Powrót komediowych wieczorów w Przystani. Już w piątek Stand-up!

piątek 17 września 2021

Franciszka, Lamberty, Narcyza

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

„Ogniem i mieczem” rozbrzmiało na dziedzińcu muzeum

„Ogniem i mieczem” rozbrzmiało na dziedzińcu muzeum - foto: TIM FOTOSTUDIO / www.timfotostudio.pl
foto: TIM FOTOSTUDIO / www.timfotostudio.pl 

Za nami trzecia edycja, promującej czytelnictwo, akcji Narodowe Czytanie. Organizacji wydarzenia w Turku po raz kolejny podjęła się Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka wraz z partnerami – Burmistrzem Miasta Turku, Muzeum Miasta Turku, Szkołą Podstawową nr 1 im. Henryka Sienkiewicza i Zespołem Szkół Technicznych w Turku.

„Narodowe Czytanie ” to zainicjowana, dwa lata temu, przez  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, akcja wspólnego czytania klasyki rodzimej literatury. Do tej pory Polacy zaczytywali się w „Panu Tadeuszu” i utworach „Aleksandra Fredry”, w tym roku postawiono na Trylogię Henryka Sienkiewicza. To przepojone duchem polskości i głębokiego patriotyzmu dzieło od dziesiątek lat kształtuje historyczną wyobraźnię Polaków. Kolejne wydania „Ogniem i Mieczem”, „Potopu” oraz „Pana Wołodyjowskiego” wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów.

reklama

Tygodnie przygotowań opłaciły się, turkowianie licznie zgromadzili się na dziedzińcu Muzeum Miasta Turku, by uczestniczyć we wspólnej lekturze pierwszej części Trylogii Henryka Sienkiewicza – „Ogniem i Mieczem”. Wśród osób zaproszonych do czytania znaleźli się samorządowcy, politycy, dyrektorzy szkół i placówek kulturalnych, dziennikarze, prawnicy, lekarze oraz młodzież szkolna. Szczególną sympatią wśród publiczności cieszyły się teksty dialogowane, które pozwoliły czytającym wcielić się w role ulubionych Sienkiewiczowskich bohaterów. 

Narodowe Czytanie w Turku rozpoczął kolorowy korowód uczestników akcji, którzy przebranie w stroje z epoki, przemaszerowali ulicami miasta. Kolumna Sienkiewiczowskich bohaterów zwracała uwagę nie tylko pięknymi kreacjami, ale także transparentami z fragmentami utworów i wizerunkami bohaterów „Ogniem i mieczem”. Kolejnym punktem programu było przedstawienie, przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku, w którym mali aktorzy przedstawili postać Sienkiewicza i w żartobliwy sposób nawiązali do jego najwybitniejszych utworów.

Podobnie jak w roku ubiegłym wszyscy ci, którzy w domowej biblioteczce posiadają egzemplarze Trylogii, mogli zabrać je ze sobą do Muzeum, aby w trakcie trwania akcji otrzymać pamiątkową pieczęć. Ci, którym nie udało się to podczas Narodowego Czytania, mogą przyjść do siedziby biblioteki, by skorzystać z tej niezwykłej pamiątki.

reklama

Materiał prasowy MBP w Turku

Podobne artykuły

"Magiczny Lechistan" zawitał do Turku

15 wrz.
Bartosz Stachowiak ponownie dyrektorem Muzeum

Bartosz Stachowiak ponownie dyrektorem Muzeum

14 wrz.
Festyn

Festyn "Sztuka na ulicy" z narodowym czytaniem

12 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama