niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Zwierzaki w opałach - nie zostawiaj psa w aucie!

Zwierzaki w opałach - nie zostawiaj psa w aucie! - Foto: sxc.hu / Paolo Gadler
Foto: sxc.hu / Paolo Gadler 

Zbliża się lato, a wraz z nim fala upałów. Z czym się one wiążą? Na pewno z tym, że trzeba uważać na siebie, ale również na swoich czworonożnych pupili, które samodzielnie nie są w stanie powiedzieć o swoich potrzebach.

Już kwadrans spędzony w nagrzanym, zamkniętym aucie może spowodować udar cieplny, a w konsekwencji śmierć zwierzaka. Co roku podczas upałów wiele psów traci życie przez nieodpowiedzialność swoich właścicieli, którzy zostawiają je „na chwilę”, trwającą często nawet godzinę. Przez ten czas temperatura wewnątrz auta może osiągnąć nawet 60 stopni Celsjusza.

reklama

Udar, przegrzanie, uduszenie – takie zagrożenia czekają na każde zwierzę zostawione w samochodzie bez cyrkulacji powietrza. Warto zdać sobie sprawę z warunków panujących wewnątrz pojazdu, podczas gdy właściciele robią zakupy w klimatyzowanym markecie. Co roku przez bezmyślność ludzi ginie ok. 40 tys. zwierząt.

Brak empatii może zostać ukarany nie tylko utratą najwierniejszego przyjaciela – zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt pozostawienie pupila w upale jest karane jak znęcanie się nad zwierzęciem, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Na szczęście przechodnie mają prawo zareagować w takiej sytuacji: zarówno policja, straż pożarna, jak i zwykli świadkowie mogą wybić szybę, by uwolnić zwierzę, nie ponosząc konsekwencji prawnych. Widząc uwięzionego czworonoga możemy zawiadomić wyżej wymienione służby. Nawet, jeżeli pojawi się wściekły właściciel auta, w tym wypadku uszkodzenie mienia nastąpiło w wyniku ratowania wyższego dobra, jakim jest życie zwierzęcia.

reklama

Jak co roku apelujemy o rozsądek i zostawianie psów oraz kotów w domach. Warto pamiętać, by codziennie zapewniać zwierzakom dostęp do świeżej wody i miejsce w cieniu. Na pewno odwdzięczą się za opiekę swoją bezwarunkową miłością.

ma

Podobne artykuły

Wideo:

Wideo: "To jest zamach na niezależność OSP". Lewica...

25 maj.
1% dla lokalnie: Towarzystwo Opieki nad...

1% dla lokalnie: Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami...

12 mrz.
Odwiedzamy sklep zoologiczny - jaką karmę...

Odwiedzamy sklep zoologiczny - jaką karmę wybrać,...

19 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama