niedziela 20 września 2020

Eustachego, Faustyny, Renaty

reklama

PSL wie jak rozwijać Turek i powiat

PSL wie jak rozwijać Turek i powiat
 

W poniedziałek 20 października w klubie „Tęcza” odbyła się konwencja wyborcza lokalnych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. Podczas wydarzenia zaprezentowano kandydatów na radnych, wójtów i burmistrzów, a wyjątkowym gościem spotkania był wicemarszałek Sejmu – Eugeniusz Grzeszczak.

Polskie Stronnictwo Ludowe to 120 lat tradycji, ale nie tylko. My mamy program - nie tylko dla wsi, ale dla całej Polski. Rolę PSL-u widać dokładnie z historycznego punktu widzenia. Gdy jest trudno, to wtedy pozwala się, by PSL obejmował ważne funkcje. Witos był nawet trzy razy premierem – mówił Eugeniusz Grzeszczak wskazując, że PSL to solidna partia z rodowodem ludowym, która nie musi zachowywać się jak co niektóre ugrupowania, które dopiero przed wyborami stają się nagle np. „przyjaciółmi” społeczności wiejskiej. – Wierzę w zaangażowanie naszych kandydatów. Jestem głęboko przekonany, że zaowocuje to pozytywnym wynikiem wyborczym.

reklama

Jak wyglądają założenia programowe kandydatów z ramienia PSL-u, którzy podczas listopadowych wyborów walczyć będą o mandaty radnych powiatowych? Ów program opiera się na kilku głównych propozycjach. Ludowcy deklarują, że ich kandydaci sprawią, by efektywne zarządzanie stało się wreszcie kluczem do osiągnięcia stabilizacji w turkowskim szpitalu, a także dołożą wszelkich starań, by samorząd powiatowy stał się otwarty na partnerską współpracę z samorządami gminnymi.

Jak można było usłyszeć podczas poniedziałkowego spotkania, członkowie PSL-u po dostaniu się do Rady Powiatu dbać będą o to, by realizacja inwestycji w lokalnych gminach przebiegała według racjonalnie przedyskutowanej i przyjętej kolejności. Działania inwestycyjne ma cechować trzymanie się solidnego planu, co ma sprawić, że pieniądze nie będą wędrować na dany cel tylko z tego powodu, że ten czy inny radny potrafi pokrzyczeć więcej niż inni samorządowcy.

Bardzo ważny filar programu PSL-u dla samorządu powiatowego, to zadbanie o oświatę. Priorytetem dla ludowców będzie m.in. zadbanie o przyszłość ZSR CKP w Kaczkach Średnich. Podczas konwencji głos w tej kwestii zabrał Mariusz Seńko, który mówił o tym, że członkowie PSL-u są zgodni co do tego, że ZSR to szkoła potrzebna w naszym powiecie. Potrzebna, jednak obecnie borykająca się z kłopotami w postaci zmniejszającej się liczby uczniów, któremu to problemowi trzeba zaradzić w sposób przemyślany. Zdaniem Mariusza Seńko, dobrym pomysłem zdecydowanie nie jest – jak proponują niektórzy – zaprzestanie tytułowania szkoły „rolniczą”, bo odcinanie się od przeszłości i ugruntowanej przez lata marki tejże placówki to błąd. Jak zauważył Mariusz Seńko właściwa droga działań, to np. „wygaszanie” klas licealnych w ZSR i tworzenie w zamian klas technikum. To miałoby poskutkować większą ilością uczniów (4 lata nauki w technikum zamiast 3 w klasach licealnych) oraz otrzymywaniem przez placówkę większych subwencji oświatowych. Właściwym krokiem miałoby być też położenie większego nacisku na proponowanie młodym ludziom kształcenia dostosowanego do potrzeb rynku pracy.

reklama

PSL nie skupia się bynajmniej tylko na gminach wiejskich. – Wystawiamy kandydatów do Rady Miejskiej Turku, gdyż uważamy, że głos Polskiego Stronnictwa Ludowego musi być również słyszalny w mieście, bo Turek to miejsce, które oddziałuje na cały powiat. To stąd będą wychodziły inicjatywy, które będą kreowały dalsze działania, które będziemy podejmowali np. w zakresie rozwoju gospodarczego czy pozyskiwania środków unijnych  we wspólnych projektach samorządów – mówił Mariusz Seńko.

Kandydaci na radnych Rady Miejskiej w Turku mają w swym programie takie postulaty, jak m.in.: wzmocnienie partnerstwa z sektorem gospodarczym, podjęcie rozmów z głównymi zakładami w Turku w zakresie wspólnych projektów energetycznych zapewniających w przyszłości ciepło, zachęcanie do tworzenia nowych miejsc pracy, podjęcie ścisłej współpracy z ZST w zakresie pozyskiwania nowych inwestorów oraz promocji terenów inwestycyjnych, podnoszenie jakości oferty edukacyjnej szkół, wzmacnianie doradztwa zawodowego, wprowadzenie języka niemieckiego jako drugiego języka obcego nauczanego od pierwszej klasy szkoły podstawowej, sprzeciwienie się samorządowej patologii i walce politycznej, czy też otoczenie opieką osób wykluczonych społecznie.

Kandydatami z ramienia PSL na wójtów i burmistrzów są: Mariusz Seńko (w gminie Tuliszków), Cezary Krasowski (gm. Brudzew) i Daniel Kusz (gm. Władysławów). Kandydatami do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego są Cezary Krasowski i Anna Majda.

AW

Podobne artykuły

Wideo: Konferencja PSL w ramach kampanii...

Wideo: Konferencja PSL w ramach kampanii...

24 czerw.
PIS nokautuje ale PSL się postawił. Są już...

PIS nokautuje ale PSL się postawił. Są już pełne...

14-10-2019
Wideo: PSL przedstawia program wyborczy i...

Wideo: PSL przedstawia program wyborczy i deklaruje...

08-10-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama