niedziela 21 lipca 2019

Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

reklama

Polsko-Dunajowieckie wariacje inspirowane mistrzem Mehofferem

Polsko-Dunajowieckie wariacje inspirowane mistrzem Mehofferem
 

W dniach 4.11-11.11.2014r.  Gimnazjum nr 1 i  Muzeum Miasta Turek gościły w swoich murach grupę młodzieży ukraińskiej. Wizyta uczniów możliwa była dzięki wspólnie realizowanemu projektowi ,którego głównym sponsorem było Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. W formalne przygotowanie zadania zaangażowała się także pani Małgorzata Pięta z Wydziału Środków Zewnętrznych Urzędu Miasta Turek.

Celem projektu było zorganizowanie spotkania uzdolnionej plastycznie młodzieży z Turku i Dunajowiec, umożliwiającego wzajemne poznanie swoich kultur oraz rozwój artystycznych zainteresowań i umiejętności jego uczestników. Ideą przewodnią większość podejmowanych działań młodzieży była twórczości Józefa Mehoffera, która stanowi dziedzictwo kulturowe regionu tureckiego. Jednak to co stało się największym walorem przyjazdu uczniów z Dunajowiec  to  integracja i poznanie  odmiennej kultury, języka i  realiów życia rówieśników oraz podjęcie działań w kierunku nawiązania współpracy Gimnazjum nr 1 ze szkołą ukraińską.

reklama

Dziesięcioosobowa grupa młodzieży z Dunajowiec z dwiema opiekunkami przyjechała do Turku wieczorem 4 listopada. Pierwszy dzień realizacji projektu jego autorzy  nazwali „Poznajemy siebie”. W budynku muzeum uczniowie ukraińscy zapoznali się z gimnazjalistami z „Jedynki”,  a następnie wspólnie zwiedzili sale muzealne związane z  twórczością J.Mehoffera i historią naszego miasta. O godzinie 11.30 uczniowie pojawili się w budynku gimnazjum, gdzie po spotkaniu z Dyrekcją szkoły rozpoczęli wspólne zajęcia : obejrzeli szkołę, zobaczyli prezentację multimedialną o  Dunajowieckiej Szkole Ogólnokształcącej  I-III Stopnia  nr 4, uczestniczyli w warsztatach z geografii i biologii.  W godzinach popołudniowych,  w związku z tym , że w gimnazjum trwał „Tydzień promocji zdrowia” grupa  polsko-ukraińska przygotowywała kanapki , które zjedzono podczas dyskoteki. Muzyka łączy narody – zdanie to okazało się prawdziwe także w tym przypadku. Młodzież poznała się bliżej , różnymi formami komunikacji  werbalnej i niewerbalnej przełamano „pierwsze lody” .

W czwartek grupa odwiedziła Urząd Miasta, gdzie spotkała się z Burmistrzem Zdzisławem Czaplą oraz Ewą Muszyńską Kierownikiem Wydziału Oświaty. Ponieważ był to dzień pt. „Turek pędzlem malowany” młodzież poznała dzieło J.Mehoffera w turkowskim kościele NSPJ, a następnie każdy wybrał sobie element wystroju świątyni i naszkicował go . Popołudniu uczniowie bawili się wykonując  questy i grając w grę wielkoformatową poświęconą historii naszego miasta. Barwny dzień zakończyły warsztaty witrażownictwa.

W piątek uczestnicy projektu zwiedzili I Liceum Ogólnokształcące, a  w gimnazjum  ukraińscy przedstawili prezentację obrazującą historię ich miasta, następnie bawili się na warsztatach z języka polskiego , uczestniczyli w akademii związanej z polskim Świętem Niepodległości. Wzruszającym elementem apelu był moment, gdy opiekunka grupy ukraińskiej opowiadała o walkach, które toczą się dziś na terenie ich ojczyzny o utrzymanie wolności i suwerenności. Dziękowała za wsparcie, choćby duchowe ze strony Polaków. Wyrazem wdzięczności było przekazanie szkole  narodowej flagi Ukrainy. W tym samym dniu wcześniej wykonane przez uczniów  szkice z kościoła zostały przeniesione na brystol. Przygotowane prace wzięły udział w VIII konkursie „Józef Mehoffer i jego turkowskie dzieło”.  Dwie uczestniczki warsztatów malarskich zostały nagrodzone przez jury: Tatiana Magera zajęła I miejsce  a Tatiana Sytor otrzymała wyróżnienie. Cała 20.  uczniów wzięła też udział w części teoretycznej konkursu, który został przeprowadzony 8 listopada. Po męczących zmaganiach z mistrzem Mehofferem, w sobotę wieczorem cała grupa wypoczywała korzystając z atrakcji turkowskiej krytej pływalni.

reklama

W niedzielę,  mimo że większość osób z grupy ukraińskiej to wyznawcy prawosławia,  wszyscy  pojechali do Lichenia. Zdziwienie budził monumentalizm bazyliki poświęconej tak małemu obrazowi Matki Boskiej. Grupa zobaczyła także kościół św. Doroty oraz licheńską Golgotę. Popołudnie i wieczór młodzież ukraińska spędziła w domach swoich polskich rówieśników.

Poniedziałek był ostatnim wspólnym dniem . Uczniowie spędzili go w Uniejowie. Po dwugodzinnym pobycie w termach  poznali historię uniejowskiego zamku i jego ducha, a następnie bawili się przy ognisku w pobliskim lesie. Wieczorem w muzeum podsumowano projekt. Wiele komentarzy i śmiechu wzbudził ponad godzinny film nakręcony podczas realizacji programu. Były upominki i łzy rozstania z polskimi przyjaciółmi.

Koordynatorzy projektu:  Beata Grzelka, Izabela Lis i Bartosz Stachowiak oraz opiekunki strony ukraińskiej: Wiktoria Bogucka i Lilia Wróblewska nie patrząc na przeszłość narodów, lecz ich przyszłość mają nadzieję, że zawiązane kontakty, przyjaźnie zaowocują kolejnym spotkaniem w nadchodzącym roku.

materiał prasowy

Podobne artykuły

Harcerskie

Harcerskie "Spiewogranie" już dziś na dziedzińcu...

6 czerw.
Poznaj swoje prawa! Spotkanie z Rzecznikiem...

Poznaj swoje prawa! Spotkanie z Rzecznikiem Praw...

8 mrz.
Warsztaty świąteczne w muzeum

Warsztaty świąteczne w muzeum

21-12-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama