piątek 24 września 2021

Dory, Gerarda, Maryny

16°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Antosik objął stanowisko burmistrza

Antosik objął stanowisko burmistrza - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Podczas dzisiejszej, II Sesji Rady Miejskiej Turku, burmistrz-elekt Romuald Antosik przystąpił do ślubowania, a następnie przejął z rąk Zdzisława Czapli symboliczny klucz do miasta. Uroczysta sesja, mająca miejsce w auli I LO w Turku, była okazją do podsumowania dwunastu lat rządów burmistrza Czapli, a także licznych podziękowań skierowanych na ręce ustępującego burmistrza. Po zaprzysiężeniu swoje przemówienie wygłosił Romuald Antosik. Treść mowy prezentujemy poniżej. Relacja wideo już wkrótce.

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo.

reklama

To dla mnie wyjątkowy honor stanąć przed wami. Mam wielką świadomość, wagi tej chwili i zarazem odpowiedzialności, jakiej się podejmuję. Pozwólcie jednak, że rozpocznę od podziękowań. Serdecznie dziękuję wszystkim Turkowianom, którzy swoimi głosami 16-go i 30-go listopada zadecydowali o wyborze nowej drogi dla naszego miasta. Decyzja ta była wyrazem potrzeby zmian i zarazem zaufania, okazanego mnie oraz wszystkim radnym. Ze swojej strony pragnę zapewnić, że zrobię wszystko, by tego zaufania nie zawieść.

Pragnę podkreślić, iż, szanuję także wybór tych mieszkańców, którzy nie poparli mojej kandydatury. Ich wola będzie dla mnie ważną wskazówką i motywacją do wytężania starań, by wizja miasta, którą proponuję, stała się również ich wizją. Taką, którą zechcą przyjąć i zaakceptować. 

W moim przekonaniu, burmistrz jest zawsze przedstawicielem wszystkich mieszkańców, wszystkich Turkowian. Dlatego z tego miejsca chcę uroczyście podziękować panu Zdzisławowi Czapli za 12 lat pracy, które poświęcił dla naszego miasta. Niezależnie od różnic, które występują pomiędzy ludźmi z różnych opcji i różnych pokoleń, trzeba jedno podkreślić i docenić: każdy burmistrz ma własny pomysł na miasto. Pan Zdzisław Czapla realizował swoją wizję Turku tak, jak potrafił najlepiej, wpisując się na stałe w karty najnowszej historii naszego miasta. Za to składam wyrazy uszanowania.

reklama

Pozwólcie Państwo, że z tego miejsca podziękuję także wszystkim współpracownikom, przyjaciołom i rodzinie, a szczególnie moim rodzicom, bez których z pewnością nie mógłbym dziś przed państwem stanąć.

Szanowni Państwo,
Zmieniająca się rzeczywistość, zarówno ta gospodarcza, jak i społeczna, zmusza do postawienia fundamentalnego pytania: jaki ma być Turek XXI wieku? Jaki Turek chcemy pozostawić przyszłym pokoleniom?...

Sądzę, że zarówno na tej sali, jak i w całym mieście nie ma osoby, która nie życzyłaby sobie, by było to miasto nowoczesne, rozwijające się, ale przede wszystkim przyjazne dla swoich mieszkańców. W tym momencie warto przypomnieć podstawową zasadę  samorządu terytorialnego: MIESZKAŃCY GMINY TWORZĄ Z MOCY PRAWA WSPÓLNOTĘ SAMORZĄDOWĄ.

Uważam, że w samorządzie potrzebni są ludzie odważni i odpowiedzialni. Tacy, którzy mają ciekawe i rozsądne pomysły i nie boją się ich wprowadzać w życie.

U progu nowej kadencji pragnę zaproponować działania, które z jednej strony mają służyć zwiększeniu atrakcyjności inwestycyjnej Turku, a co za tym idzie będą mieć wpływ na poszerzenie rynku pracy. Z drugiej zaś takie, które będą skutkować polepszaniem jakości życia wszystkich mieszkańców.

Realizacja tych założeń musi odbywać się przy zachowaniu stabilizacji finansowej miasta. Dlatego też pierwszorzędną sprawą będzie dokonanie wnikliwej analizy finansowej wszystkich działań podejmowanych przez samorząd w ostatnich latach, co pozwoli na poszukiwanie możliwości efektywnego zarządzania budżetem Turku, zwłaszcza w odniesieniu do kolejnego okresu finansowego Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Te czynniki będą mieć z pewnością wpływ na kwestie przyszłych inwestycji.

Szanowni Państwo,
Nasz region stoi przed strategicznymi wyzwaniami w związku z nieuniknionym końcem przemysłu paliwowo-energetycznego na tym terenie. Dziś trzeba konkretnie wskazać zadania priorytetowe do realizacji, a takim jest z pewnością  zabezpieczenie dostaw ciepła dla naszego miasta oraz rozwój gospodarczy, ściśle powiązany z inwestycjami generującymi miejsca pracy dla mieszkańców naszego regionu.

Celowo podkreślam znaczenie Turku, w kontekście całego regionu Wielkopolski, a w szczególności Powiatu Tureckiego. Dzisiaj siłą samorządu jest umiejętność współpracy i budowanie siły regionu w oparciu o jego potencjał. Problemy, w obliczu których dziś stajemy, to nie problemy pojedynczego samorządu, to problemy na skalę gospodarczą i społeczną całego województwa. Dzisiaj potrzeba nam wsparcia sił politycznych wszystkich ugrupowań, wsparcia władz samorządu województwa i zwrócenia uwagi władz centralnych na problemy naszego regionu. Dziś siła naszego głosu zależy od naszej zgody i odpowiedzialnej postawy w walce  o przyszłość dla naszego regionu. Potrzeba nam dzisiaj współpracy i zgody w Radzie Miejskiej, współpracy z samorządem powiatowym, odpowiedzialnych szefów sił politycznych, posłów, senatorów oraz euro parlamentarzystów, którzy wspólnie będą zabiegać o nasz region na szczeblu centralnym oraz w instytucjach unijnych. 

Ze swojej strony deklaruję, iż będę pracował nad rozwojem rozpoczętej współpracy z gminami i partnerami środowisk gospodarczych i społecznych w ramach  programu „Partnerstwa lokalnego na rzecz rozwoju gospodarczego gmin powiatu tureckiego”.

Jest to doskonała inicjatywa dająca płaszczyznę do realizacji zintegrowanych przedsięwzięć, związanych z ożywieniem gospodarczym naszego regionu. Tylko zintegrowane działania, wspólna polityka gospodarcza może dać oczekiwane przez wszystkich efekty. Szczególną rolę, widzę tu w działaniach Związku Gmin Powiatu Tureckiego, który ma szansę starać się o rozwiązania systemowe dla tego terenu, aby zniwelować straty po zakończeniu funkcjonowania przemysłu paliwowo-energetycznego.

Jeśli uda nam się tego dokonać to jestem przekonany, że Turek nie tylko przestanie się wyludniać, ale dotychczasowi jego mieszkańcy, którzy byli zmuszeni opuścić nasze miasto, zaczną do niego wracać.

Moim celem jest Turek, nowoczesny, otwarty na innowacje, na nowe kontakty zagraniczne, efektywne partnerstwa gospodarcze i społeczne, otwarty na przedsiębiorców, a przede wszystkim otwarty i przyjazny na inicjatywy swoich mieszkańców.

W planowanych przez mnie działaniach stawiam na profesjonalizm, determinację i zaangażowanie. Mam tu na myśli nie tylko siebie i pracowników Urzędu Miasta, ale również radnych miejskich oraz wszystkie środowiska gospodarcze, polityczne i społeczne, które mają wpływ na przyszłość tego miasta.

W swojej kampanii wyborczej postawiłem sobie za cel słuchać mieszkańców Turku, prosiłem ich o opinie, głosy, uwagi, starając się odpowiedzieć na pytanie czego tak naprawdę oczekują mieszkańcy Turku od samorządu. Dziś rozpoczynam pracę na stanowisku Burmistrza z przekonaniem, iż to samorząd ma służyć swoim mieszkańcom, bo to my zostaliśmy przez Turkowian „wybrani” do pełnienia swoich funkcji i stanowisk, dla dobra tej wspólnoty samorządowej.

Przy definiowaniu rozwoju społecznego powinniśmy szczególny nacisk położyć na oświatę, kulturę i sport, które należy traktować jako inwestycję w kapitał ludzki. To od kształcenia i wychowania młodych Turkowian, będzie zależała przyszłość tego miasta i dynamika jego rozwoju.

Przestrzeń społeczna to płaszczyzna aktywności mieszkańców, którzy mogą liczyć na moje zaangażowanie i wsparcie dla oddolnych inicjatyw w zakresie sportu, kultury i rekreacji, tak ważnych dla budowania pozytywnego wizerunku miasta.

Pragnę zapewnić, iż realizacja wizji gospodarczych nie oznacza, iż zapominamy o środowisku seniorów, osób niepełnosprawnych, samotnych i wszystkich tych którzy potrzebują wsparcia ze strony samorządu miejskiego. Tutaj również po analizie dotychczasowych działań podejmę odpowiednie kroki w celu zapewnienia im właściwego wsparcia.

Jeszcze raz podkreślam, to Mieszkańcy Turku są najważniejsi.

Szanowni Państwo,
W tej auli 20 lat temu odbierałem swoje świadectwo dojrzałości, 8 lat temu składałem swoje pierwsze ślubowanie jako radny miejski, dziś złożyłem przed Państwem ślubowanie jako Burmistrz Turku.  Każdy z tych momentów rozpoczynał nowy, ważny etap w moim życiu, związanym z tym miastem od 40 lat. Dziś chciałbym przekazać przesłanie kolejnym pokoleniom Turkowian, że warto w tym mieście dorastać, warto do niego wracać i warto dla Turku pracować. 

Dziękuję za uwagę

Podobne artykuły

W gminie Dobra podniosą opłaty za śmieci....

W gminie Dobra podniosą opłaty za śmieci. Powodem...

z wczoraj
Podziękowania i gratulacje dla strażaków...

Podziękowania i gratulacje dla strażaków podczas...

z wczoraj
Nauka popłaca! Dokładnie 464 najlepszych...

Nauka popłaca! Dokładnie 464 najlepszych uczniów...

12 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama