poniedziałek 26 września 2022

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Jubileuszowa, X gala w nowej Przystani

Jubileuszowa, X gala w nowej Przystani - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Już po raz dziesiąty miłośnicy poezji spotkali się podczas rozstrzygnięcia ogólnopolskiego konkursu poetyckiego organizowanego przez Stowarzyszenie Przystań. Poetyckim zmaganiom od samego początku towarzyszą słowa Bułata Okudżawy - „Zbiorą wszystkich przyjaciół i serce przed nimi otworzę, bo doprawdy czy warto inaczej na ziemi tej żyć”. Podsumowanie konkursu było pierwszą imprezą kulturalną w nowej siedzibie stowarzyszenia, przy ul. Browarnej 13.

Ponad 100 zestawów wierszy, będących odpowiedzią na słowa piosenki Bułata Okudżawy, wpłynęło na jubileuszowy ogólnopolski konkurs poetycki, którego od dziesięciu już lat organizatorem jest Stowarzyszenie Przystań. Jury, w skład którego weszli Lech Lament i Anna Baśnik nie mieli łatwego zadania. - Po raz pierwszy tak długo sprzeczaliśmy się o werdykt. To co zawsze zajmowało nam jeden dzień, tym razem zajęło tydzień. - mówił podczas podsumowania jeden z jurorów. Ostatecznie komisja doszła do porozumienia i postanowiła najważniejszą nagrodę przyznać za zestaw niezwykle dojrzałych wierszy, opatrzonych godłem Łowca Pieśni. Ku zaskoczeniu oceniających wiersze, ale i zebranej w siedzibie Stowarzyszenia widowni, autorem zwycięskich tekstów, okazał się zaledwie piętnastoletni Andrzej Jagiełłowicz z Warszawy.

reklama

Drugą nagrodę w konkursie zdobył Mirosław Pisarkiewicz z Sieradza, a trzecią Jadwiga Mariola Jankowska z Turku. Jury postanowiło także wyróżnić dwójkę autorów: Dominika Bilkowksiego ze Słodkowa i Sylwię Kicińską z Pęcherzewa oraz uhonorować nagrodą specjalną Julitę Wędzik z Turku, za wiersz inspirowany życiem Świętego Jana Pawła II.

Jubileuszowa gala okazała się także doskonałą okazją zarówno do wspomnień jak i podsumowań. Prowadzący uroczystość, Jacek Sulkowski i Małgorzata Piontke, między innymi przypomnieli sylwetkę, zmarłego w 2011 roku, Artura Jurgawki – przyjaciela Przystani oraz wieloletniego jurora konkursu poetyckiego. Przypomniano także historię stowarzyszenia – początki jego powstania, zawirowania z przeprowadzkami, ale także ludzi, którzy Przystań współtworzyli i nadal tworzą. Nie obyło się bez wzruszeń i pięknych gestów.

Licznie zgromadzana publiczność, miała szansę nie tylko posłuchać nagrodzonej poezji, ale także zobaczyć, co ciekawego Stowarzyszenie ma do zaoferowania w sferze kulturalnej. Na scenie zaprezentowali się młodzi aktorzy z grupy teatralnej „Poruszenie” oraz utalentowane wokalistki. Na gali zaśpiewała także, na co dzień przebywająca w Kaliszu, Weronika Siepka, która przez długi czas współtworzyła zespół Hapaszamy. Obok występów scenicznych, podziwiać można było także, wykonany własnoręcznie przez Jacka Sulkowskiego, okazały kartonowy model samolotu. - Przystań to takie wyjątkowe miejsce, gdzie przez dwa tygodnie robi się samolot, aby mógł się pojawić w kilkominutowej piosence.

md‹

foto: M. Derucki2
foto: M. Derucki3
foto: M. Derucki4
foto: M. Derucki5
foto: M. Derucki6
foto: M. Derucki7
foto: M. Derucki8
foto: M. Derucki9
foto: M. Derucki10
foto: M. Derucki11
foto: M. Derucki12
foto: M. Derucki13
foto: M. Derucki14
foto: M. Derucki15
foto: M. Derucki16

Podobne artykuły

Wideo: Koncert w Wozowni, ekstremalny bieg w...

Wideo: Koncert w Wozowni, ekstremalny bieg w błocie...

29 lip.
Przykona prowadzi. Podsumowanie...

Przykona prowadzi. Podsumowanie Współzawodnictwa...

20-12-2021
Otwarcie wystawy

Otwarcie wystawy "Czerń i biel" z okazji 45-lecia...

08-12-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama