niedziela 20 września 2020

Eustachego, Faustyny, Renaty

reklama

Kwiatków 11 – nieznany świat sprzed tysięcy lat

Kwiatków 11 – nieznany świat sprzed tysięcy lat
 

Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera zaprasza na nową wystawę czasową, prezentującą efekty prac badawczych prowadzonych  w nieodległym Kwiatkowie (gmina Brudzew).

Od dwóch lat, archeologowie z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Muzeum Okręgowego w Koninie eksplorują tam wielokulturowe stanowisko osadnicze sięgające swoimi początkami epoki kamienia i funkcjonujące poprzez kolejne epoki aż do czasów nowożytnych. Swój rozkwit miejsce to przeżywało na przełomie starożytności i średniowiecza, co związane było z osadnictwem tzw. „Kultury Przeworskiej”.

reklama

Z tego okresu też pochodzi większość pozyskanych obiektów - pozostałości domostw, konstrukcji słupowych, jam gospodarczych, ogrodzeń, pieców, studni, grobów, fragmentów ceramiki, ozdób, biżuterii, elementów ubioru i wyposażenia domowego a nawet rzymskie monety z brązu i srebra. Prawdziwy raj dla archeologów, etnologów i historyków, który zaowocuje niewątpliwie niejedną wystawą, publikacją i pracą naukową.

Na razie mamy tego przedsmak w postaci fotografii wykonanych w miejscu prac oraz kilkunastu eksponatów. Są to m.in. naczynia gliniane, brązowe fibule i szpile, przęśliki, kabłączki skroniowe a także naszyjnik z paciorkami z kryształu górskiego i kaptorgą –rodzaju średniowiecznego talizmanu. Na szczególną uwagę zasługuje też srebrny denar rzymski z I-II w.n.e. oraz dwa denary krzyżowe z XI w.n.e., które można oglądać przez szkło powiększające.

Ekspozycję zorganizowaną przez Muzeum Okręgowe w Koninie przy współudziale Uniwersytetu Łódzkiego i Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów” będzie można oglądać do końca sierpnia b.r. w szklanych krużgankach naszego muzeum, gdzie jest efektownym uzupełnieniem stałej wystawy archeologicznej.

reklama

materiał prasowy

Podobne artykuły

Wideo: Instalacja Edukacyjna

Wideo: Instalacja Edukacyjna "1938-45 Historia...

06-10-2019
Harcerskie

Harcerskie "Spiewogranie" już dziś na dziedzińcu...

06-06-2019
Poznaj swoje prawa! Spotkanie z Rzecznikiem...

Poznaj swoje prawa! Spotkanie z Rzecznikiem Praw...

08-03-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama