sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Oddali do użytku "obwodnicę cmentarza" za 2,3 mln zł

Oddali do użytku
 

W środę 8 października nastąpiło symboliczne oddanie do użytku trasy łączącej al. Jana Pawła II ze Zdrojkami Lewymi i dalej z ul. Chopina czyli tzw. „obwodnicy” cmentarza. W środowy ranek nową inwestycję podziwiali m.in. burmistrz Czapla, radni miejscy, a także przedstawiciele wykonawców prac.

Pod potoczną nazwą „obwodnica cmentarza” kryją się właściwie dwie ulice – Bursztynowa i M. Grechuty. Jak wskazywał burmistrz Czapla, pomysł realizacji takiej inwestycji zrodził się już 10 lat temu, jednak potrzeba było czasu i pieniędzy, by ideę przekształcić w czyn. W styczniu 2013 roku udało się podpisać umowę z wykonawcą dokumentacji. Z kolei we wrześniu 2013 roku uzyskano stosowne pozwolenia, umożliwiające budowę. Także w 2013 roku zadanie inwestycyjne zostało wprowadzone do projektu budżetu. Władzom miasta udało się również  złożyć - z pozytywnym efektem - wniosek do Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych, który uzyskał wysokie czwarte miejsce w postępowaniu rankingowym, dzięki czemu możliwe było uzyskanie wsparcia finansowego w wymiarze 50% kosztów. W dalszej kolejności w styczniu 2014 roku podpisano umowę z wykonawcą prac, którym stało się konsorcjum składające się z turkowskiego PRI i kolskiego PRDM.

reklama

W ramach inwestycji zbudowano m.in. ponad 511 metrów ul. Bursztynowej, ponad 50 metrów ul. M. Grechuty, ścieżkę rowerową itp. Całkowity koszt przedsięwzięcia – na który złożyły się koszty sporządzenia projektów, wykonania prac, wykupu niektórych gruntów – to ponad 2 315 000 zł.

Jak zauważył burmistrz Czapla, inwestycja drogowa w tej części Turku mogła być częścią większego działania, gdyż rozważano realizację prac na pokaźniejszą skalę we współpracy z gminą Turek i powiatem tureckim, jednak oba samorządy nie zdążyły przygotować się projektowo do przedsięwzięcia. Burmistrz nie omieszkał też zauważyć, że szczególne podziękowania za doprowadzenie do powstania „obwodnicy cmentarza” należą się radnym miejskim Markowi Pańczykowi i Henrykowi Kacprzakowi, bo byli oni gorącymi zwolennikami tej inwestycji, w przeciwieństwie do kilkorga radnych, którzy zawsze są przeciwni pomysłom władz Turku.

AW
Foto: MD  

Oddali do użytku obwodnicę cmentarza za 2,3 mln zł

Podobne artykuły

Kłopoty z przejazdem obwodnicą Turku....

Kłopoty z przejazdem obwodnicą Turku. Utrudnienia...

23 sierp.
Zniknęły Ci stroiki lub kwiaty z grobu?...

Zniknęły Ci stroiki lub kwiaty z grobu? Przejrzyj te...

22 sierp.
Wojewoda zajmie się obwodnicą Grzymiszewa. Jest...

Wojewoda zajmie się obwodnicą Grzymiszewa. Jest...

16 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama