchało ulubionego autora ściskając w ręku jego powieści. Uczniowie byli zafascynowani nie tylko historiami, jakie miał do opowiedzenia gość, ale także jego zawodem, w pełni wykorzystując czas poświęcony na zadawanie pytań.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu rodziców i sponsorów, którzy zechcieli wesprzeć inicjatywę spotkania autorskiego w szkole. Na pewno jest to projekt godzien pochwały, który może stać się wzorem dla innych placówek. W dobie kryzysu czytelniczego bardzo ważnym celem jest przywrócenie nawyku czytania i obycia z literaturą, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego i intelektu dziecka.

Niestety, w dzisiejszych czasach sami przyzwyczajamy swoje pociechy do tego, że łatwiej jest dać im smartfona, niż poczytać z nim bajkę, podczas gdy czytanie powinno być dla każdego tak samo naturalne jak zabawa czy niedzielny spacer. Czytanie pomaga dzieciom nabyć umiejętność samodzielnego oceniania pewnych spraw, przemyślenia, wyciągania wniosków. Dzięki promowaniu literatury uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku mają szansę już od najmłodszych lat obcować ze sztuką i kulturą wzbogacającą ich osobowość.

reklama

Spotkanie mogło odbyć się dzięki wsparciu Wioletty Walczykowskiej Firma Diana, Małgorzacie Jancy Hotel Sława, Renacie Zagozdzie Sklep Oleńka, Dorocie Choręziak Firma Artex oraz Mirze Olszak, Prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich z Oddziału w Koninie. 

ma

Foto: ma2
Foto: ma3
Foto: ma4
Foto: ma5

Podobne artykuły

Książka - portal do nowego świata. Stała...

Książka - portal do nowego świata. Stała popularność...

17 sierp.
Krasnal Hałabała uczy dzieci kochać książki i...

Krasnal Hałabała uczy dzieci kochać książki i...

1 sierp.
Wielkie podróże w małym parku. Biblioteka...

Wielkie podróże w małym parku. Biblioteka zaprasza...

12 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama